Pomysły tak głupie, że prawdziwe

Zaczęty przez barthlome, Styczeń 24, 2019, 00:43:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

barthlome

Przyszło mi do głowy: język ma jeden system liczebników, ale dwa sposoby ich zapisu liczbowego: jeden jest powszechny, używany dla zwykłego określania liczby, dat, lat, adresów liczebników porządkowych itd. Drugi natomiast służy tylko do numerowania monarchów, liczenia stuleci oraz czasami miesięcy.
Ślůnzok, uobrůńca sztojerowyj uortografije.
  •  

Τόλας

Tego typu rzeczy zdarzają się w natlangach. Nie mogę bez sprawdzenia powiedzieć w których dokładnie, ale są. (chyba w koreańskim tak jest)
Fajniej by było, gdyby np. pierwszy system był dziesiętny, a drugi dwunastkowy albo ósemkowy.
  •  

QRSGN

Ups...
Czyżbyśmy nie mieli tak i dziś?
Cyfry arabskie - używane w zasadzie do wszystkiego prócz numerowania monarchów, liczenia stuleci oraz miesięcy (czasem), gdzie zastosowanie znajdują cyfry rzymskie.

...czym się dał zbejtować?
Najlepszego Dnia - wszyscy ludzie Idei
  •  

barthlome

 Taki był zamysł tematów. Wrzucamy ultrachujowe pomysły, za które forumowi eksperci nazwaliby nas nooblangerami albo stwierdzili, że przesadzamy z udziwnieniami. A tu hop, to z natlangów. W tym wypadku z polskiego.
Ślůnzok, uobrůńca sztojerowyj uortografije.
  •  

Τόλας

Naprawdę chodziło ci o coś takiego jak odróżnianie zastosowania cyfr arabskich i rzymskich? O.o
Za głupi jestem na ten wątek.
  •  

QRSGN

BOSZE, ja chyba wysiadam z tej karuzeli - już się gubię xd
Najlepszego Dnia - wszyscy ludzie Idei
  •