Podstawowe słownictwo

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Lipiec 06, 2019, 19:02:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Jak myślicie, jakie słowa są najbardziej podstawowe na start nauki języka?

Ostatnio zrobiłem sobie taką listę, przetłumaczyłem na walijski i się uczę, i tak myślę, co mi umknęło. Jakie podstawowe słowa byście wypisalo? I czy znacie jakieś listy? Proszę, Swadesz, nie.

PS: TQR, napraw załączniki!

커래얟쓰

#1
Cytat: Henryk Pruthenia w Lipiec 06, 2019, 19:02:28
Jak myślicie, jakie słowa są najbardziej podstawowe na start nauki języka?
No te najbardziej popularne XD. Siłą rzeczy przy osłuchiwaniu się językiem zwróci coś naszą uwagę i od tego warto zacząć. W aglutynacyjnych językach będą to afiksy czy partykuły przede wszystkim w indoeuropejszczyźnie wydaje mi się że poszczególne zaimki spójniki czasowniki posiłkowe. No uważam że jak się zaczyna wypada zacząć od tego od czego się roi, no bo na pewno to ważne.

Cytat: Henryk Pruthenia w Lipiec 06, 2019, 19:02:28
Ostatnio zrobiłem sobie taką listę, przetłumaczyłem na walijski i się uczę, i tak myślę, co mi umknęło. Jakie podstawowe słowa byście wypisalo? I czy znacie jakieś listy? Proszę, Swadesz, nie.

Nie jestem fanem robienia list słówek ani ich wkuwania (grzeszę tym niestety nieustannie...). Jak dla mnie lepiej poznawać słownictwo poprzez czytanie tekstów czy też słuchanie jak kto woli. Ja generalnie zawsze rzucałem się od razu na teksty i to nie z tych dla początkujących przez co nie wiedziałem jak się przedstawić albo jak jest koń ale za to wiedzialem po włosku jak jest "owocnie", "przebaczenie" czy "wstrząsnąć kimś" . A po koreańsku już wiem jak jest trylobit i struna pozdrawiam.

Jako takie listy są zrobione w podręcznikach dla początkujących. Przynajmniej ja takie mam w słowniczkach przy tekstach i można się czymś takim posiłkować. Ale no nie wiem czy wogóle jest sens takie listy robić szczerze mówiąc

Co cię skłoniło do zrobienia takiej listy? Myślałem że nie lubisz powtarzać leksyki :P

Todsmer

  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: 커래얟쓰 w Lipiec 07, 2019, 02:22:32
No te najbardziej popularne XD. Siłą rzeczy przy osłuchiwaniu się językiem zwróci coś naszą uwagę i od tego warto zacząć. W aglutynacyjnych językach będą to afiksy czy partykuły przede wszystkim w indoeuropejszczyźnie wydaje mi się że poszczególne zaimki spójniki czasowniki posiłkowe. No uważam że jak się zaczyna wypada zacząć od tego od czego się roi, no bo na pewno to ważne.
Bardziej mi chodziło o pojedyncze słowa, a nie o ogólna zasadę. Niedługo taką listę bym wrzucił.

Cytat: 커래얟쓰 w Lipiec 07, 2019, 02:22:32
Nie jestem fanem robienia list słówek ani ich wkuwania (grzeszę tym niestety nieustannie...). Jak dla mnie lepiej poznawać słownictwo poprzez czytanie tekstów czy też słuchanie jak kto woli. Ja generalnie zawsze rzucałem się od razu na teksty i to nie z tych dla początkujących przez co nie wiedziałem jak się przedstawić albo jak jest koń ale za to wiedzialem po włosku jak jest "owocnie", "przebaczenie" czy "wstrząsnąć kimś" . A po koreańsku już wiem jak jest trylobit i struna pozdrawiam.
Rozumiem, z drugiej strony to spoko, ale ja tak się zastanawiam, jak zrobić sobie takiego kopa, by wychwycić w szybkim czasie najbardziej podstawową leksykę, a potem by trylobity przyszły mi łatwiej.

Cytat: 커래얟쓰 w Lipiec 07, 2019, 02:22:32
Jako takie listy są zrobione w podręcznikach dla początkujących. Przynajmniej ja takie mam w słowniczkach przy tekstach i można się czymś takim posiłkować. Ale no nie wiem czy wogóle jest sens takie listy robić szczerze mówiąc
To dobra, myśl, tym się zainspiruję.

Cytat: 커래얟쓰 w Lipiec 07, 2019, 02:22:32
Co cię skłoniło do zrobienia takiej listy? Myślałem że nie lubisz powtarzać leksyki :P
Ano, nienawidzę, ale jest to czasowo najszybsze tak w sumie.

Henryk Pruthenia

Całkiem ciekawa stronka.
I nie wydaje się zapychaczem z subów czy czegoś takiego.

커래얟쓰

http://www.darlex.pl/slowniki/angielski_slownik_tematyczny_2016.pdf

Takie coś mam, teraz mi się przypomniało. Wada jest taka że to słowonictwo z poziomu mniej więcej B2 więc do podstawowego temu daleko. Ale zawsze można przejrzeć i dobrać satysfakcjonujące. Pogrupowane tematycznie więc nie powinno być źle

Henryk Pruthenia

Dzięki! Ja ostatnio też wziąłem się za leksykę od strony konlangerskiej, to jest rozszerzam słowniki języków Adnaty, i między innymi korzystam z duolingowych list słówek użytych w kursie, i powiem, całkiem fajnie się z tym pracuje.

커래얟쓰

Ja też chyba z tej listy skorzystam. Bo robię takiego aposterioryka z przrórzeniem oka. Bazującym na słownictwie luźno modyfikowanym protojezykow z basenu morza indyjskiego. Austronezyjski austroazjatycki dravidyjski i też właśnie tematycznie opracowuje
Takie listy są chyba lepsze dla konlangerstwa niż do nauki imho xD
  •  

Henryk Pruthenia

Trochę tak, polecam też przerabiać z etymologiami (na wikisłowniku angielskim są zawsze ładnie rozpisane sekcje dla poważniejszych języków) i człowiek ma tez ciekawy przekrój tego, jak się język rozwijał na przestrzeni wieków.

Henryk Pruthenia