Polskie Forum Językowe

Językoznawstwo => Lingwistyka ogólna => Wątek zaczęty przez: Widsið w Październik 21, 2012, 14:29:45

Tytuł: Samogłoskowy problem
Wiadomość wysłana przez: Widsið w Październik 21, 2012, 14:29:45
Słońca, mam problem. Otóż na fonetykę muszę nagrać kilka ćwiczeń, a sporo z nich polega na kontrastowaniu ze sobą ʏ/y: i ʉ/ʉ:. Ze zdumieniem stwierdzam, że te dźwięki u mnie ze sobą nie kontrastują. Jak myślicie, co robię źle i jak to szybko naprawić?
Tytuł: Odp: Samogłoskowy problem
Wiadomość wysłana przez: Noqa w Październik 21, 2012, 15:03:50
Być może zbytnio podnosisz dla [ʏ], to powinen być taki tępy dźwięk, bez wpadania w taką wyższą wibracje. Spróbuj powtarzać [ɪ], a potęm zaokrąglij. Albo na zmianę [ɪ] i [i] i nagle zaokrągl.

Nie wiem, o co chodzi z [ʉ], iloczas to iloczas. Chyba chciałeś tam coś innego napisać - ʊ/ʉ? No to nie wiem wtedy, co więcej ci poradzić, najprościej zaokrąglać [ɨ], tylko możesz dla ułatwienia wymawiać to nie po polsku, tylko mocniej, bardziej podnosić. Może to kwestia tego, że w polskim [ɨ] ma dużo miejsca i przez to nie starasz się silnie kontrastować [ɨ] i [ʉ], tylko wymawiasz coś pomiędzy.

Załączyłem ci y/ʏ
Tytuł: Odp: Samogłoskowy problem
Wiadomość wysłana przez: Widsið w Październik 21, 2012, 15:06:26
Nie, chodzi o to, że te zadania kontrastują ze sobą ʏ z ʉ i yː z ʉː.
Tytuł: Odp: Samogłoskowy problem
Wiadomość wysłana przez: Noqa w Październik 21, 2012, 19:15:59
Hm, no to może problem w tym, że polskie <y> to nie do końca ɨ, tylko raczej coś niżej. Spróbuj może wyjść od polskiego y, potem to podnieść bardziej (aż zacznie trochę inaczej bzmieć, bardziej dźwięcznie), a dopiero wtedy zaokrąglij.

W nagraniu:
<y> <y> <y> ɨ ɨ ɨ "ʉ" "ʉ" ʉ ʉ ʉ ʏ ʉ ʏ ʉ y ʉ y ʉ

"ʉ" - tzn. zanim nie poprawiłem tam języka na naturalniejszą pozycję (nie taką apikalną), najlpiej to zrobić już dopasowując się do nagrania poprawnego ʉ.
Tytuł: Odp: Samogłoskowy problem
Wiadomość wysłana przez: Toivo w Październik 21, 2012, 21:41:37
Jeśli chodzi o szwedzki (albo norweski), to rzeczywiście miejsca artykulacji tych samogłosek są bardzo blisko, kluczową różnicą jest sposób zaokrąglenia warg - przy /y/ wargi należy wydąć na zewnątrz, co daje dźwięk dosyć podobny do /i/ (też dość słabo zaokrąglony), natomiast /ʉ/ wymawia się z wargami wciągniętymi do środka, co daje dźwięk "bardziej"/"inaczej" zaokrąglony.

http://en.wikipedia.org/wiki/Swedish_phonology#Vowels

Niestety nie mam mikrofonu, żeby nagrać :/