Językoznawstwo > Polszczyzna

Polski przyszłości

<< < (3/20) > >>

Ainigmos:
W polszczyźnie, zgaduję, nasilają się tendencje analityczne, które coraz bardziej uwidaczniają się w tym, że zwłaszcza:

* Usztywnia się składnia wypowiedzi do postaci SVO;
* Opisowe stopniowanie przymiotników przysłówkami posiłkowymi bardziej i najbardziej wypiera proste stopniowanie, np. bardziej leniwy zamiast leniwszy;
* Frazy przyimkowe jako operatory przysłówkowe wypierają wiele przysłówków, np. w sposób oczywisty zamiast oczywiście, oraz rzeczowniki w narzędniku, np. za pomocą śrubokrętu zamiast śrubokrętem.

Spiritus:

--- Cytat: Ainigmos w Październik 22, 2018, 20:04:04 ---Usztywnia się składnia wypowiedzi do postaci SVO;

--- Koniec cytatu ---
Na czego podstawie tak twierdzisz? Jak dla mnie polska składnia we wszystkich rejestrach, w tym w potocznym, jest dość dzika i różne maluczkie odcienie znaczenia potrafią wpływać na składnię.

EDIT:

--- Cytat: Pluur w Październik 22, 2018, 00:22:39 ---
--- Cytuj ---Możliwe jest przejście /ś/, /ć/, /ź/, /dź/ w [sʲ], [t͡sʲ], [zʲ], [d͡zʲ].
--- Koniec cytatu ---
Te ś, ć, ń etc w polskim lubi przechodzić w połączenia j+spółgłoska (por. słońce, ojciec, kajś).

--- Koniec cytatu ---
No tak, ale jakoś nie słyszę u użytkowników standardowej polszczyzny form typu "Gojsia, kojściół".

Borlach:

--- Cytat: Ainigmos w Październik 22, 2018, 20:04:04 ---W polszczyźnie, zgaduję, nasilają się tendencje analityczne, które coraz bardziej uwidaczniają się w tym, że zwłaszcza:

* Usztywnia się składnia wypowiedzi do postaci SVO;
* Opisowe stopniowanie przymiotników przysłówkami posiłkowymi bardziej wypiera proste stopniowanie, np. bardziej leniwy zamiast leniwszy;
* Frazy przyimkowe jako operatory przysłówkowe wypierają wiele przysłówków, np. w sposób oczywisty zamiast oczywiście, oraz rzeczowniki w narzędniku, np. za pomocą śrubokrętu zamiast śrubokrętem.
--- Koniec cytatu ---
Jezu, absolutnie bym się nie zgodził. Ja to szyku SVO używam praktycznie równie często co SOV, a i wszystkie inne możliwe warianty się u mnie pojawiają. U wielu osób które znam szyki też są dość płynne, więc nie wiem skąd ten wniosek wziąłeś xD Tak samo "w sposób oczywisty" czy "za pomocą śrubokrętu" wydają mi się strasznie sztuczne i nienaturalne.   

커래얟쓰:
Parę dni temu nad tym się głowiłem i bum temat w samą porę. Natomiast jedyne co przeszło mi przez myśl już przedmówcy powiedzieli. Pierwsze to zanik nosówek który jak dla mnie jest nieunikniony, ich dni są już policzone. Drugi to przejście z /x/ do /h/. Sam zauważyłem u siebie taką tendencję natomiast używam obu wariantów całkowicie zamiennie i do tej pory nie potrafię ustalić od czego zależy jak ten fonem realizuję.

--- Cytat: Spiritus w Październik 21, 2018, 17:16:27 ---No właśnie ja widzę zmianę nieco do tej konkurencyjną: tj. przejście /x/ w uwularne [χ]
--- Koniec cytatu ---
Nigdy się z czymś takim nie spotkałem

--- Cytat: Noqa w Październik 21, 2018, 11:51:24 ---1. Zanik [w]
VwV > VV dla samogłosek tylnych, np. z tyłu [stɨu], możliwe, że też dla pozostałych
Cw > C na końcu wyrazu, np. pomysł [pɔmɨs]

--- Koniec cytatu ---
Jak [stɨu] jest dość sensowne i prawdopodobne, tak [bɨɔ] ciężko mi sobie wyobrazić

--- Cytat: Ainigmos w Październik 22, 2018, 20:04:04 ---   
--- Koniec cytatu ---
"śrubokrętem" - 4 sylaby
"za pomocą śrubokrętu" - 8 sylab
Może nie jest to powalający ani mocny argument ale jak dla mnie ta druga forma jest zbyt długa by się przyjęła na stałe. Plus w swoim otoczeniu nie zauważyłem jakoś takiej tendencji

Todsmer:
Druga forma to taki język formalny bardziej :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej