Zapożycz słówko powyżej (PRZEPLATANIEC EDYSZYN)

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Grudzień 22, 2018, 15:39:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Emil

2. zon. oslaha /oslɐhɐ/ - gwiazdozbiór

Spoiler
W języku zongepajskim krótkie /r/ przeszło najpierw w /ɮ/, a potem w zbitkę /sl/. Ponieważ łamie to protogamajską budowę sylaby CVC, pojawiło się na początku ruchome o
[Zamknij]

QRSGN

3. NOWOGA rraal /wymowa/ - Ř*: symbol, fatamorgana, gwiazda, Č: symbolizować, sprawiać (wrażenie czegoś), P: symboliczny, złudny, gwiezdny
geneza szerokiego znaczenia
Leksyka Nowogi jest metaforyczna(?), więc by zrozumieć dlaczego wyraz rraal ma tak dużo znaczeń, należy zastanowić się, czym jest dla nas gwiazda - dla mnie jest to symbol, namiastka czegoś odległego tak, że nie jestem w stanie tego pojąć i z bliska zobaczyć - w zasadzie to nie jestem pewien, czy jest prawdziwa, bo nie mogę jej dotknąć - tak jak nie mogę dotknąć fatamorgany
...a dlaczego gwiazda jest wymieniona dopiero jako trzecie tłumaczenie? - otóż raal kojarzy się użytkownikom Nowogi aż za bardzo z symbolem i fatamorganą - dlatego często nazywa się gwiazdę wyrazem rraalgra, gdzie gra oznacza element, przykład czegoś, działa trochę jak polskie piękno - piękność (piękna osoba) - przykład piękna.
- a skoro rraalgra to taki dobry przykład raal, doskonale raal obrazujący, to aż dowodzi temu, że raal jest prawdą, stąd rraalgra znaczy nie tylko gwiazda, ale i dowód
[Zamknij]


* W Nowodze każdy wyraz może być użyty jako rzeczownik (Ř), czasownik (Č) lub przymiotnik (P)
Najlepszego Dnia - wszyscy ludzie Idei

CivilixXXX

Sei Kryoutxtuo Ki
  •  

Borlach

5. ajd. khālla /χa:'l:a/ - złudzenie, majaki, halucynacja, wizja po spożyciu świętego halucynogennego napoju z ziela ḱagozhi.

1. pdh.* āuliren /a:ulirɘn/ - język, mowa
*protodahicki
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

QRSGN

2. NWG gralirrjyn /wymowa/ - Ř: język obcy, bełkot, Č: porozumiewać/się (mówić) językiem obcym, bełkotać, P: obcy (język), bełkotliwy, niezrozumiały,

komentare
byłem zmuszony pozamykać sylaby, dlatego:
- przed długie ,,a" wstawiłem rodzimiewyglądające ,,g"
- zredukowałem ,,u"
- do ,,li" dołączyłem ,,r", a żeby było wymawiane, zgeminowałem je czyniąc drżącym
- by zamknąć ,,en" dodałem ,,j" bo ładnie niknie, a funkcję swą spełnia

Znaczeniem tego wyrazu jest język obcy/bełkot, bo tym by był dla nieznającego go użytkownika Nowogi.
[Zamknij]
Najlepszego Dnia - wszyscy ludzie Idei
  •  

Kazimierz

3. kv глир̇ /ɡlɨrʲ/ - (pierwotnie) cudzoziemiec, człowiek obcy, (obecnie raczej) barbarzyńca, dzikus, człowiek niecywilizowany. Słowo stosowane przez Peszalów w odniesieniu do rdzennych ludów zajętych lub sąsiednich terenów.
  •  

Lukas

4.  kras. oliryn /ɔlirʉn/ - język (w buzi)
  •  

Emil

5. zon. oľislun - podniebienie

1. zon. žeła - gwiazda

IPA nie mam bo piszę na szybko, ale tu czytamy w uproszczeniu jak po słowacku ;)
  •  

Kazimierz

#98
Cytat: Emilando w Kwiecień 01, 2020, 00:26:07
5. zon. oľislun - podniebienie

1. zon. žeła - gwiazda

IPA nie mam bo piszę na szybko, ale tu czytamy w uproszczeniu jak po słowacku ;)
Jak się czyta "ł" po słowacku?  :P

A tak poza tym to:
2. pracham. sela - ts.

PS. W tym przypadku czytamy prawie jak po polsku  ;)
  •  

Borlach

#99
3. ajd. shilan /ʂi'lan/ - na Kyonie, ogólne określenie zbiorowisk gwiazd i galaktyk widocznych na kyońskim niebie.

Dla przykładu, ajdyniriańskie niebo z wyraźnie widoczną gołym okiem Drogą Mleczną oraz Małym i Dużym Obłokiem Magellana. Każdy z nich to generalnie shilan.
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

커래얟쓰

4. an - shíran / ɕʰíran / - kosmos

Spoiler
zrobiłem z ajdyniriańskiego ʂ, ɕʰ bo czemu nie ;]
[Zamknij]
  •  

Emil

5. nau. širån /'ʃirɔ̞n/ - kosmos

1. nau. vårnåc /'vɔ̞rnɔ̞t͡s/ - szczęka

nau. - naumowski
  •  

Kazimierz

  •  

Borlach

3. ajd. varn /varn/ - ugryzienie/ukąszenie (rzeczownik)
varne /var'nɛ/ - gryźć
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

QRSGN

4. NWG warnej /wymowa/ - Ř: ugryzienie, Č: gryźć, P: (u)gryziony

rodzina wyrazu warnej
warnejtsept (tsept[gra] - myśl) - Ř: dociekanie, Č: dociekać, P: dociekający
[Zamknij]
Najlepszego Dnia - wszyscy ludzie Idei
  •