Język protofryktejski [Gamma]

Zaczęty przez Pluur, Październik 16, 2020, 19:19:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pluur

Prezentuję nowy prajęzyk, stworzony na potrzeby świata Gammy. Jest nim język protofrytkejski, który symuluje język protosemicki.

Odnośnik do wikii

Rzeczowniki odmieniają się przez liczbę pojedynczą, podwójną i mnogą oraz przez przypadki: mianownik, biernik, dopełniacz, celownik oraz constructus. Odmiana ta odbywa się w całości na podstawie alternacji rdzeni spółgłoskowych. Język protofryktejski posiada najczęściej rdzenie złożone ze trzech spółgłosek, acz występują także rdzenie z dwoma i czterema spółgłoskami.

Przymiotniki posiadają analogiczną odmianę z rzeczownikiem, do tego stopnia, że formy rzeczowników i przymiotników są tożsame. Przymiotniki wyróżniają się jednak stopniowaniem poprzez reduplikację.

Czasownik protofryktejski jest najbardziej rozbudowaną częścią mowy tego języka. Posiada on następujące formy:


  • Bezokolicznik - odpowiednik polskiego bezokolicznika, np.: pić
  • Czas teraźniejszy - opisuje czynności teraźniejsze
    • Tryb oznajmujący - podstawowa forma czasu teraźniejszego, np.: piję
    • Tryb jussywny - wyraża życzenia i prośby, np.: proszę pij (teraz)
    • Forma inceptywna - opisuje czynności, które się rozpoczynają, np.: zaczynam pić
    • Forma terminatywna - opisuje czynności, które się kończą, np.: kończę pić
    • Forma intensywna - wzmacnia wypowiedź, np.: piję-że
    • Forma kauzatywna - forma, która wskazuje, że ktoś dla podmiotu wykonuje daną czynność, np.: (ktoś sprawia), że piję, (ktoś) poi mnie
    • Forma zwrotna - forma, która wskazuje, że jaką czynność podmiot wykonuje sam dla siebie, np.: (ja sam sprawiam), że piję, (sam) poję się
    • Forma wielokrotna - forma wielokrotna, np.: pijam
  • Czas przeszły - opisuje czynności teraźniejsze
    • Forma niedokonana - podstawowa, niedokonana, forma czasu przeszłego, np.: piłem
    • Forma dokonana - dokonana forma czasu przeszłego, np.: dopiłem
    • Forma zaprzeszła - zaprzeszła forma czasu przeszłego, np.: byłem piłem
    • Tryb jussywny - wyraża życzenia i prośby, np.: proszę pij (przeszły)
    • Forma inceptywna - opisuje czynności, które się rozpoczęły, np.: zacząłem (już) pić
    • Forma terminatywna - opisuje czynności, które się skończyły, np.: skończyłem (już) pić
    • Forma intensywna - wzmacnia wypowiedź, np.: piłem-że[4]
    • Forma kauzatywna - forma, która wskazuje, że ktoś dla podmiotu wykonywał daną czynność, np.: (ktoś sprawiał), że piłem, (ktoś) poił mnie
    • Forma zwrotna - forma, która wskazuje, że jaką czynność podmiot wykonywał sam dla siebie, np.: (ja sam sprawiałem), że piłem, (sam) poiłem się
    • Forma wielokrotna - forma wielokrotna, np.: pijałem
  • Czas przyszły - forma odnosząca się ogólnie do przyszłości, np.: napiję (się), będę pić
  • Tryb rozkazujący - forma rozkazująca, np.: pij!
  • Tryb nieświadka - forma określająca niewiedzę dotyczącą danej czynności bez określenia czasu, np.: "(on rzekomo) pił/pije/będzie pił" 

Liczebniki posiadają formę główną, porządkową i ułamkową. Ta ostatnia w przypadku wyższych liczebników jest używana przenośnie i tak na przykład:
stakattiħfa 1/7 - dzień, pullišostakofiħfa 1/12 - miesiąc.

Borlach

Świetna robota! Zwłaszcza podoba mi się użycie tych liczebników ułamkowych jako rzeczowników, na to w mhasalskim nie wpadłem! Chociaż teraz może podjebię ten pomysł i dodam XD

Aż mnie kuci żeby jakiś język też z tego kołąga wywieść XD
Może gammoakkadyjski?
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Pluur

Cytat: Borlach w Październik 16, 2020, 21:57:23
Świetna robota! Zwłaszcza podoba mi się użycie tych liczebników ułamkowych jako rzeczowników, na to w mhasalskim nie wpadłem! Chociaż teraz może podjebię ten pomysł i dodam XD

Aż mnie kuci żeby jakiś język też z tego kołąga wywieść XD
Może gammoakkadyjski?
Mi ten pomysł z ułamkami wyszedł trochę ubocznie, ale pomyślałem, że może być to ciekawa forma słowotwórcza.

Twórz! Twórz! Chętnie zobaczę jak się to rozwinie dalej. Sam też planuję coś potworzyć z niego.

A słownik... podjebię z pragamajskiego :P
  •  

커래얟쓰

Podoba mnie siem. Dość bogata ale fajna i przemyślana fonologia. Dobrze że ktoś pamięta o iniektywach bo mam wrażenie że to mocno zapomniane głoski na tym forumie. Nawet jest iniektywne g

To co mi w fonologi śmierdzi to kˤ. Robiłem mały research w tej sprawie. Ogólnie nie znalazłem żadnej przesłanki jakoby taka głoska istniała. Wydaje mi się być bardzo możliwe że konieczność cofnięcia języka w celu faryngalizacji głoski sprzyja realizacji kˤ jako qˤ. Generalnie faryngalizowane q i inne uwulary już można bez problemu znaleść np na kaukazie). Co więcej "faryngalizowane" samogłoski jak się czasem określa samogłoski RTR czyli tyle wypowiadane właśnie z przewężeniem z tyłu gardła powodują wycofywanie się artykulacji k do q vide kazachski czy mandżurski i pewnie niektóre inne z całej tej zgrai ałtajskiej. Nwm może takie foliarstwo i czepialstwo z mojej strony i taka głoska może i istnieje ale no uważam to za ciekawą uwagę  :P

Lubie ten podział z aspektem czy tam formą inceptywną i terminatywną. Kiedyś sam z tym eksperymentowałem ale wywaliłem bo się zacząłem gubić w za dużej liczbie aspektów XD

Licze że coś się z tego prajęzyka rozwinie

  •  

Pluur

CytatPodoba mnie siem. Dość bogata ale fajna i przemyślana fonologia. Dobrze że ktoś pamięta o iniektywach bo mam wrażenie że to mocno zapomniane głoski na tym forumie. Nawet jest iniektywne g
Fonetyka powstała na bazie fonetyk protoafroazjatyckiej, protosemickiej, a także trochę egiptskiej. Opozycja iniektywnych-faryngalizowanych to takie trochę prześmiewcze a propos tego, że filolodzy nie potrafią dojść do wniosków jakie były te spółgłoski z kropką pod nimi w rzeczywistości.

Co do - to w końcu protojęzyk, a nie będę przypominał co protoindoeuropejskiemu niektórzy dają za spółgłoski xD.

CytatLubie ten podział z aspektem czy tam formą inceptywną i terminatywną. Kiedyś sam z tym eksperymentowałem ale wywaliłem bo się zacząłem gubić w za dużej liczbie aspektów XD
Mnogość form jest też zamierzona - tak, żeby każdy mógł se później potworzyć różne formy podstawowe. Stąd też odmiana żeńska i męska, która przecież może zostać zachowana, bądź porzucona. Ba, może być tak, że część czasowników będzie się odmieniać tak, część tak - i wtedy czasowniki wykształcą rodzaje xd.

CytatLicze że coś się z tego prajęzyka rozwinie
Ja też.
  •