Językotwórstwo (conlanging) i światy > Conlangi: a posteriori

Języki Adnaty

(1/2) > >>

Henryk Pruthenia:
Tu będę wrzucał różne notki o językach Adnaty. Będę to robił bardzo wybiórczo.

Na dziś - przykłady z języka dewońskiego.

Ju sy’c cughtan, irge sau.
/ˈʒusək ˈkuxtɑn, ˈirgɛ ˈsɑʊ/
Cogito, ergo sum.
Myślę, więc jestem.

Yd tau, Brut, coundre me?
/ˈəd ˈtɑʊ, ˈbrut, ˈkɔʊndrɛ͜mɛ?/
Et tu Brute, contra me?
I ty Brutusie, przeciwko mnie?

Pegunne esc no’c ouien.
/pɛˈgun.nɛ ˈɛsk͜nɔk ˈɔʊjɛn/
Pecunia non olet.
Pieniądze nie śmierdzą.

Esc dyfichle ac mautan le nataure.
/ˈɛsk dəˈfiʃlə ɑk͜ˈmɒʊtɒn lə͜nɒˈtɒʊrɛ/
Naturam mutare difficile est.
Trudno jest zmienić naturę.

Sau douche Mynyrwa.
/ˈsɑʊ ˈdɔʊʃɛ məˈnɜrwɑ/
Sus Minervam docet.
Świnia poucza Minerwę.

Kazimierz:
Fajne, a jak będzie "jestem świnią"?  :P

Henryk Pruthenia:
Sau sau. :P lub też Ju sy sau.

Henryk Pruthenia:
Wczoraj i dziś zająłem się na poważnie projektem języka osyjskiego. Wyszedł bardzo porządny język, masa ciekawostek w gramatyce, jeden z lepszych projektów, jakie stworzyłem. Udało mi się też stworzyć całkiem pokaźny słownik, wszystko wywodzone z prajęzyka, około 500 pozycji leksykalnych. No i też krótki tekst, aby pokazać język w akcji:

Mowa Acrabara z BirsinyVach Acrabaraṡ au BirsinasPójdę z demonami przeciw wszystkim, jeżeli to jedyna droga ocalić dom narodu mego. Łatwo wam mnie sądzić, nazywać zdrajcą, lecz cena mojego życia nie spadnie. Gdy ja umrę, wy będziecie żyć. Niech mą duszę piekło szarpie, ale wy będziecie żyć, a z wami – dzieci moje!Saneṡen san miriamas i isans, ianu cal iasti ainichs pant rasti leman laudias masas. Autinu me mlauti vi, sauti tircar, ai caina bitienaṡ masaṡ na pelṡet. Gedal merṡen san, iu baiṡete. Anailas anemasan masan lau, ai iu baiṡete, cen san vi – anare masai!
Z ciekawy kognatów: is to kognat naszego wszystka, mlauti to zaś kognat naszego mówić, merti to kognat naszego umierać, caina to kognat naszej ceny, baiti - naszego żyć (gw > b, u nas gw > g, + palatalizacja do ż), pant, to kognat ruskiego путь, stąd i pątnik nasz.

Adnata rozwija się, krok za krokiem do przodu!

Caraig:
Fajny. Wygląda jak jakiś miks bałtycko-romański.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej