Własny układ klawiatury

Zaczęty przez oyvinddev, Maj 25, 2014, 21:58:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

oyvinddev

Witajcie!
Niektóre języki korzystają ze znaków, których nie ma w domyślnym alfabecie komputera. To może być denerwującą przeszkodą podczas pisania dłuższych tekstów. Ja np. kopiowałem pojedyncze znaki :) do czasu, kiedy znalazłem program Microsoft Layout Manager - to darmowe oprogramowanie działające na Windows XP-8, które pozwala na edycję mapy znaków na klawiaturze. Jest bardzo proste w użytkowaniu, a do każdego klawisza i kombinacji (np. ALT, SHIFT, CTRL, itp) możemy podpiąć dowolny znak oraz całe wyrazy.

Oto link: http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=22339
Jeśli jednak ktoś nie posiada w pełni legalnego systemu, wtedy drogą prywatną prześlę program bez instalatora.

Pracę w MKLC rozpoczynamy od "Load existing keyboard", co wczyta nam do programu obecny układ klawiatury (pomocne, gdy chcemy zmodyfikować układ, a nie tworzyć cały od nowa). Dany klawisz edytujemy, klikając na niego. Wtedy pojawi się okno, w którym wpisujemy/wklejamy wybrany znak i zatwierdzamy klikając "OK". To samo robimy po zaznaczeniu statusów ALT, SHIFT oraz ALT+SHIFT (nie polecam używania CTRL, ponieważ skróty z tym klawiszem są wykorzystywane przez zewnętrzne oprogramowanie). Podczas tworzenia możemy testować nasz układ  (Project->Test Keyboard Layout). Pracę kończymy zapisując projekt do dalszej edycji ("Save source file") lub eksportując do programu, który zainstaluje układ na komputerze (Project->Build DLL and Setup Package). Po stworzeniu instalatora wystarczy jedynie uruchomić wyeksportowany plik "setup.exe". Później oczywiście musimy skonfigurować system (Panel Sterowania->Zegar, język i region->Język->Opcje (przy danym języku) i usuwamy niepotrzebny układ.

W załącznikach dołączam zrzuty z mojej konfiguracji "staronordycki obok polskiego", którą traktujcie jako przykład. Mam nadzieję, że uznacie to za przydatne :)

W razie jakichkolwiek pytań - chętnie odpowiem :)
  •  

Todsmer

  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

oyvinddev

Cytat: tqr w Maj 26, 2014, 08:10:21
Zerknij sobie tutaj.
Hm... Compose Key nie instaluje układu lecz siedzi uruchomiony nasłuchując na uderzenia klawiatury i zwracając znak/wartość. To dość hm... nieefektywne. Poza wymagana jest edycja pliku konfiguracyjnego, co może nie przypaść do gustu użytkowników, dla których czas i prostota mają znaczenie. Porównywanie Compose Key do Microsoft Layout Manager to tak, jak porównać igłę do maszyny do szycia. Ale jako programista wiem, jak dużą frajdę sprawa napisanie czegoś samemu ;)
  •  

Vilène

Cytat: oyvinddev w Maj 26, 2014, 15:51:22
Porównywanie Compose Key do Microsoft Layout Manager to tak, jak porównać igłę do maszyny do szycia.
Tyle że akurat igłą jest to drugie. Przy osobnych układach klawiatury albo jesteś ograniczony ilością klawiszy na klawiaturze w połączeniu z klawiszami modyfikującymi, albo musisz przełączać się niędzy układami. Klawisz Compose ma teoretycznie nieskończoną ilość kombinacji. Przy własnym układzie klawiatury musisz zapamiętać, co do jakiego klawisza jest przypisane. Klawisz Compose rozbija skomplikowane znaki na naturalne części składowe, np. <Compose>, <.>, <.> = ...; <Compose>, <?>, <^>, <o> = . Itd. itd.
  •