Językoznawstwo > Nauka natlangów

Fiński u Toivo (Suomea Toivon luona)

(1/6) > >>

Toivo:
Witam i zapraszam na kurs najpiękniejszego języka naturalnego świata. Chyba nie trzeba go przedstawiać, jak i wspominać, że dla językoznawców i językotwórców jego znajomość jest bardzo cenna. Lekcje będą publikowane w załącznikach w prostym formacie html.

Na razie publikuję lekcję zerową - nie zawiera ona jeszcze właściwego kursu, lecz parę wstępnych informacji. Kurs będzie wyglądał trochę inaczej - postaram się, żeby nie był "suchy", zadbam o teksty i dialogi, a gramatykę będę dawkował rozsądnie. Mimo to proszę o komentarze, czy na podstawie tej lekcji odpowiada wam forma i styl. Starałem się pisać krótko, nie rozdrabniać się na szczegóły, jak najwięcej w punktach.

Pierwsza właściwa lekcja niebawem.

Dalsze lekcje:
lekcja 4

Hapana Mtu:
To fiński ma klasy?!

Zaczyna się zgrabnie. Ale proszę, jeśli chcesz pisać dialogi, niech nie będą tak drętwe i tendencyjne jak w podręcznikach.

Od roku już słucham o obcokrajowcach z USA/Brazylii/Australii/Atlantydy/RPA, którzy przyjechali się uczyć fińskiego do Finlandii i od razu mówią bezbłędną (fakt, prostacką, ale bezbłędną) fińszczyzną. (Hitem sezonu był "Brazylijczyk", pytający jak jest po fińsku "kreetings from Finland".)

Toivo:

--- Cytat: Hapana Mtu w Wrzesień 27, 2011, 08:08:28 ---To fiński ma klasy?!

--- Koniec cytatu ---
Ech. Klasy, deklinacje, grupy rzeczowników, wzorce odmiany, typy odmiany, jak zwał tak zwał. Chodzi o reguły, według których tworzy się rdzeń, do którego następnie dodaje się końcówki przypadków. Myślałem, że "klasa" nic konkretnego nie oznacza, w każdym razie nie chodzi oczywiście o żadne klasyfikatory, substytuty rodzaju, czy inne potworności.

Toivo:
Niestety teraz jestem dosyć zarobiony, więc aktualizacja będzie dopiero w weekend.

Toivo:
Zapraszam na pierwszą lekcję (do ściągnięcia w pierwszym poście, tam będą trafiać wszystkie do wyczerpania limitu załączników). Dialogi są super drętwe i tendencyjne, bo innych wymyślić nie umiem, ale nauczyć się z nich da ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej