Narzecze wysokopolskie

Zaczęty przez Feles, Wrzesień 17, 2011, 14:10:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

Trawień mi się bardziej z trawieniem kojarzy.

EDIT: Skąd się w ogóle wzięły te końcówki miesięcy -eń?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Wedyowisz

Z końcówki przymiotnika -ьn- i substantywizującego -jь (por. gęsty → gąszcz, wodzić → wódz).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Siemoród

#812
Jak byście przetłumaczyli na wysokopolski tak powszechny wyraz, jak "mapa"? Z łaciny mappa znaczy obrus, ale to raczej kiepska zamiana. Z kolei greckie χάρτης (skąd wzięła się rosyjska карта czy francuska la carte) znaczy dosłownie papier (co jako zapożyczenie odpada). Litwini zauważyłem mają swoje "žemėlapis" - początek to "ziemio-", a co oznacza końcówka tego słowa? Litewskiego nigdy nie znałem. Na srpskohrvatskom mają "zemljovid" - czy coś jak "ziemiowidz" wchodzi w grę? Może ziemiorys?

A co do papieru - rosyjska бумага odpada, bo jest zapożyczeniem (choć bardzo przekształconym). W zasadzie wszędzie mają albo "pap(i/e)r" albo (c)hart(i/j)a. Może jakiś rzeczownik od "biały"?
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Henryk Pruthenia

Mapa to może krajowód, ziemiowód, krajowidz, światowidz, światowód?
A papier... może po prostu pismo?
A tak, to bielniec? Bielec?

Obcy

Cytat: Siemoród w Luty 07, 2016, 17:14:27
Jak byście przetłumaczyli na wysokopolski tak powszechny wyraz, jak "mapa"? Z łaciny mappa znaczy obrus, ale to raczej kiepska zamiana. Z kolei greckie χάρτης (skąd wzięła się rosyjska карта czy francuska la carte) znaczy dosłownie papier (co jako zapożyczenie odpada). Litwini zauważyłem mają swoje "žemėlapis" - początek to "ziemio-", a co oznacza końcówka tego słowa? Litewskiego nigdy nie znałem. Na srpskohrvatskom mają "zemljovid" - czy coś jak "ziemiowidz" wchodzi w grę? Może ziemiorys?

A co do papieru - rosyjska бумага odpada, bo jest zapożyczeniem (choć bardzo przekształconym). W zasadzie wszędzie mają albo "pap(i/e)r" albo (c)hart(i/j)a. Może jakiś rzeczownik od "biały"?

Nie zgadzam się na pismo zamiast papieru z powodu dużej wieloznaczności, ale nic lepszego nie przychodzi mi do głowy (może np. liściec?), a ziemiorys odpada z powodu germańskiego -rys-, już lepiej by było ziemiopis.
  •  

Wedyowisz

Może drzewień a. księgiew na papier (liściec też ok).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Obcy

#816
Jeszcze tego nie było... jak zastąpić seks i masturbację?  ;-)  (niewulgarnie!)
  •  

Wedyowisz

Mi by się widział spół, skrót od spółkowania (tak jak wyraz sex funkcjonuje jako krótszy i mniej formalny odpowiednik sexual intercourse). Co prawda na trunkacje i kontaminacje krzywo się w tym wątku patrzy, ale tutaj właśnie pasuje ,,podslanżenie" w ten sposób.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Siemoród

Może spółkowanie i samospółkowanie/samogwałt?

Swoją drogą - jest gdzieś słownik wysokopolskiego?
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Widsið

Gwałt jest zapożyczeniem, więc tak sobie.
A słownika chyba nikt nigdy nie zebrał.
  •  

Obcy

#820
Cytat: Widsið w Luty 07, 2016, 18:51:46
Gwałt jest zapożyczeniem, więc tak sobie.

...oczywiście z mojego ukochanego niemieckiego. Poza tym samogwałt jest niemile widziany u lewicowców, lepszy spół i samospół, a za społem przemawiają w dodatku fakty południowosłowiańskie (spol to płeć).
  •  

SchwarzVogel

Cytata ziemiorys odpada z powodu germańskiego -rys-, już lepiej by było ziemiopis.


Albo 'ziemioryt'? To już chyba rodzime, i nawet się nawiązuje troche do greckiego pierwowzoru.

Co do sexu to jednak może coś z płcią wykoncypować?

W końcu słowo miało (ma) odpowiednio cielesne znaczenie, teraz już też ściśle odpowiadające 'światowemu' "seks".

A czasowników i derywowanych rzeczowników od niego jak mniemam nie ma, więc jest pole do działania....

  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Obcy

Cytat: Noqa w Luty 07, 2016, 19:54:47
Masturbacja - ręczenie

Zajęte! :P Mamy już czasownik ręczyć w innych znaczeniach.
  •  

SchwarzVogel

"Rękanie"?

Niby jak 'ręka' + "nękanie".  :-P

Przynajmniej masturbację uważa się najwyraźniej za jakąś kontrakcję, ale nie wiadomo od czego.
  •