Polskie Forum Językowe

Zarządzanie forum => Przywitalnia - dla nowych => Wątek zaczęty przez: Gronthan w Styczeń 01, 2015, 18:38:25

Tytuł: Witam
Wiadomość wysłana przez: Gronthan w Styczeń 01, 2015, 18:38:25
Pierwszy raz zajrzałem na forum 2 lata temu, poznałem ogólnie o co chodzi, przeczytałem kilka interesujących tematów. Odważyłem się powitać was i chcę podejmować dalsze kroki, próbować tworzyć język z mojej wyobraźni, gdyż czuję, że jeśli go nie stworzę, będę tego żałował, a im później, tym mniej milej, przynajmniej dla mnie. Na początek ważne jest to, że jestem żółtodziobem, nie znam fachowych pojęć, w ogóle o tworzeniu języka posiadam abstrakcyjne wyobrażenie, takie jak: wymyśleć słowa, czyli poprzekręcać je z polskiego, troszkę z angielskiego, a jeszcze mniej z niemieckiego. Dodać ze 2, z 3 obce dźwięki, czyli takie, które w polskim nie występują, żeby nie było, że w ogóle się nie znam, gramatykę też tak ułożyć dość na chybił trafił, przynajmniej, żeby nie była zbyt podobna polskiej.  Niektóre dane personalne możecie przeczytać w tegorocznym spisie językotwórców, rozpoczętym przeze mnie, "żeby było śmiesznie".
Tytuł: Odp: Witam
Wiadomość wysłana przez: Spiritus w Styczeń 01, 2015, 19:03:28
Cóż, ja (i chyba wszyscy na owym forum) zaleciliby ci na pewno na początek dokładne ogarnięcie IP-y (http://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_alfabet_fonetyczny). Odsłuchuj sobie nagrań i pamiętaj, żeby zawsze patrzeć na nazwy. Zapewne na początku będą ci się wydawały całkowicie abstrakcyjne, ale jeśli się trochę powysilasz, zobaczysz, że nic się z jasnysfinkowej koziej dupy nie bierze. Polecam też czytanie artykułów, chociażby na Wikipedii (chociaż najlepiej "zachodnich"; głównie angielskiej). Przeglądaj sobie artykuły o różnych językach, bo to pomaga w nabraniu poczucia realizmu i na dodatek może być świetnym źródłem inspiracji. No i proponowałbym przeglądnięcie sobie kilku co lepszych kęłęgów na forum.
O, proszę (http://jezykotw.webd.pl/f/index.php?topic=766.0), proszę (http://jezykotw.webd.pl/f/index.php?topic=1179.0),
proszę (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Taryka%C5%84ski), proszę (http://jezykotw.webd.pl/f/index.php?topic=1165.0), proszę (http://jezykotw.webd.pl/f/index.php?topic=1368.0),
proszę (http://jezykotw.webd.pl/wiki/J%C4%99zyk_wigierski).
Tytuł: Odp: Witam
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Styczeń 01, 2015, 19:20:29
Witam! Może to Ty jesteś tym jednym z gości forumowych, którzy przeglądają profile użytkowników?
Tytuł: Odp: Witam
Wiadomość wysłana przez: Gronthan w Styczeń 02, 2015, 11:21:00
Nie, bardzo rzadko zaglądałem na profile, a wchodziłem na forum sporadycznie, skoro przecież tyle czasu nic nie pisałem. Dzięki za linki Spiritus, ale już w pierwszym na drugiej stronie, czyli o fonetyce szangryjskiego "wymiękam", po prostu prawie nic nie rozumiem. Przejrzę tablicę IPA, porównam, chociaż będę wiedział jakie głoski umieścił, a wyjaśnień tam podanych, tekstu, nie pojmę. IPA - http://en.wikipedia.org/wiki/IPA_vowel_chart_with_audio , http://en.wikipedia.org/wiki/IPA_pulmonic_consonant_chart_with_audio , te linki znalazłem już dawno na forum naszym. Nie wiedziałem, że nawet z wikipedii warto szukać informacji, no cóż, trudno. Czym są artykuły o różnych językach? Chodzi ci nawet choćby o treść hasła "język polski" na wikipedii? Ano, w takim razie temu może służyć wikipedia, rozumiem. Praca jest ogromnie unieściśliona, a więc nie podzieliłby się ktoś, jak sam doszedł do stworzenia pierwszego zadowalającego języka?
Tytuł: Odp: Witam
Wiadomość wysłana przez: Gronthan w Styczeń 07, 2015, 15:57:12
Codziennie zaangażowanie zgłębiam spółgłoski płucne, ale wiem, że po tym muszę się zająć fonotaktyką. Dlatego proszę o podanie linków, rad dotyczących zgłębiana fonotaktyki, jak wszystko tutaj, całkowicie mi obcej.
Tytuł: Odp: Witam
Wiadomość wysłana przez: Toivo w Styczeń 07, 2015, 22:18:23
w ogóle o tworzeniu języka posiadam abstrakcyjne wyobrażenie, takie jak: wymyśleć słowa, czyli poprzekręcać je z polskiego, troszkę z angielskiego, a jeszcze mniej z niemieckiego. Dodać ze 2, z 3 obce dźwięki, czyli takie, które w polskim nie występują, żeby nie było, że w ogóle się nie znam, gramatykę też tak ułożyć dość na chybił trafił
To lepiej od razu dać sobie spokój. Żeby coś stworzyć, trzeba mieć na to pomysł.
Tytuł: Odp: Witam
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Styczeń 07, 2015, 22:21:49
Eee, każdy tak zaczynał. Nie ma co się przejmować, będzie zeń jeszcze konlanger!
Tytuł: Odp: Witam
Wiadomość wysłana przez: Ghoster w Styczeń 07, 2015, 23:24:30
[...........]
Tytuł: Odp: Witam
Wiadomość wysłana przez: Gronthan w Styczeń 20, 2015, 15:28:47
O co chodzi ze spółgłoskami n, t, d i także innymi będącymi w kolumnach zębowych, dziąsłowych i zadziąsłowych? Oprócz szczelinowych wszystkie inne z tych kolumn należą jednocześnie naprawdę do tych trzech kolumn czy może tylko do dziąsłowych? W tabeli nie występuje rozgraniczenie, a chcę mieć wszystko szczegółowo usytuowane i upewnione do wydrukowania tabelek podstawowych samogłosek i płucnych spółgłosek, więc pytam, bardzo mi na tym zależy. Też ogromnie mnie wkurza, że wiele dźwięków nie ma jeszcze symbolu.
Tytuł: Odp: Witam
Wiadomość wysłana przez: Ghoster w Styczeń 20, 2015, 15:55:33
[...........]
Tytuł: Odp: Witam
Wiadomość wysłana przez: Canis w Styczeń 20, 2015, 15:58:22
Ghoster, czy jest gdzieś spis twoich zarzutów wobec IPA? Jako samozwańczy specjalista od Międzynarodowej Transkrypcji Fonetycznej chciałbym zobaczyć, o co chodzi.

Większość symboli IPA jest dostępna tutaj:
http://ipa.typeit.org/full/
Tytuł: Odp: Witam
Wiadomość wysłana przez: Ghoster w Styczeń 20, 2015, 16:13:20
[...........]