Jeszcze jedna dziwna spółgłoska

Zaczęty przez Canis, Sierpień 21, 2012, 06:10:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Canis

Cytat/ɡ/ [ɡ, n, ɺ͡ɺ̼]: the nasal [n] (an apical alveolar nasal) after a pause; [ɺ͡ɺ̼] is a lateral alveolar–linguolabial double flap that has only been reported for this language, where the tongue strikes the upper gum ridge and then strikes the lower lip. However, it is only used in certain special types of speech performances, and so might not be considered a normal speech sound.
(Pirahã)

eee... hm...
  •  

Silmethúlë

Nowa moda na zakładanie osobnego tematu alka każdej głoski? Eh.
  •  

Ghoster

#2
[...........]
  •  

Wedyowisz

Cytat: Ghoster w Sierpień 21, 2012, 11:21:26
Nie widzę w tym nic złego; możnaby nawet założyć dział traktujący o takowych fonetycznych dziwactwach.

Co do tej dziwnej głoski to... Nie wiem czy ją dobrze interpretuję, ale zapisałbym ją raczej jako zbitkę:
[ɺp̚ˡ]

Co do pierwszej części się zgadzam, ale [pˡ] kojarzy mi się albo z dwuwargową wymawianą "boczkiem", albo z jakąś koartykulacją dwuwargowo-bocznojęzykową (w języku hmong to chyba to drugie albo wręcz zbitka, skoro istnieje kontrowersja, czy to nie zbitka...), podczas gdy tutaj raczej chodzi o takie zjeżdżanie językiem w dół z kontaktem na wale dziąsłowym górnym i dolnej wardze.

Nie spotkałem się z różnicowaniem w MAFie językowo-górnowargowych i językowo-dolnowargowych (mimo istnienia wg wikipedii aż dwóch możliwości reprezentacji językowo-wargowych, tj. [n̼] = [m̺]). Można by ewentualnie zaproponować [ⱱ̺̺] dla uderzeniowej językowo-dolnowargowej.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Canis

Cytat: Ghoster w Sierpień 21, 2012, 11:21:26
Nie widzę w tym nic złego; możnaby nawet założyć dział traktujący o takowych fonetycznych dziwactwach.
Hm. A gdyby stworzyć w ogóle działy fonetyka, morfologia, leksykologia, składnia? xD
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Canis w Sierpień 22, 2012, 08:12:21
Hm. A gdyby stworzyć w ogóle działy fonetyka, morfologia, leksykologia, składnia? xD

genialne...
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Pingǐno

#6
W ogóle stwórzmy poddziały na zwarte, szczelinowe, krtaniowe, gardłowe i w każdym poddziale podpoddziały: boczne, drżące, nosowe itp.
:>!
  •  

Canis

Cytat: Pingǐno w Sierpień 22, 2012, 12:28:27
W ogóle stwórzmy poddziały na zwarte, szczelinowe, krtaniowe, gardłowe i w każdym poddziale podpoddziały: boczne, drżące, nosowe itp.
:>!
Jestem za!
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Ghoster

#9
[...........]
  •  

Vilène

Cytat: Feles w Sierpień 22, 2012, 15:02:41
E tam działy, nowe forum załóżmy!
Wiesz, że ten twój pomysł z nowym forum jest sensowniejszy, niż wszystkie inne razem wzięte?
  •  

Canis

Cytat: ★ Vilén w Sierpień 22, 2012, 15:05:36
Cytat: Feles w Sierpień 22, 2012, 15:02:41
E tam działy, nowe forum załóżmy!
Wiesz, że ten twój pomysł z nowym forum jest sensowniejszy, niż wszystkie inne razem wzięte?
W sensie forum fonetyczne? :p
  •  

Pingǐno

  •  

tob ris tob

Dzień dobry :-)
  •  

spitygniew

Cytat: Ghoster w Sierpień 22, 2012, 15:05:03
E tam forum; stwórzmy poradnię językową, jestem pewien, iż odniesie ona sukces.
TAK!... DESKRYPTYWISTYCZNĄ!
P.S. To prawda.
  •