Oprogramowanie z dziedziny. Przydatny i ciekawy software.

Zaczęty przez Silmethúlë, Październik 27, 2014, 20:12:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

Silmethúlë

Sugeruję zacząć budować bazę linków do ciekawego oprogramowania, pomagającego w analizie i tworzeniu różnych elementów języków. Wydawało mi się, że kiedyś taki temat był, ale chyba tylko mi się wydawało – jak już, odpowiednie linki trafiały do ciekawostek lingwistycznych i innych przydatnych materiałów.

Ja, z racji tego, że na studiach mam teraz przedmioty zarówno dotyczące analizy danych z Internetu (np. przeszukiwanie dokumentów tekstowych, automatyczne wyciąganie z nich informacji i takie tam), oraz analizy dźwięku, głównie mowy, kilka takich narzędzi ostatnio poznałem.

Zatem linki ode mnie:

  • Natural Language Toolkit – biblioteka do pythona, ułatwiająca wykorzystywanie słowników i zbiorów dokumentów do wyszukiwania synonimów, definicji, powiązań semantycznych, lematów itd. dowolnych słów, z całkiem prostym, przyjaznym API.
  • TextBlob – również biblioteka do pythona, oparta na poprzedniej, mocno rozbudowana, do ogólnej analizy języka naturalnego, umożliwia m.in. automatyczne tłumaczenie całych tekstów, rozpoznawanie części mowy itd.
  • Praat – program do fonetyki. Umożliwia m.in. generowanie dźwięków złożonych z konkretnych samogłosek, analizę formantów i tak dalej – nie bawiłem się nim za dużo, ale wygląda ciekawie. Chyba da się w nim robić takie rzeczy jak budowanie syntezatorów mowy dla konkretnego języka, czy też rozpoznawania mowy.

Powyższe narzędzia są bardziej techniczne – dla informatyków, chcących łączyć programowanie czy badania naukowe na komputerze z lingwistyką, ale jeśli macie linki do prostszych narzędzi, np. do budowy interaktywnych słowników i w inny sposób wspomagających conlanging, też się podzielcie. ;-)

Ja nie znam żadnych ciekawych programów tego typu – pamiętam, że jakiś czas temu była dyskusja na forum međuslovjanskiego, o tym, że brakuje jakiegoś sensownego softu pozwalającego budować przyjazny, rozbudowany słownik online dla dowolnego języka, z informacjami gramatycznymi i definicjami...
  •  

Ghoster

#1
[...........]
  •  

Shikari

#2
Cytat: Ghoster w Marzec 20, 2018, 12:37:04
To jest najlepsza rzecz jaką odkryłem w tym miesiącu.
Teraz również i moja.

Ciekawie doświadczenie zrobić sobie taką audiopodróż. Przez chwilę poczuć klimat imprezowych wysp typu Ibiza, Kanary, Madera, Karaiby. Później posłuchać typowo regionalnych stacji, z których wydobywa się całkowicie obcobrzmiący język.

Daję plusika.
  •  

Noqa

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

dziablonk

Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •