Nieoczywiste oczywistości

Zaczęty przez Noqa, Kwiecień 07, 2015, 13:51:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

czyli wszystkie językowe oczywistości, które zawstydzająco umknęły wam przez 10, 20, 50 lat waszej żyźni.

Parę moich, pierwszy odkryty zaledwie parę dni temu:
peanuts
styropian - styrofoam
poliestry
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Spiritus

Już gdzieś o tym wspominałem, ale przez wiele lat wierzyłem, że istnieje taki czasownik jak nieprawdać...
Nadal w to wierzę.
  •  

Wercyngetoryks

Zawsze myślałem, że się pisze "rozszczenia", "rozścić", i do dzisiaj tak do siebie mówię w myślach, bo "roszczenia" to jakieś takie ni z gruszki, ni z pietruszki.
ChWDChRL
  •  

ShookTea

Mleko → laktoza → galaktyka (bo "Droga Mleczna" daje za mało mleka)
  •  

Noqa

ShookTea, to już dla mnie bardziej galaktoza - galaktyka. Całe życie byłem przekonany, że to przypadkowa zbieżność.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Widsið

Linia metra Bakerloo w Londynie łączy Baker Street z dworcem Waterloo.
  •  

spitygniew

Kilka dni temu zorientowałem się, że niemieckiego der wcale nie wymawia się [dɐ̯]. Co nie przeszkadzało mi oczywiście wymawiać tego poprawnie.
P.S. To prawda.
  •  

Ghoster

#7
[...........]
  •  

Henryk Pruthenia


Ghoster

#9
[...........]
  •  

Noqa

peacocks

Ten groch będzie mnie chyba prześladował do końca życia.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Vilène

Cytat: Noqa w Czerwiec 30, 2015, 00:22:13
peacocks

Ten groch będzie mnie chyba prześladował do końca życia.
Tangentially related. [18+] [ZOBACZ MEMY]
  •  

Toszczyk

Ja z kolei przez długi czas byłem przekonany o istnieniu kwintescencji - analogicznie do fluorescencji, fosforescencji, rekonwalescencji itp. Dopiero gdy poznałem etymologię quinta essentia, wydało mi się to takie oczywiste, że tam nie może być "c".

Przez długi czas też w mojej pamięci istniał przymiotnik "incadescent" - wskutek skojarzeń z kadencją, dekadencją, zamiast z kandelabrami.
biotechnolog, chórzysta, miłośnik oper i muzyki baroku
  •  

Dynozaur

Ja długo myślałem, że "jatka" to "jadka" - pochodząca od "jedzenia" (por. pożreć się z kimś). Pamiętam jaki był to dla mnie szok, jak zobaczyłem po raz pierwszy to słowo na piśmie - myślałem, że to błąd.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

spitygniew

Cytat: Ghoster w Czerwiec 28, 2015, 18:40:58
Jak byłem mały to zawsze mi czegoś brakowało w słowie "peruka" i mówiłem "perułka".
Same here, i chyba nawet wiem czemu, po prostu umysł rozszyfrowuje -ka jako polski sufiks, który oczywiście nigdy nie występuje po samogłosce, i stąd interpretuje [u ] jako niechlujne [uw].
P.S. To prawda.
  •