Językotwórstwo (conlanging) i światy > Conlangi: a priori

Cerolijski wersja 22 [POPRAWKI]

(1/6) > >>

zavadzky:
FONOLOGIA
samogłoski
Zasadniczo w języku cerolijskim istnieje 5 samogłosek: a, e, i, o oraz u. Jednak w zależności od tego, czy są akcentowane, czy nie, artykułuje się je na różne sposoby.

samogłoskaakcentowananieakcentowanaaæ:aeɛ:əiiɪoɔ:ouuʊ

spółgłoski
System spółgłoskowy jest średnio rozbudowany:

dwuwargowewargowo-zębowedziąsłowepodniebiennemiękkopodniebiennekrtaniowenosowemnzwartep bt dk gszczelinowef vs zhaproksymantywljdrżąceruderzenioweɾ
wiem, że /w/ nie jest wargowa

Powyższa tabela przedstawia znowu jedynie fonemy. Wariacje poszczególnych opisane są poniżej:

* n - przed /k/ oraz /g/ wymawiana jako /ŋ/, przed /j/ jak /ɲ/
* s - na końcu sylaby jako /ʃ/
* l - po, przed oraz między /a o u/ jako /ɫ/

* ɾ - gdy podwojone (zob. akcentowanie jako /r/
Na końcu wyrazu występuje ubezdźwięcznianie głosek.

akcentowanie
Akcent jest zwykle paroksytoniczny (pada na przedostatnią sylabę) - taki nie jest zaznaczany w piśmie. Jeśli pada na inną sylabę, podwaja się spółgłoskę w danej sylabie, np.:

* sala (sa-la) [sæ:la]
* salla (sa-lla) [sal:æ:]
sylaba
zasadniczo (s) (C) (aproksymant) (V) (C) (C), oczywiście z wyjątkami, np. słowo sruamz, choć pasujące do schematu, jest zdecydowanie niecerolijskie. Co bardziej rozwinięty opis nastąpi.

ZAPIS
Ortografia reformowana w roku 1910 przewiduje niemal pełną korespondencję fonem-grafem, upraszczając tragicznie skomplikowaną dawną ortografię nieregulowaną niemal nigdy. Jako, że mamy obecnie 1945, po niewiele ponad trzech dekadach wciąż nie wszędzie przestawiono się na nową pisownię, niektóre państwa cerolijskojęzyczne nawet tę reformę odrzuciły.
Alfabet cerolijski wg nowej ortografii, stara ortografia w ramach ciekawostek będzie później, bo sądzę, że się zesram przy robieniu kolejnej tabelki:
cer.trans.fonemV vaaZ zbbY үggЗ зddН нeeВ вvvИ иzzT тttI ıii jK ᴋckJ ȷllM ᴍmmN ɴnnO ooiП пppC cssP prrГ гuu wX xhhФ ȹff
ф powinno być bez tego fiutka na górze
EDIT: poprawiłem literkę 'ȹ'

PS: niektóre poniższe posty nie mają sensu, bo zmieniłem diametralnie tego posta, sorry :d

Mścisław Bożydar:
Dziwne masz to pismo ręczne. Raz cyrylica, raz nie-wiadomo-co :)
(ostatnio powstaje za dużo conlangów upotrzebujących cyrylicę)

zavadzky:
To powstało ponad rok temu ;) Pismo ręczne miało być względnie oryginalne i tak nieoczywiste, jak ręczne łacińskie i ręczna cyrylica.

spitygniew:
Wyczułem nooblang :PPPP

zavadzky:
NIE :(((

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej