Kyon, Epizod 1: Świt Narodów

Zaczęty przez Canis, Styczeń 09, 2016, 12:54:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

#180
Poprawka co do obliczeń jasności planety nr 4 ("Wenus"). Jest ona ok 610 razy jaśniejsza od naszej Wenus, co daje obserwowaną wielkość gwiazdową ok -12 mag!

To tylko 2.5 raza ciemniej niż nasz księżyc w pełni (który ma ok -13 mag)!

Zabieram się do wyliczania obserwowanej wielkości gwiazdowej pozostałych planet.
  •  

Todsmer

#181
Obiecałem, więc macie wyniki. Dwie pierwsze planety prawdopodobnie są zbyt blisko słońca, żeby je można zobaczyć gołym okiem (poza zaćmieniami całkowitymi). Uwaga! Magnitudo jest skalą logarytmiczną!












#obserwowana wielkość gwiazdowa (z Kyona)
3-4 mag (pomiędzy Marsem a Wenus)
4-12 mag (2-3x ciemniej niż Księżyc w pełni)
6-10 mag (7x ciemniej niż planeta 4, ale dalej bardzo jasno)
7-2.5 mag (niewiele ciemniej niż Mars)
8-5 mag (Wenus)
99 mag (2-3x ciemniej niż Neptun, na pewno nieznany)
1014 mag (Pluton, komentarz j.w.)
115.5 mag (Uran, przy dobrym poziomie astronomii są szanse na odkrycie)
1219 mag (Eris, żadne szanse na odkrycie - Eris została odkryta dopiero w 2005 roku)

Do tego jeden z księżyców planety #4 ma wielkość -5 mag (Wenus), a dwa księżyce planety #6 -3.5 mag i -3.5-4 mag (odpowiednio 1.5x i 2x jaśniej niż Mars). Oczywiście pytanie, czy są na tyle daleko od planety, żeby je zauważyć (a nie zlewały się z planetą).

Dla porównania, wartości dla niektórych planet Układu Słonecznego (podana najjaśniejsza wartość):
Merkury: -2.6 mag
Wenus: -4.9 mag
Mars: -3 mag
Jowisz: -1.6 mag
Saturn: -0.2 mag

Księżyc: -12.7 mag
Słońce: -26.7 mag
  •  

Todsmer

Dodam tylko, że wg wyliczeń księżyc Kyona ma jasność -19.5 mag - czyli 500 razy jaśniej niż nasz Księżyc. Choć i tak to dalej nie jest dużo, Słońce jest 400 tys. razy jaśniejsze niż nasz Księżyc.
  •  

Canis

Ekstra, dodałem twoje wyliczenia do spisu planet na Wiki.
http://jezykotw.webd.pl/wiki/Kyon#Uk.C5.82ad_planetarny
Przy rozdzielczości full HD (standard od kilku lat) powinna się każdemu mieścić na ekranie.
  •  

Todsmer

#184
Obliczyłem także wielkość gwiazdową dla księżyców-asteroid.
Jest to -8 mag dla tego bliższego i -7 dla tego dalszego. Tutaj wielkość jest bardzo orientacyjna, i może się różnić nawet o kilka mag (raczej w ciemniejszą stronę). W dalszym ciągu jednak jest to bardzo jasno. Możemy "dla bezpieczeństwa" założyć, że to -5 mag i -6 mag (Wenus i 2.5x jaśniej niż Wenus).

W ogóle, dobrze widzę, że miesiąc na Kyonie trwa około pół dnia?
  •  

Caraig

Siódma planeta wygląda ciekawie. Wiadomo, czém jest duża plama (?) na środku i mniejsza obok?
  •  

Todsmer

Podejrzewałbym jakiś stary krater.
  •  

Todsmer

Oczywiście nie zauważyłem, że SE podaje obserwowane wielkości gwiazdowe. I oczywiście moje wyliczenia nie są w 100% zgodne z tym (zwłaszcza na dalszych planetach). Już poprawiam na wiki.
  •  

Canis

Ciekawostka: Space Engine dzisiaj znalazł się na stronie głównej imgura.
http://imgur.com/gallery/Nsy8v
  •  

Todsmer

Cytat: Canis w Styczeń 31, 2016, 23:58:57
Ciekawostka: Space Engine dzisiaj znalazł się na stronie głównej imgura.
http://imgur.com/gallery/Nsy8v
Ciekawe czy takie przypadki to bug, czy ficzer :)

Na wiki dorzuciłem najważniejsze księżyce ze zdjęciami. Pozwoliłem sobie też nadać robocze nazwy planetom i księżycom. W sensie nie są to nazwy używane przez ludy konworldowe, tylko nasze, żebyśmy nie używali numerków ;)
Nazwy są na wiki.

No i parę zdjęć (klikając można powiększyć):


Hebe (na pierwszym planie) i Hera. Widoczny cień księżyca.


Zeus z księżycami widoczny z orbity Kyona.


Nasz układ słoneczny widziany z Posejdona. Od lewej: księżyc Posejdona, Hera, Słońce, Hefajstos, Hestia, Afrodyta, Zeus (z księżycami), Kyon.
Mniejsze kropki to asteroidy. Nie wiem, czym są kropki na prawo od Kyona (może ta najbardziej na prawo to Hades?).
  •  

ShookTea

#190
Cytat: Todsmer w Luty 01, 2016, 02:23:20
Cytat: Canis w Styczeń 31, 2016, 23:58:57
Ciekawostka: Space Engine dzisiaj znalazł się na stronie głównej imgura.
http://imgur.com/gallery/Nsy8v
Ciekawe czy takie przypadki to bug, czy ficzer :)

Ficzer, już patrząc się na to cudo domyśliłem się, że albo planeta ma obrót synchroniczny z gwiazdą (tak jak Księżyc z Ziemią, zawsze zwrócony jedną stroną), albo jest obrócony biegunem w stronę gwiazdy. Ładnie, ale życie na powierzchni mogłoby powstać tylko na linii granicznej noc-dzień... i byłoby tam cholernie wietrznie :D
  •  

Widsið

Cieszycie się, że Kyon ma własny dział?

Od tej pory można jakoś ładnie porozdzielać wątki. Chciałbym, żeby jakieś informacje podstawowe o używanych conlangach były zawarte także tu, nie tylko w stosownych działach o konlangach. Dodatkowo, ci co bardziej zajęci kosmicznymi sprawami, też mogliby na to dać odrębny temat. (nie mówiąc oczywiście o krajach/ludach/co wy tam macie).
  •  

Canis

Cytat: Widsið w Luty 01, 2016, 20:45:31
Cieszycie się, że Kyon ma własny dział?

Od tej pory można jakoś ładnie porozdzielać wątki. Chciałbym, żeby jakieś informacje podstawowe o używanych conlangach były zawarte także tu, nie tylko w stosownych działach o konlangach. Dodatkowo, ci co bardziej zajęci kosmicznymi sprawami, też mogliby na to dać odrębny temat. (nie mówiąc oczywiście o krajach/ludach/co wy tam macie).
Cieszymy, wodzu. Tylko włącz możliwość chwalenia postów. Choć też te poddziały są mało widoczne na stronie głównej ...
Dobry pomysł z tworzeniem nowych tematów. Póki ludziska mają sesję i będą działać wolniej, chciałbym popracować na Wiki. Potem może i reszta prześle ohasłowane rary z opisem mitologii.
  •  

Widsið

Troszkę zawiany dodawałem ten dział i nie trafiłem w kwadrat do pochwał. Już powinny być.
  •  

ArturJD

#194
Małpując Widsitha wstawiam pierwszy szkic thewańskich nazw.
taoistyczne czytanie

<j> - /x/
<vl> - /w/
<nj> - /ŋ/
Akuty bez znaczenia
Cyrkumfleks palatalizuje poprzedzającą spółgłoskę
[Zamknij]

Tangia
Τανγυα Ινγιομευρατοα - Tanjvlano
-Ναραται χαγιανόρι - Narataì Llìangejor
-Τονγαμι ιτικορηρο - Tonjami Itikoriro
-Λυταφαρι ιτικορηρο - Lutàfari Itikoriro
-Νομευραι ιτικορηρο - Nomevlraì Itikoriro
-Χαρανι υ Μαραο - Arani Umaror
-Ορυμιλο νι Ρητικα χαγιανὀρι - Orumilo Gèritika Llìangejor
-???
-Κυνατλα χαγιανόρι - Kunatla Llìangejor
Ayu - A

Państwo Neššów
Dēmatocci Nešširtoħ - Netlino
Melekē (dawniej: Mellakoja) - ??? - Henryku, czy ta stolica zmieniła swoją nazwę, czy to nowe miasto?
Nešši - Netli

Chan Lang
Chan Lang - Tanlanj albo po prostu Gantuvlikvano (7 miast)
-Zhanzhou - Tànto
-Guangling - Gvlanlŷnj
-Xiapcheng - Tlâptęnj
-Huhua - Ujvla
-Ninxia - Nyntlâ
-Bu'er - Pvler
-Fukeng - Fukynj

OŁÉGÙ TA KÓM
Ołégù ta kóm - Ollenjuno
Kozón - Kollon

Mūru ni li Teoma
Mūru ni li Teoma - Muru Itikoriro
Mur - My

Secht
Sechtonsera Mers - Sejton Gàntor
-S'xaka (proszę o IPA'ę!)
Sechton - Sejton
Yuka - Ûka

Pinu
Poproszę o IPA'ę!

Túmtaùd Trùg
Proszę też o IPA'ę :(
Túmtaùd Trùg
Stàdap trùgil


@Canis
Cytat
5. Χαρανι υ Μαραο /harani i marao/ (Pustynia Charanijska)
(...)
7. Χαρανι υ Τακανγαρι (Pustynia Takangaryjska)
Który wyraz oznacza u Ciebie "pustynię", a który jej nazwę? :) Bo chyba coś tu nie tak...
Jest to dla mnie istotne, bo jeśli Twoja cywilizacja jest stara (a prawdopodobnie jest) i miała bardzo wczesne kontakty z zamorskimi imperiami to najprawdopodobniej Tjevangono zapożyczyliby od niej wyraz na "pustynię" oraz na "republikę".

@Widsith
Najprawdopodobniej nasze państwa nie miały ze sobą kontaktu. Jeśli jednak miały, to przez czyje ziemie/kraje? Na razie nazwy są urobione jakby taki kontakt istniał już bardzo wcześnie, ale jest to chyba mało prawdopodobne.

@Spirytus
Jak bardzo i jak dawno Twój lud zaczął przemierzać szlaki morskie? Czy już dawno temu mógł dotrzeć do ziem Tjevangono? Między nami jest wszak tylko ocean, ale jest to na tyle kawał wody, że chyba odnalezienie się wzajemne byłoby równe odkryciu Ameryki. Mam problem, bo wyraz na "republikę" zapożyczyłbym -jak już pisałem- od Canisa, ale to w takim razie zależy z którą cywilizacją był lepszy i częstszy kontakt.

@Pluur
Nie tłumaczyłem jeszcze Nazw twoich mniejszych plemion z tego samego powodu z którym uderzam do Spirytusa.

EDIT: skala czasu: zawsze - bardzo dawno - dawno - niedawno - teraz; chodzi mi o "bardzo dawno".
  •