Pytania różne (polszczyzna)

Zaczęty przez Noqa, Luty 17, 2012, 22:37:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

dziablonk

#2700
Cytat: Siemoród w Luty 25, 2023, 21:18:25O dziwo scs. (przynajmniej wg słownika Cejtlin-Wieczerki-Błagowej) nie ma podobnych złożeń, zawsze jest to бого-, np. Богородица.
scs. Bogorodica to kalka z greckiego złożenia Θεοτόκος, natomiast w postaci *Bogurodica czasami doszukuje się wpływu łacińskiego dei genitrix. Z XV w. znana jest również polska postać dopełniaczowa, tj. Bogarodzica.
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.

Norris

#2701
Jak ktoś z Was odwiedził Energylandię w ostatnim czasie, to jak wymawiacie Aqualantis, przez /kv/ czy /kw/?
Czy dla nowo utworzonego wyrazu w ogóle jest reguła? Choć mówię /akvapark/ zgodnie z regułami, tak pod wpływem youtuberów mówiących /akwalantis/ i braku osadzenia tego wyrazu wcześniej (i w końcu nazwy własnej) raczej skłaniam się do tej drugiej wymowy.
  •  

dziablonk

Cytat: spitygniew w Lipiec 12, 2019, 15:51:38Czytam sobie Popioły i ogółem jest tam masa ciekawych pod względem lingwistycznym rzeczy, ale najbardziej zastanowiło mnie chyba konsekwentne stosowanie przez Żeromskiego formy tego jałowcu. To dosłownie jedyny rzeczownik miękkotematowy z taką końcówką w dopełniaczu, a nie może to być błąd, bo pojawia się kilkukrotnie.
No jest jeszcze owocu. ;) Generalnie -u to końcówka recesywna, była używana w XIX w., gdy chodziło o część substancji a. gatunek w ogólności, nie jako osobny obiekt. Np. przód wozu, ale: przyszła koza do woza.
Różnicowało też znaczenia, np. maja, czerwca, lipca - gdy chodziło o miesiące, ale: maju (zbiór gałęzi z liśćmi), czerwcu (zbiór poczwarek w ulu), lipcu (miód z lipy) - czyli kolektywa lub niepoliczalne. 
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •