Język Qarip

Zaczęty przez Voycawojka, Kwiecień 30, 2013, 18:55:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

Voycawojka

Qarip (czyt. karip), to język, który tworzę już jakiś czas i uznałem, że dobrze będzie się nim z wami podzielić ;) Na początek dam absolutne podstawy, bo nie wiem, czy w ogóle wam się spodoba, a gramatyka jest dość skomplikowana i nie chcę jej tłumaczyć na daremno. Zaczynajmy więc :D

Alfabet składa się z 26 (13 małych i 13 wielkich) liter alfabetu łacińskiego. Ich liczba była często zmieniana, ale myślę, że zostanie już tak jak jest.

A a [a]
P p [p]
T t [t]
E e [e]
R r - [r]
O o

  • M m - [m]
    N n - [ɲ] (polskie 'ń')
    I i - [i]
    L l - [l]
    U u - [u]
    Q q - [k]
    G g - [g]

    Istnieje 6 osób - 4 w liczbie pojedynczej i 2 w liczbie mnogiej. W przeciwieństwie do polskiego, nie występują osoby "ono" i "my". Jeśli coś jest niewiadomej płci, zakłada się płeć żeńską. Jeśli natomiast chcemy użyć osoby "my" należy powiedzieć "ja i ty" (Te lit Le), "ja i on" (Te lit Er), "ja i ona" (Te lit Ir), "ja i wy" (Te lit La) albo "ja i oni" (Te lit Ar).

    Ja - Te
    Ty - Le
    On - Er
    Ona - Ir
    Wy - La
    Oni/One - Ar

    Odmieniając czasownik przez osoby, dokleja się osobę na końcu czasownika. W przypadku formy "my" należy powiedzieć "jestem i ty" albo "jesteś i ja" itp.

    być - dot
    Ja jestem - dotte
    Ty jesteś - dotle
    On jest - doter
    Ona jest - dotir
    Wy jesteście - dotla
    Oni/One są - dotar
    *my jesteśmy:
    [ja i ty] - dotte lit le/dotle lit te
    [ja i on] - dotte lit er/doter lit te
    itd.

    Jeśli chodzi o liczebniki to wszystkie piszemy wielką literą.

    0 - Ramitiu ("zero")
    1 - Potle/Ramitiup ("przed-dwa/po-zero")
    2 - Otle ("dwa")
    3 - Otlep ("po-dwa")
    4 - Ptogulu ("przed-pięć")
    5 - Togulu
    6 - Togulup
    7 - Piquta
    8 - Iquta
    9 - Iqutap

    10 - Poramitiup
    11 - Oramitiup

    12 - Poramitiup-otle
    13 - Potamitiup-otlep
    14 - Poramitiup-ptogulu

    (...)

    20 - Ototle
    21 - Ototle-potle / Ototle-ramitiup

    (...)

    30 - Ototlep
    40 - Optogulu
    50 - Otogulu
    60 - Otogulup
    70 - Opiquta
    80 - Otiquta
    90 - Otiqutap

    100 - Uporamitiup

    (...)

    111 - Uporamitiup-oramitiup
    112 - Uporamitiup-poramitiup-otle

    (...)

    200 - Utotle
    300 - Utotlep
    400 - Uptogulu

    (...)

    1000 - Aporamitiup

    Aby utworzyć z liczebnika przymiotnik należy w ostatnim członie zamienić ostatnią literę na "on". Jeśli ostatnią literą jest "p" należy zamienić na "on" przedostatnią literę.

    Pięć tysięcy dwieście dziewiętnasty - Atogulu-utotle-poramitiup-iqutonp

    Jak łatwo zauważyć, aby powiedzieć, że coś jest przed czymś, należy dokleić literę "p" na początku, a jeśli po czymś to na końcu wyrazu. Gdyby taka reguła występowała w języku polskim, to zamiast "postapokalipsa" mówilibyśmy "apokalipsap".

    Z łatwiejszych rzeczy mogę jeszcze wspomnieć o stopniowaniu. Otóż wyrużniamy 3 stopnie:
    I. Potlon (Pierwszy) - forma podstawowa
    II. Otlon (Drugi) - Na początku słowa w formie podstawowej doklejamy literę znajdującą się na końcu słowa. Wszystkie "e" zamieniamy na "a".
    III. Otlonp (Trzeci) - Usuwamy ostatnią literę z formy podstawowej (lub więcej - ostatnią literą musi zostać spółgłoska). Wyjątkiem są krótkie (trzyliterowe) słowa, z których zawsze usuwamy tylko jedną literę. Wszystkie "u" zamieniamy na "a".

    Przykłady:

    mało - tep
    mniej - ptap
    najmniej - te

    brzydko - qolugiu
    brzydziej - uqolugiu
    najbrzydziej - qolag

    I jak się podoba? Mam kontynuować lekcję? Jeśli tak, to napiszcie o czym mógłbym napisać w następnej kolejności.
  •  

Ghoster

#1
[...........]
  •  

Feles

Mnie tam się podoba.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Voycawojka

Ghoster, co masz na myśli? Że niby "nooblang"?
  •  

Feles

A ja chętnie obejrzałbym te rzeczy trudniejsze.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Henryk Pruthenia

Lekcje w formie gramatyki - taaak...
Ale ciekawe jednak jakoś, ma toto swój urok.

Canis

Ja bym chciał zobaczyć dłuższy tekst i na jego podstawie przeanalizować język, nie odwrotnie.  Swoją drogą, dobrze by ten język wyglądał, jakby go podrasować na postnublang.
  •