Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]

Zaczęty przez Silmethúlë, Sierpień 20, 2011, 13:34:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Vilène

Cytat: Dynozaur w Kwiecień 04, 2012, 14:50:39
W ogóle, czy "fart" jest rodzimy germański?
Tak. Ciekawe, czy to kognat polskiego "pierdzieć"...
  •  

Noqa

Bezokoliczniki w polskim. To jakiś fail jest.

Albo leksykografów.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Noqa w Kwiecień 15, 2012, 00:40:24
Bezokoliczniki w polskim. To jakiś fail jest.

Albo leksykografów.

ale co konkretnie?
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Noqa

Utraciły cholernie dużo informacji. Zwykle z całej koniugacji one najbardziej wystają. -aść może wychodzić od -adnę i -asę, -eść od -osę i otę. Czasem -ić jest od -iję, czasem od -ję, czasem od -ę. I tak dalej. Generalnie jak już coś derywować to je z form osobowych, a nie na odwrót. Bezokoliczniki przeszły jakieś szalone uproszczenia czy coś, w każdym razie są one ostatnim co niesie informację o odmianie czasownika. Wkurza mnie to.

I jeszcze extemporaneous - czemu Anglia nie mogłaby leżeć przy wybrzeżu Afryki... albo gdziekolwiek indziej, byleby z dala od łaciny.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Dynozaur

Cytat: Noqa w Kwiecień 15, 2012, 02:24:18
Utraciły cholernie dużo informacji. Zwykle z całej koniugacji one najbardziej wystają. -aść może wychodzić od -adnę i -asę, -eść od -osę i otę. Czasem -ić jest od -iję, czasem od -ję, czasem od -ę. I tak dalej. Generalnie jak już coś derywować to je z form osobowych, a nie na odwrót. Bezokoliczniki przeszły jakieś szalone uproszczenia czy coś, w każdym razie są one ostatnim co niesie informację o odmianie czasownika. Wkurza mnie to.

Już w SCSie niewiele znaczyły, więc wielu autorów woli jako lemmę podawać formę 3 os. l.mn. czasu teraźniejszego.

Cytat: Noqa w Kwiecień 15, 2012, 02:24:18I jeszcze extemporaneous - czemu Anglia nie mogłaby leżeć przy wybrzeżu Afryki... albo gdziekolwiek indziej, byleby z dala od łaciny.

Trza se kupić wehikuł czasu i zabić wszystkich Normanów, najechawszych Anglję. Ciekawe, jak wyglądałby wtedy angielski język. Myślę, że miałby więcej wpływów celtyckich.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Dynozaur w Kwiecień 15, 2012, 09:52:28
Cytat: Noqa w Kwiecień 15, 2012, 02:24:18I jeszcze extemporaneous - czemu Anglia nie mogłaby leżeć przy wybrzeżu Afryki... albo gdziekolwiek indziej, byleby z dala od łaciny.

Trza se kupić wehikuł czasu i zabić wszystkich Normanów, najechawszych Anglję. Ciekawe, jak wyglądałby wtedy angielski język. Myślę, że miałby więcej wpływów celtyckich.
Dynopruthopa się kłania. :D

Noqa

EURO otacza jakaś zła językowa aura. Najpierw imiona maskotek Slavek i Slavko (to EURO ma promować Bałkany?), a teraz na plakacie "WARSZAWA POWITAJ PUCHAR".
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Feles

A to nie ucięte "Warszawa. Powitaj Puchar w Warszawie!"?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Noqa

Chyba nic dalej nie było. Zresztą nawet jeśli to umieszczanie "Warszawa" jednym ciągiem, bez żadnej kropki czy coś zdaje mi się kretyńskie.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

chyba Kempa u Lisa: "Jarosław Kaczyński jest megapokrzywdzonym."

reklama afrodyzjaku: "[bi:mɛn, bi:mɛn, bi:mɛn... vu vu vu bɛman pɛ ɛl]"
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

spitygniew

Anglicyzacja się szerzy... Na mojej ostatniej sesji RPG:

- Nagle słyszycie odgłos horna... Jak to jest po naszemu?
- Róg.
- A no tak.
P.S. To prawda.
  •  

Vilène

To, że zapowiadacz w eskaemce czyta nazwę stacji Legionowo [legjonovo], podczas gdy wymawia się to po prostu [leg'onovo].

Oraz to, że w eskaemce i szynobusach na wyświetlaczach zamiast ,,stacja", jest napisane ,,przystanek". Toć to czystej wody hiperpoprawność – w języku potocznym nawet na przystanek osobowy mówi się ,,stacja", podczas gdy w nomenklaturze kolejowej, nazwanie stacji przystankiem jest błędem. Na szczęście w ezetach już jest dobrze, wszystko nazywane jest ,,stacją", co jest zgodne z użyciem ogólnym.
  •  

Wedyowisz

Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Kwiecień 17, 2012, 02:23:47
chyba Kempa u Lisa: "Jarosław Kaczyński jest megapokrzywdzonym."

Na nasze: "JK jest zajelozaurem".
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,11588022,Jest_slowo_Witam_na_poczatku_listu__To_nie_odpowiadam.html

nie znam człowieka, wyniosły styl, w którym poucza oraz proponowane zamienniki mi się nie podobają, ale całkowicie się zgadzam w kwestii tego, że "witam" w większości przypadków jest używane niepoprawnie.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Dynozaur

Cytat: pittmirg w Kwiecień 20, 2012, 23:56:01
Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Kwiecień 17, 2012, 02:23:47
chyba Kempa u Lisa: "Jarosław Kaczyński jest megapokrzywdzonym."

Na nasze: "JK jest zajelozaurem".

Co jest mocniejsze? Zajelo- czy dyno-?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •