Etymologie w polskim

Zaczęty przez Ojapierdolę, Sierpień 22, 2011, 01:02:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Właśnie dlatego się pytam, bo był obrazek na stronie "Czeski Śląsk" i mię to zaciekawiło. A co do tego -żd-, to jest po polsky "tygodnie", może jakaś warjacja z jerém miękkiém i -g-?

Dynozaur

Już chyba wiem o co chodziło Brü z tym tajemniczym jednordzeniowym słowem na "wodospad". To słowo to *xlębь (fem., i-temat). O tyle dziwne, że u nas to słowo nie jest w ogóle zaświadczone, ale może o to właśnie chodziło...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

spitygniew

Cytat: Dynozaur w Październik 07, 2012, 16:59:15
Już chyba wiem o co chodziło Brü z tym tajemniczym jednordzeniowym słowem na "wodospad". To słowo to *xlębь (fem., i-temat). O tyle dziwne, że u nas to słowo nie jest w ogóle zaświadczone, ale może o to właśnie chodziło...
Prasłowianie mieli słowo na wodospad? Czyli jednak pochodzili z Kaukazu?
P.S. To prawda.
  •  

Dynozaur

Nie wiem... Znalazłem u Derksena.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Noqa

Skąd się wzięła "Polsza"? Występująca zresztą chyba tylko w formie "w Polszy".
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#305
[...........]
  •  

Henryk Pruthenia

Niby od Polskiego "Polszczy" (dop. od Polska) potém przez gwary ruskie, i jakoś po drodze sie zgubiło «ч».
I nazad po polsku.

Dynozaur

Polszcze ychciałęs pdowiedzieć
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Silmethúlë

W ogóle czemu to ,,szcz" tam? Przecież od ,,Polska" to się wziąć nijak nie powinno.
  •  

Wedyowisz

Lehoslav kiedyś mówił, że to taki zachodniosłowiański ficzer II regresywnej - *sk dało šč, nie sc. Por. x > š.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Ghoster

#310
[...........]
  •  

Todsmer

Bruckner rzecze:
"  całun, » mazowieckie«, zamiast czałun, jak jest w czeskiem, bo od niem. dawnego schalune, 'materji na suknie' i 'pokrywy (tapety)', od miasta franc. Chalons, po niem. Schalun."
  •  

Henryk Pruthenia

Skąd jest 'cnót'?
Dziwne wzdłużenié zastępcze. Powinno być 'cnot'.

Feles

Może to przez tų zbitkę w nagłosie, por. stóp, dial. pták...
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Noqa

Cytat: Muggleropwicie

Hm? Skąd się wzięło "obficie"? Chyba, że to tylko żart.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •