Słowa na nowo

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Wrzesień 10, 2017, 18:13:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

 Prosta zabawa: zmieniamy znaczenia istniejących słów w jakiś uzasadniony (mniej lub więcej) sposób :)
No to lecim:
poganin - bramkarz (od poganiać)

Ліцьвін

lit. Сябар (przyjaciel) - Serb (tak to od tego słowa pochodzi, historia bywa śmieszną)

Litewski = Białoruski
  •  

Kazimierz

Pojezierze - osuszone jezioro
  •  

Ліцьвін

Malinowy - Czarny (Malinowy w PIE *meh₂l-  znaczyło czerń. Obecna nazwa koloru jest wtórna od owocu na którego przeniesiono tę nazwę, zapewne od podobnej budowy do czarnych jagód czy borówek, które zapewne pierwotnie malinami zwano? U Bałtów melinas zaś przeszło z czerni do siności (też zapewne przez jagody) aż ostatecznie zaczęło znaczyć błękit.)

Litewski = Białoruski
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Kazimierz w Wrzesień 10, 2017, 18:26:14
Pojezierze - osuszone jezioro
O! To fajniaste! O takie rzeczy mi chodzi! :D

Kazimierz

No to mi się tak spodobało, że chyba włączę do kotsowiskiego ;-) Tylko zapomniałem jak było jezioro :-P
  •  

Ліцьвін

bałt-lit. Awietė (malina) - Owieczka (Nazwa od rodzimego awis - owca pochodzi. Nadano ją tej roślinie z powodu podobieństwa owoców do wyglądu owcy.)

Litewski = Białoruski
  •  

Icefał

Zdejmować - robić zdjęcie, fotografować
  •  

Kazimierz

  •  

Henryk Pruthenia


Kazimierz

No, kiedyś się chyba tak mówiło.
  •  

tob ris tob

zakres jako zagranica czy inny obszar w pewien sposób odgrodzony – poprzez prostą wymianę granicy na kres. Ciekawsze jest to, że właściwie wymieniając dwa morfemy znaczące to samo (przynajmniej słownikowo) dostajemy coś zupełnie innego, bo przecież zakres to obszar ograniczony jakąś granicą, a nie znajdujący się za nią.

Tak, tak, wiem, że zakres ma inną budowę i wszystko, ale ten wątek chyba nie ma na celu stuprocentowej sensowności.

Mimo wszystko ciekawie by było powiedzieć Jadę studiować na zakres czy Znudziło mu się na zakresie i wraca do kraju. Albo o zmarłych: Nasz świętej pamięci dziadek wstąpił na zakres.  ;-D
Dzień dobry :-)
  •  

Henryk Pruthenia

Heh, śmieszny przykład. Choć jak po mojemu, tu powstało to nie z wyrażenia przyimkowego, a od czasownika "zakreślać", gdzie przystawka za- ma taki właśnie "pełny, do końca" charakter :)

QRSGN

/jeju - ale fainy wątek - * dlaczego zapomniany *



resentyment -> ponowne poczucie sentymentu

...bo brakuje mi takiego słowa + znaczenie resentymentu irytuje
Najlepszego Dnia - wszyscy ludzie Idei

ɈʝĴ

Wykładowca — ten co wykłada produkty na sklepowe półki
  •