tautologiczne zbiorcze nazwy liter z jakiegoś powodu relewantnych

Zaczęty przez varpho :Ɔ(X)И4M:, Sierpień 01, 2012, 23:10:00

Poprzedni wątek - Następny wątek

varpho :Ɔ(X)И4M:

tytuł wątku powinien chyba wystarczyć, ;) ale wyjaśnię - chodzi mi o nazwy używane np. przy nauce jakiegoś języka, używane do określenia grupy liter, które w jakiś specyficzny sposób się zachowują. dodatkowo nazwy te są po prostu wyliczeniami takich liter. przychodzą mi teraz do głowy tylko dwa przypadki, ale może jest tego więcej:

w hebrajskim określenie "begadkefat" odnosi się do liter, które mają różny odczyt w zależności od tego, czy zawierają kropkę, czy nie. historycznie to sie wiąże ze spirantyzacją.
w udmurckim używa się określenia "d-z-l-n-s-t" na grupę liter, których twardą wymowę oznacza się przed jotowaniem znakiem twardym.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Widsið

"'t kofschip" to w niderlandzkim mała mnemonika na zapamiętanie spółgłosek, które wymuszają bezdźwięczny sufiks zębowy w imiesłowie uprzednim.
  •  

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Todsmer

A, to jest to czego nigdy się nie umiałem nauczyć :)
(nie znam przynajmniej połowy zasad polskiej ortografii)
  •  

Noqa

Bo tej drugiej połowy po prostu nie ma i piszesz tak, jak wiesz, że się pisze.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

[...........]
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Dynozaur w Sierpień 02, 2012, 10:02:25
Pybytydykygychawujot

Przy nauce ortografji w podstawówce.

na szczęście nie przypominam sobie czegoś takiego...
ale dla mnie jakoś polska ortografia zawsze była oczywista sama przez się, wkurzało mnie, że trzeba się było uczyć na pamięć jakichś debilnych wierszyków z wyjątkami...

spodobała mi się za to mnemotechnika "liczynożeby[k]".
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Widsið

  •  

Silmethúlë

Mi się od razu skojarzyło, choć niezwiązane bezpośrednio z ,,jakimś konkretnym językiem" prawo ruKi.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

CytatThe letters Beth, Daleth, He, Heth, Yud and Quf have one tag (Mnemonic: BeDeQ-KhaYaH).
The letters Gimel, Zayin, Tet, Nun, Ayin, Tzadi and Shin have 3 tags (Mnemonic: Sha´ATNeZ-GaTz).

תג
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •