Językoznawstwo > Polszczyzna

Pytania różne (polszczyzna)

<< < (536/536)

mijero:
Czy istnieje jakiś prosty sposób na odróżnienie psł. przedr. *jьz- i *sъn-, zwykle *sъ-, które spłynęły się w polskim w z(e)-, z odmianką s- przed bezdźwięcznymi spółgłoskami? Przykładowe słowa: zniżka, zmienić, zmierzk (zmierzch), zrobić, zostać, zwalić, zdawać, zgrać, zgłosić, znudzić, zbierać, zbójca, zbyteczny, spotkanie, sposób, stwórca, skrzywdzić, skiwnienie (skinienie), sprawa.

Dalej nie jestem pewien co z tym -nia. Jakby ktoś coś, to śmiało.

Siemoród:

--- Cytat: mijero w Styczeń 12, 2022, 11:11:27 ---Czy istnieje jakiś prosty sposób na odróżnienie psł. przedr. *jьz- i *sъn-, zwykle *sъ-, które spłynęły się w polskim w z(e)-, z odmianką s- przed bezdźwięcznymi spółgłoskami? Przykładowe słowa: zniżka, zmienić, zmierzk (zmierzch), zrobić, zostać, zwalić, zdawać, zgrać, zgłosić, znudzić, zbierać, zbójca, zbyteczny, spotkanie, sposób, stwórca, skrzywdzić, skiwnienie (skinienie), sprawa.

Dalej nie jestem pewien co z tym -nia. Jakby ktoś coś, to śmiało.

--- Koniec cytatu ---
W dawnej polszczyźnie z łączył się tylko z dopełniaczem i określał wychodzenie z czegoś (podobnie jak wy-), a s z dopełniaczem (i określał schodzenie z czegoś) lub narzędnikiem, co często wiązało się z rekcją czasownika, dlatego będzie np. sejść, schodzić, spotkać, sjechać, sniżyć, sbierać, ale zgrać, znudzić, czeski sugeruje zprawę i zposób, ale wzchodniosłowiańskie sprawę i sposób, dlatego jest tu sporo burdlu.

Nawet w XIX wieku były pomysły, żeby stale pisać z- niezależnie od dźwięczności następującej spółgłoski. Wbrew pozorom obecna norma każe pisać z- nie tylko przed dźwięcznymi ale też przed s, sz, żeby wyglądało ładniej xD

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej