Polskie Forum Językowe

Językotwórstwo (conlanging) i światy => Pisma i ortografie => Wątek zaczęty przez: Noqa w Październik 02, 2014, 22:46:05

Tytuł: Pƴtania
Wiadomość wysłana przez: Noqa w Październik 02, 2014, 22:46:05
Nie wiem, czy ogarniami combining characters. Czy mając je i literę mogę je jakoś połączyć i dostać jeden znak? A jeśli tak, to jak to się robi?
Tytuł: Odp: Pƴtania
Wiadomość wysłana przez: Towarzysz Mauzer w Październik 02, 2014, 23:18:55
Na tym właśnie to polega! Sprawdź tylko, czy masz ]url=http://pl.wikisource.org/wiki/Unicode/Sk%C5%82adaj%C4%85ce_znaki_diakrytyczne]składające znaki diakrytyczne[/url], a nie oddzielone znaki diakrytyczne (http://pl.wikisource.org/wiki/Unicode/Oddzielone_litery_modyfikuj%C4%85ce). Jeżeli masz już właściwe, to po prostu najpierw stawiasz literę, a potem diakrytyki (najlepiej to działa jednak tylko z jednym diakrytykiem). O, np. tak: ნ → ნ̣̃ (kropka pod i tylda nad gruzińskim znakiem, fajnie, nie?)
Tytuł: Odp: Pƴtania
Wiadomość wysłana przez: Ghoster w Październik 02, 2014, 23:58:36
[...........]
Tytuł: Odp: Pƴtania
Wiadomość wysłana przez: Noqa w Październik 03, 2014, 00:20:10
Wow, działa!
O, już przestało. Co może być nie tak, jeśli trzymając lewy alt wpisuje kod numeryczny dla akutu, a po odpuszczeniu dostaje myślnik? (Wstawinie + między alt a numer nie działa). Doprawdy, uczę się już tego 10 raz i wciąż mi to wychodzi albo nie.

OK, dzięki Ghoster, ten sposób mi działa bez problemów. Co prawda okazuje się, że nie da się połączyć znaku łacińskiego z hebrajskim diakrytykiem, ale dam sobie jakoś radę bez tego.
Tytuł: Odp: Pƴtania
Wiadomość wysłana przez: Canis w Październik 03, 2014, 12:49:05
Ja za to od lat polecam sposób prostszy od wszystkich wymienionych: zainstalować SC UniPad, poustawiać sobie klawiaturę albo korzystać bezpośrednio z tamtejszej tablicy znaków.
Wstawiasz znak, wstawiasz combining, kopiujesz, wklejasz - voila! Tam, gdzie wkleiłeś, symbole są połączone.

a + ́ = á, gdy nacisnę guzik "Combine characters" po prawej stronie ekranu, to jeszcze do tego program łączy mi "a" z "́" w nowy, odrębny dla komputera symbol, "á". Potrafi też rozłączać, tzn. np. wyciągnąć ogonek z "ą", który można potem dokleić do "o" i zrobić albo "ǫ" (litera + nałożony nań diakrytyk), albo teraz rozkazać połączenie glifów i wychodzi "ǫ" jako jedna litera. Program przydaje się też do analizy znaków: jeśli ktoś chce się na forach wycwanić i wstawia w "Noqa" pomiędzy "q" i "a" spację zerowej długości, to SC UniPad ci to pokaże.