Językotwórstwo (conlanging) i światy > Najdawniejszy Aer

Alfabety

(1/16) > >>

kmitko:
Mapa alfabetów: http://freeshell.de/~kmitko/pfj/alfabety.png

Postaram się aktualizować na bieżąco.

I w tabelce:

PismoNazwa conworldowaData powstaniaRegion powstaniaPaństwo powstaniaPowstałe na bazieGrekaAlfabet urielski(?)XIII w. p.n.e.(?)Katal Uraż(?)Starożytny Uraż(?)???OrmiańskiAlfabet tlaskiIX w. p.n.e.Fereb Kartalrn Użaral(?)Starożytna TlagiaGrekaŁacinka????????????GrekaCyrylica????????????Greka
(?) - moja propozycja
??? - pojęcia nie mam

Ghoster:
Na Errydzie także używa się greki; stamtąd właściwie w zamyśle miała się wywodzić, a poprzez ocean trafić do Toraji.

PismoNazwa conworldowaData powstaniaRegion powstaniaPaństwo powstaniaPowstałe na bazieGrekaAlfabet domateońskiXIV w. p.n.e.ErrydaEzedao (Εζεδαω)(Nie dotyczy)OrmiańskiAlfabet tlaskiIX w. p.n.e.Fereb Kartalrn Urażal(?)Starożytna TlagiaGrekaŁacinka????????????GrekaCyrylica????????????Greka
Tylko nie wiem co do końca ma znaczyć kolumna "Nazwa conworldowa" i jak w zamyśle mamy jej zamiar używać?

EDIT: A poza tym w Kofmie chyba będzie się jednak używać alfabetu gruzińskiego; o ile się go nauczę. xd

kmitko:
Nazwa conworldowa - nazwa, pod którą alfabet jest znany w conworldzie :). Chodzi mi o to, że przecież nie przetłumaczysz słowa "grecki" na conlang używany w świecie, w którym Grecji nigdy nie było, a dziwne byłoby, gdyby każdy język miał osobne, aprioryczne słowo. Dlatego warto mieć jakąś wskazówkę, na czym opierać tłumaczenie - i tak np. spodziewam się, że słowo greka będzie jakąś wariacją słowa "domateoński", np. դօմատեյա. Oczywiście w normalnej, forumowej rozmowie wygodniej jest używać zwyczajnego "greka".

Feles:
Paikes używa własnego alfabetu pajkeskiego, w dużej części podobnego do greki (mniej więcej tak, jak cyrylica). Łacinka nie jest pismem natywnym - w świecie praktycznie nieużywana, stosowana za to szeroko IRL.
W Pakoi próbowano wprowadzić pismo greckie (unifikacja), jednak to nie stworzyło wielkiej konkurencji. Greka była mniej przystosowana do pajkeskiego - no i nie wszyscy chcieli używać majuskuły (paikes ma tylko jeden wariant pisma).

Hyczyński ma ideogramy.

Na kontynencie zachodnim istnieją dwa systemy pisma, aprioryczne, wywodzące się z dawnego sylabariusza.

kmitko:
Gdzie się używa hyczyńskiego? Na całym kontynencie zachodnim używa się dwóch systemów, czy w jakimś konkretnym regionie?

PismoNazwa conworldowaData powstaniaRegion powstaniaPaństwo powstaniaPowstałe na bazieGrekaAlfabet domateońskiXIV w. p.n.e.ErrydaEzedao (Εζεδαω)(nie dotyczy)OrmiańskiAlfabet tlaskiIX w. p.n.e.Fereb Kartalrn Użaral(?)Starożytna TlagiaGrekaŁacinka????????????GrekaCyrylica????????????GrekaPajkeskiAlfabet pajkeski???Pakoja(?)???Greka
(?) - moja propozycja
??? - pojęcia nie mam

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej