Językoznawstwo > Polszczyzna

Przymiotnik - "przyszły''

(1/2) > >>

Diana:
Dzień dobry. Mam pytanie - Jak ktoś wam powie 'w przyszłe święta bożego narodzenia' to w waszej głowie bardziej kojarzy się to z datą grudzień 2022 czy grudzień 2023? Okazało się, że ile ludzi - tyle opinii  ;D Chcę poznać zdanie językoznawców ;)

vxern:
Nie ma powodu dla którego 'przyszłe święta Bożego Narodzenia' miałoby się kojarzyć z grudniem roku 2022. Gdyby w 'przyszłych święta Bożego Narodzenia' miałoby chodzić o grudzień 2022, to logicznie 'te święta Bożego Narodzenia' odnosiłyby się do grudnia 2021, a przeszłe - do grudnia 2020??

Lior:
Przyszłe to po prostu takie, które mają miejsce w przyszłości. Grudzień 2022 to przyszłość. Zresztą zajrzyjmy do słownika PWN:

przyszły
1. «taki, który nastąpi lub ma nastąpić»
2. «mający się stać kimś lub czymś w czasie, który nastąpi»
3. «najbliższy z tych, które mają nastąpić» - sugeruje 2022

Nawet Google tak myśli:

Todsmer:

--- Cytat: vxern w Kwiecień 01, 2022, 14:44:22 ---Nie ma powodu dla którego 'przyszłe święta Bożego Narodzenia' miałoby się kojarzyć z grudniem roku 2022.

--- Koniec cytatu ---
Bo? Dla mnie zdecydowanie dotyczy tegorocznych świąt ;)

--- Cytuj ---Gdyby w 'przyszłych święta Bożego Narodzenia' miałoby chodzić o grudzień 2022, to logicznie 'te święta Bożego Narodzenia' odnosiłyby się do grudnia 2021, a przeszłe - do grudnia 2020??

--- Koniec cytatu ---
Dlaczego uważasz, że przeszłe, te, przyszłe muszą się koniecznie odnosić do innych wydarzeń?

Kazimierz:
No te święta to mogą być tegoroczne i o nich można powiedzieć też przyszłe, poprzednie to raczej tamte.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej