Narzecze wysokopolskie

Zaczęty przez Feles, Wrzesień 17, 2011, 14:10:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ainigmos

Moje z politologii:
minister - działej (bo zajmuje się poszczególnym działem państwa)
ministrowa - działejka
ministerstwo - działejstwo
ministerski - działejski
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

mijero

Moje:
błożko! – dzięki! (podpatrzone w łużyckim gdzie oznacza na szczęście!); błożyć błożę – dziękować dziękuję (stp. chwalić); błożenie – dziękowanie; pobłożenie – podziękowanie; pobłoga – podzięka; przebłożny – wdzięczny, przebłoga – wdzięczność (chyba lepsze niż wcześniej podawane darzę itd.)
kłębucha (od kłąb) – kapusta (a jeszcze jedno słowo obok obłucha, aby pokazać, że da się coś wymyślić)
narzyn (wywodnia wsteczna od narzynać) – gwint; narzynacz – gwintownik
nawała (stp. wielka wała) – tsunami
pkielnik (od pkielny) – tygiel (piekło i piekielny pono ze stcz.)
pniwo (od piąć pnę) – zdrewniałe pnącze, liana
prażucha – kawa
prześwitka – welon
rodzajowanie – typologia (zmiana znaczenia, bo okazuje się, że istnieje polski odpowiednik klasyfikacji)
torówka – tramwaj (okazuje się, że nazywane są tak jednoślady do wyścigów na torze)
wąwód (od wwieść < wieść wiodę) – teza

Wyczytane:
boj – trema
jakościowanie – klasyfikacja; jakościować – klasyfikować (wymyśliłem sam, ale że już istnieje, to podaję tutaj)
oblik – sztuka (u Mostowiaka pod lik)
powonka – pachnidło, perfumy (przedkładałem powabka, powabki)
Boć wiem, trzeba mi prawdę powiedzieć:
przez cudzy język w cudze ręce włodźstwa zachodziły.

Spacepunker

Cytat: Siemoród w Marzec 05, 2021, 10:35:15
Przecież większość tych nazw to albo błędne rekonstrukcje albo nie wysokopolskie nazwy.
Czego ty oczekujesz po Kuboku :I

Ale ogółem to chciałbym zaprezentować nazwy poglądów politycznych:
Wspólnizm - komunizm
Wspólnotyzm - socjalizm
Wiązkizm - faszyzm
Narodzony wspólnotyzm - nazizm
Narodowizm - nacjonalizm
Wolnościowizm - liberalizm
Wolnizm - libertarianizm
Pozwólczynizm - leseferyzm
Bezwładyzm - anarchizm
Bezwładopozwólczynizm - anarchokapitalizm
Nowowiązkizm - neofaszyzm
Bezwładoprostotyzm - anarchoprymitywizm
  •  

Ainigmos

Cytat: Spacepunker w Marzec 08, 2021, 23:19:29
Ale ogółem to chciałbym zaprezentować nazwy poglądów politycznych:
Wspólnizm - komunizm
Wspólnotyzm - socjalizm
Wiązkizm - faszyzm
Narodzony wspólnotyzm - nazizm
Narodowizm - nacjonalizm
Wolnościowizm - liberalizm
Wolnizm - libertarianizm
Pozwólczynizm - leseferyzm
Bezwładyzm - anarchizm
Bezwładopozwólczynizm - anarchokapitalizm
Nowowiązkizm - neofaszyzm
Bezwładoprostotyzm - anarchoprymitywizm
No tak, jak te hybrydy polsko-greckie z odgreckim przyrostkiem -i/yzm mają uchodzić za wysokopolskie wyrazy? xD
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

mijero

Padały takie pomysły:
narodowiectwo – nacjonalizm
społecznictwo, społectwo – socjalizm
wspólnoctwo – komunizm
Boć wiem, trzeba mi prawdę powiedzieć:
przez cudzy język w cudze ręce włodźstwa zachodziły.
  •  

Spacepunker

Cytat: JasiekChrusty w Marzec 09, 2021, 10:53:15
Padały takie pomysły:
narodowiectwo – nacjonalizm
społecznictwo, społectwo – socjalizm
wspólnoctwo – komunizm
Końcówką -ctwo można zakończyć większość tych słów
  •  

Ainigmos

#2121
Del
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Ainigmos

Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Ainigmos

Mój:
karykatura - przejaskrawnia (od przejaskrawiać)
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Ainigmos

#2124
Cytat: Toivo w Kwiecień 03, 2021, 20:34:48
Brakowało mi ostatnio polskiego słowa na hijack, szczególnie w kontekście ideologii.
No to może uwód (od uwodzić).
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

SchwarzVogel



Myślę że uwieźć nadaje się dostatecznie dobrze, ma podobne znaczenie, nie jest zbyt często używane, więc to znaczenie tez się "zmieści".

Do znaczenia politycznego faktycznie chyba by się przydało coś nowego.

Uwieść czy uwodzić nie mają z hijack wspólnych znaczeń, ewentualnie nadawałoby się to na to znaczenie polityczne.
  •  

Ainigmos

#2126
Nie ma również głupiego, z czym tęczowe lewactwo nie wyskoczyłoby, czym nie zbłaźniłoby się, więc jednym słowem: clown world - głupisko.
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

mijero

#2127
Moje:
chociejka (od *chocieja < chocieć chocę) – afrodyzjak
dłuża – linia (np. dłuża kolejowa); dłużka – linijka (np. dłużka pisma, zeszyt w dłużkę)
garbuła (od garb) – muszla; garbułka – muszelka
głębinówka (od mała łódź głębinowa) – batyskaf (głębinowiec, który mi się nasunął jako pierwszy, nadałby się na jednowyrazową nazwę łodzi podwodnej)
kołówka – rower (r. ż. brzmi lepiej, jakoś tak lżej i ruchliwiej, od podawanych wcześniej kołowiec czy kołownik)
kołowiec – motór cruiser (tęgość wyrazu dobrze oddaje ciężkość i moc takich silnikówek)
krasota – koloryt
króta (urzeczownikowiony przymiotnik, ob. krótki) – kurtka
mać – materia (np. obieg maci i przepływ żaży w przyrodzie); maciowy (jak gaciowy od gać) – materialny; macina – materiał; macinowy – materiałowy; macić (jak gacić od gać)
narodowy – publiczny (np. prawo narodowe, sprawy narodowe)
następ – faza
obmyślać – teoretyzować; obmyślca – teoretyk (do wcześniej podawanego obmysł – teoria; od razu samo się nasuwa wykonawca – praktyk)
obrazownik – obrazowe przedstawienie danych, wykres (np. obrazownik dla danych jakościowych)
pchadło – pompa; pchadełko – pompka (np. pchadełko do kołówki; na początku wcale nie uwzględniałem tego -dło, ponieważ wydawało mi się jakieś takie stukająco-pukająco niedzisiejsze, ale chyba po 2 latach zabawy w wymyślanie słów zaczynam oswajać się z polszczyzną)
pocierka (od pocierać) – pasta (np. pocierka do zębów)
podskocznia (od siatka podskoczna) – trampolina
przedłoga (od przedłożyć) – oferta
przedmiar (od przedmierzyć) – projekt (słowo istnieje); przedmierzać – projektować; przedmierca i przedmierczyni – projektant i projektantka; przedmiernia – biuro projektowe
przedzór (od przedźrzeć) – plan (np. przedzór działania; przedzór miasta); przedzierać (przed-zierać rzecz jasna) – planować; przedzieranie – planowanie; przedzorny – planowy; przedzornie – planowo
przecz (ob. poprzek; chyba nie przeka?) – krata; przeczka – kratka (np. zeszyt w przeczkę)
przełaz – korytarz (słowo istnieje)
przerabianie a. przerób – proces
przezierać (od przeźrzeć) – redagować; przezierca i przezierczyni – redaktor i redaktorka; przeziernia – redakcja (podane wcześniej źrzeciel, źrzecielnia, źrzecielny, źrzecielnie nie są chyba w ogóle możliwe – przyrostek -ciel łączy się w polszczyźnie z czasownikami na -ać, -ić, -yć; dawniej używano słów przezorny, przezornie w znaczeniu zapożyczonych z cz. rzetelny, rzetelnie)
przezor (od przeźrzeć) – szyba
przystęp – peron
rozszerznia – katachreza (na wzór przenośnia)
silnikówka (od kołówka silnikowa) – motocykl; a także (od mała łódź silnikowa) – motorówka (tak odmienne użycie, że nazwa mogłaby służyć dwóm urządzeniom)
sprzecznia – oksymoron (na wzór przenośnia)
stęp – takt
uczasawiający (od uczasawiać) – temporalny (np. użycia uczasawiające przymiotników)
uczasowienie – chronologizacja
umiejscawiający (od umiejscawiać) – lokatywny (np. użycia umiejscawiające przymiotników)
uwid – aspekt
wycieczkówka – kamper (na wzór ciężarówka czy osobówka, które zdają się być utworzone bez podstawy słowotwórczej)
wylotnica (od uleja wylotna) – lufa
wyzroczko (od *wyzrocze < *wyzrok < wyźrzeć) – judasz
wzorzyć wzorzę (od wzór, jak darzyć darzę od dar) – rysować/szkicować; wzorzenie – rysowanie/szkicowanie; wzorzyna (jak rycina) a. wzorzba (jak kraśba i rzeźba) – rysunek; wzorzynowy (od wzorzyna) a. wzorzbowy (od wzorzba) – rysunkowy; wzorzyk – rysik; wzorznik – szkicownik; wzorznica – rysownica; wzorzyciel i wzorzycielka a. wzorzbiarz i wzorzbiarka – rysownik i rysowniczka; wzorzywo (jak tworzywo) – środek wzorzenia, kreda?; wzorzywko – kredka
zagrzewca (od zagrzewać) – kibic; zagrzewka – doping
zapobiegawczość (od zapobiegawczy) – profilaktyka (słowo istnieje, ale nie jest używane w tym znaczeniu)
zapobiegliwiec – tzw. prepers (co to za -s w tym śmiesznym słowie?)
Boć wiem, trzeba mi prawdę powiedzieć:
przez cudzy język w cudze ręce włodźstwa zachodziły.

Onoma

Hijack to po prostu przejęcie albo zawłaszczenie - nie ma tu potrzeby tworzenia kolejnego koślawego słowa.
Natomiast czy na herbatę nie pasowałby napar?
  •  

Mariusz W.

#2129
Cytat: JasiekChrusty w Maj 11, 2021, 20:40:24narodowy – publiczny (np. prawo narodowe, sprawy narodowe)
Troszkę niebezpieczne, bo ,,toaleta narodowa" (czy tam ,,ustęp narodowy") brzmi niezręcznie – słówko ,,narodowy" ma nieco inne znaczenie i rzadko pasuje do zastępowania
Nie ma jednego rodzimego odpowiednika dla słowa ,,publiczny". W ścisłym znaczeniu takim odpowiednikiem będzie ,,pospolity" (por. rzeczpospolita – republika), ale dla niektórych rzeczy lepsze byłyby: powszechny (np. prawo), społeczny (np. sprawy), państwowy, ogólnodostępny (tu pasuje toaleta) czy ludowy (któremu znaczeniowo bliżej do ,,narodowego", ale już bez jakiejś wzniosłości).
Któreś z tych sześciu określeń zawsze będzie pasować do użycia jako odpowiednik słowa ,,publiczny", w przeciwieństwie do użycia ,,narodowy" jako odpowiednika.
  •