Kyon > Kyon

Klimat Kyonu

<< < (3/15) > >>

Canis:
No bo to w sumie nie odpowiada na nasze pytania, tzn. gdzie są niże i wyże i zarazem jaka będzie pogoda i klimat. To początek drogi, która jest długa i bardzo zawiła.
Poza tym, społeczność, którą pytałem, chyba pomysł pangei z takim nachyleniem i czasami dnia i roku przerosło

Borlach:

--- Cytat: Canis w Czerwiec 17, 2020, 23:25:58 ---No bo to w sumie nie odpowiada na nasze pytania, tzn. gdzie są niże i wyże i zarazem jaka będzie pogoda i klimat. To początek drogi, która jest długa i bardzo zawiła.
Poza tym, społeczność, którą pytałem, chyba pomysł pangei z takim nachyleniem i czasami dnia i roku przerosło

--- Koniec cytatu ---
Nie wiem czy kojarzysz, ale jest taki jutjuber zajmujący się worldbuildingiem - Artifexian. Nawet robił kiedyś filmy o klimacie, wydaje się też mózgiem ścisłym. Nie wiem, czy jest szansa że wgl odpowie, ale można by go zapytać, wysłać jakąś wiadomość

Pluur:
A nie ma opisy meteorologii ziemskich megakontynentów? Nie można by tego wykorzystać?

EDIT:
--- Cytuj ---Monarchia Olsów leży w różnych strefach klimatycznych. Na południu rozciąga się najchłodniejsza część państwa, pokryta tajgą. Są to jednak tereny słabo zaludnione. Na północy przeważa klimat śródziemnomorski. Występują tam również pustynie, półpustynie oraz sawanna. Największy obszar Państwa znajduje się jednak w klimacie umiarkowanym. Rosną tutaj głównie drzewa liściaste, rzadziej iglaste, na północy występuję roślinność śródziemnomorska. Na południowym-zachodzie i w części Rubanii występuje klimat górski i wysokogórski. Występują pory roku: umiarkowane lato oraz umiarkowana zima z gwałtownymi porami przejściowymi.
Występuje prąd morski znad równika, który znacznie ociepla klimat.
--- Koniec cytatu ---
Taki opis ma na wikipedii o Monarchii Olsów. Czy te nagłe przejścia pór roków nie były jakoś omawiane kiedyś? Bo wątpię, bym sam se to wymyślił...

Canis:
Szanowni państwo,

Prezentuję czwartą wersję układu wyżów, niżów i wiatrów, uwzględniając moje ostatnie doedukowanie się. To jest wersja robocza, mocno wyidealizowana, nie ostateczna, więc oczekujmy kolejnych, udoskonalanych wersji. W zasadzie to prezentuje po prostu model cyrkulacji powietrza w atmosferze w oparciu o istniejący na Ziemi układ komórek polarnej, Farrela i Hadleya oraz uwzgledniający odwrotny kierunek obrotu planety niż sugeruje Space Engine i na Ziemi.

Spisuję, czego się nauczyłem, aby wiedzę przekazać, poddawać waszej krytyce, uzupełniać o wasze komentarze.
1. Start całej cyrkulacji. Iskrą dla wszystkiego jest to, że natężenie napromieniowania słonecznego jest oczywiście najsilniejsze na równiku. To rozgrzane powietrze puchnie i, jako lżejsze od zimnego, unosi się, wynosząc się z powierzchni Ziemi. To obniża ciśnienie, oczywiście nie to na wysokościach (w stratosferze), tylko to przy powierzchni ziemi. Dlatego wzdłuż równika wszędzie macie niskie ciśnienie. To powietrze wznosi wilgoć z oceanów, która ze spadkiem temperatury i ciśnienia wynikające z wysokości powoduje opady. Samo powietrze się wtedy osusza, oddając wilgoć pod siebie w okolicach równikowych: Atirai, Tangia, Pinu, Secht, i pięknie tłumacząc wielkie jezioro na środku gigantycznej pustyni.

2. Właściwość gorącego powietrza ku wznoszeniu się jest ograniczona przez wysokość. W pewnym momencie to ciepłe powietrze się zatrzymuje w stratosferze. Tam nagromadzone, zaczyna spływać na północ i na południe. Tam, ochłodziwszy się, zaczyna opadać, gromadząc się ku ziemi, i zwiększając tam ciśnienie. Stąd po obu stronach równika, w okolicach zwrotnikowych, widzicie wszędzie H - symbol wysokiego ciśnienia. Przy ziemi, to powietrze rozlewa się na północ i południe, zasilając równik i okolice koła polarnego. Koło się zamyka. Opadające tu powietrze jest suche. Sucha ziemia silniej się rozpala i potem ten żar oddaje. Tu widzimy wytłumaczenie dla Drogi Ognia i upalnego klimatu nie tylko Ajdyniru, ale także północnej Olsenii i.... Buanii, choć ta pewnie jest zalewana przez wilgoć znad oceanu.

3. Zimne powietrze na biegunach opada. Tak samo jak zimne powietrze opadało na zwrotnikach. Na biegunach to opadające powietrze tworzy wyż przy ziemi, a ten się rozlewa na boki tam gdzie ciśnienie jest mniejsze, zasilając z drugiej strony niż w okolicach koła podbiegunowego. Trzecia komórka się zamyka.

Pluur:

--- Cytuj ---upalnego klimatu nie tylko Ajdyniru, ale także północnej Olsenii
--- Koniec cytatu ---
Znaczy się, że Szyszenia?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej