Językoznawstwo > Lingwistyka ogólna

Pytania różne a rozmaite

<< < (416/416)

dziablonk:
Może to od form wołacza się wzięło? Jak dziś mamy formy Jasiu, Stachu w charakterze mianownika.
EDIT: przypomniało mi się, że przecież słoweńskie oče 'ojciec' pochodzi od starego wołacza z pacierza :P

Towarzysz Mauzer:
Myślę, że to starsze - prototypowe dla rodzaju nijakiego od osobowych (dziecko, cielę) są nazwy istot niedorosłych: ot, cała tajemnica.

Siemoród:

--- Cytat: dziablonk w Listopad 29, 2022, 21:27:04 ---Może to od form wołacza się wzięło? Jak dziś mamy formy Jasiu, Stachu w charakterze mianownika.
EDIT: przypomniało mi się, że przecież słoweńskie oče 'ojciec' pochodzi od starego wołacza z pacierza :P

--- Koniec cytatu ---
Też o tym myślałem, zresztą u południowych Słowian faktycznie formy wołacza od imion mogą niekiedy przechodzić do mianownika (choćby w poezji ludowej). Na przeszkodzie stoi jednak to, że końcówka -o nie występowała wśród końcówek wołacza rodzaju męskiego.

--- Cytat: Towarzysz Mauzer w Listopad 29, 2022, 23:25:48 ---Myślę, że to starsze - prototypowe dla rodzaju nijakiego od osobowych (dziecko, cielę) są nazwy istot niedorosłych: ot, cała tajemnica.

--- Koniec cytatu ---
Dobry trop, ale wtedy dlaczego nie ma imion żeńskich na -o?

dziablonk:

--- Cytat: Siemoród w Listopad 30, 2022, 15:44:26 ---Dobry trop, ale wtedy dlaczego nie ma imion żeńskich na -o?
--- Koniec cytatu ---
To akurat łatwo by się dało wytłumaczyć wspólnym paradygmatem odmiany rzeczowników rodzaju męskiego (tych na spółgłoskę) i nijakiego. Nie samym mianownikiem człowiek żyje.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej