Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 15, 2011, 20:00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ghoster

#450
[...........]
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Ghoster w Sierpień 01, 2012, 22:27:26
Mi się strasznie niepolskie wydają niektóre zbitki, co to je takowe ubezdźwięcznienia kreują, na przykład:
Wróg tak robi. - Cóż to ma być "wruktak"?

z kolei [gt] jest dość nieludzkie...
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Towarzysz Mauzer

@Ghoster:
Walcz, walcz, będziesz brzmiał jak kosmita. Bo zdradzę wam: w słowach "jabłko" czy "zjadł" jest uproszczenie grupy spółgłoskowej, całkiem normalna sprawa na Słowiańszczyźnie. Otóż, w polskim kilkaset lat temu zaszedł taki proces jak wałczenie. Stąd cała rzecz. Jeśli natomiast ktokolwiek z was wymawia "ł" sceniczne, śmiało wymawiajcie "jabłko", "zjadł", ja nawet będę to pochwalał (poważnie). Ale jeśli nie - ile się nie będziecie silić, i tak wyjdzie "jabuko" i "zjadu". Co jest dosyć komiczne.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Noqa

Hmm... a ja właśnie często "krwią" wymawiam przez [v], czyniąc [r] jakoby wokalicznym. [kr̥.vʲɔɰ̃]

Mauzer pozamiatał :)
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Jątrzeniot

Cytat: Ghoster w Sierpień 01, 2012, 22:27:26
Mi się strasznie niepolskie wydają niektóre zbitki, co to je takowe ubezdźwięcznienia kreują, na przykład:
Wróg tak robi. - Cóż to ma być "wruktak"?

Trudno to chyba uznać za "niepolskie" skoro praktycznie wszyscy Polacy tak wymawiają...
  •  

Ghoster

#455
[...........]
  •  

Feles

CytatAle jeśli nie - ile się nie będziecie silić, i tak wyjdzie "jabuko" i "zjadu". Co jest dosyć komiczne.
Tak jak w tej reklamie: "fiku mik i siniak zniku".
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatRadziłbym potrenować nad swoją wymową, bo ja raczej nie mam problemów z wypowiadaniem słowa [ja.bw.kɔ].
Wybacz, przy mojej dykcji zupełnie mnie zadowala, że da się mnie jakkolwiek rozumieć. Niemniej jednak, jeżeli jesteś przekonany, że wymawiasz [ja.bw.kɔ], spróbuj dokładnie przeanalizować nagrania, czy na pewno tak jest. To [w] nie wypada bez powodu.

CytatChciałbym wymawiać sceniczne ł, lecz wychowałem się na zwałczonym ł, dlatego trudno to zmienić.
Też bym chciał, też bym chciał.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Noqa

Ale chodzi wam o samo mówienie, czy wyćwiczenie nawyku?
Dla mnie przestawienie się w tryb mówienia "ł" scenicznego zawsze było proste - chyba, że jest coś o czym nie wiem.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Feles

Jakiś czas temu na Kulturze był Fedorowicz mówiący o aktorach grających wieśniaków i wymawiających [zʋɔtɛ jabʋka].
Tak, mówił to zębowo.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

luk

Cytat: Ghoster w Sierpień 01, 2012, 22:27:26
Mi się strasznie niepolskie wydają niektóre zbitki, co to je takowe ubezdźwięcznienia kreują, na przykład:
Wróg tak robi. - Cóż to ma być "wruktak"?

Ja właśnie mówię "wruktak" i uważam to za zdecydowanie naturalne.

Podkreślanie w wymowie dźwięczności spółgłosek to mi się raczej z arabskim kojarzy a nie z polszczyzną.
Me olvin sar vil ti shap yu propeyu til, yu zoya meya... Vo me noker troy ti dot ta...

kaRnister, tylko kaRnister! kanister musi odejść! :)
  •  

Dynozaur

Normatywna forma "jeździj" jest dla mnie jakimś wynaturzeniem. Zawsze mówiłem "jeźdź".

W ogóle unikam tych -ijów kiedy mogę - przygłośń, napełń, zdejm it.p.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Towarzysz Mauzer

O! A co ze spójką "ną" w rozkaźniku od "wyciągnąć"?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Ghoster

#463
[...........]
  •  

Dynozaur

Cytat: Towarzysz Mauzer w Sierpień 02, 2012, 14:46:45
O! A co ze spójką "ną" w rozkaźniku od "wyciągnąć"?

W najbardziej skrajnej opcji mojego idjolektu istnieje "wyciąż", ale na ogół ją raczej zachowuję.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •