Językotwórstwo (conlanging) i światy > Conworldy i althisty

Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania

(1/61) > >>

Henryk Pruthenia:
ZarazaCzyli inspirowany Plague Inc. projekcikZaczęło się niewinnie, ktoś kichnął w małej chińskiej wiosce. Początkowo było dobrze - ani gorączki, ani złego samopoczucia. Niestety, choroba okazała się szaleńczo zakaźna, i mimo, że początkowo nie sprawiała zbyt wielu problemów, zaczęła szybko mutować. Zaczęli ginąć ludzie. Choroba rozeszła się na wiele kontynentów, zarażonych zaczęło przybywać. Zaczęły ginąć miliony ludzi, wiele państw zaczęło się załamywać.
Tym czasem odizolowani od świata naukowcy w swoich laboratoriach pracowali nad lekarstwem. Jest! Udało się! W momencie, gdy wiele państw było już praktycznie bezludnych, udało się powstrzymać Zarazę, a ludzkość została ocalona przed wyginięciem.

Założenia
Zakładamy, że doszło na świecie do wielkiej Zarazy, w wyniku której zginęła duża część ludzi. Dodatkowo, w wyniku załamania się struktur społecznych, doszło do obniżenia się poziomy cywilizacyjnego, powiedzmy do wczesnego średniowiecza, a na niektórych obszarach jeszcze dalej. Następne założenie jest takie, że historia lubi się powtarzać, a więc wzorujemy się na tym, jak się rozwijał świat.

Zastany Świat
Na świecie żyje obecnie zdecydowanie mniej ludzi. Cała bez mała Afryka, kawał Azji i Europy, Australia, duże obszary Ameryki Południowej i Północnej są de facto bezludne. Obszary, gdzie pozostali ludzie nie są gęsto zaludnione - tam zaraz też zebrała swoje żniwo.

Mapa

Na czerwono zaznaczone kraje, gdzie zginęli wszyscy (lub ilość osób, która przeżyła, jest de facto pomijalna).

Kto przetrwał?

* Grenlandia - 55 000 (niezarażona)
* Islandia - 300 000 (niezarażona)
* Hiszpania i Portugalia - 2 100 000
* Maroko i Sahara Zachodnia - 150 000
* Indie i Sri Lanka - 7 500 000
* Kanada i Alaska - 70 000
* USA - 950 000
* Ameryka Środkowa (bez Karaibów!) - 2 500 000
* Brazylia - 150 000
* Argentyna, Czile i Urugwaj - 750 000
* Włochy - 450 000
* Półwysep Arabski (bez Lewantu i Iraku) - 75 000
* Persja - 200 000
* Filipiny - 4 500 000
* Nowa Gwinea - 5 500 500 (niezarażona)
* Nowa Zelandia - 200 000
* Polska - 700 000
* Finlandia - 250 000
* RPA - 75 000
* Madagaskar - 10 000
* Bałkany - 950 000
* Rosja i Kaukaz - 4 350 000
Zasady
Ludzkość prawie wymarła, ale nie ma co płakać - życie płynie dalej. Dlatego każdy z nas bierze jakiś region, i wybiera, kto przetrwał na danym obszarze (tu panuje dowolność). Celem jest opisanie rozwoju ludzi, ich migracje i zasiedlanie innych obszarów. Tworzymy oczywiście konlangi, ale wiadomo, że nie da się robić całych rodzin językowych, w szczególności przy tak potężnych obszarach, opisujemy tylko z grubsza ich założenia (upraszcza się to, to i to, zapożyczenia stąd i stąd, ble ble ble). Chodzi o przedstawienie tego, kto przetrwał. Tworzymy też państwa, ich historię etc. :)

Tak więc, możemy zrobić tak, że w RPA przetrwała jedynie ludność mówiąca w afrikaans, a w USA parę plemion indian + prepersi.

Etapy
Gra składa się z etapów. Pierwszy etap, to oczywiście opisanie tego, kto przetrwał u nas i jak sobie radzą (okres 50 lat). Drugi etap, to będzie okres 1000 lat, w czasie którego będziemy opisywali dalsze losy ludzkości (okres średniowiecza). Następnie będziemy mieli trzeci etap - tu mamy już Renesans (ile lat - ustalimy).

Co trzeba zrobić
Trzeba wybrać dobrą mapę, na której będziemy pracować. Musi mieć zaznaczone rzeki, i góry, by móc ustalać spokojnie granice państw i ludów (języków i ras). Wybieramy jaki obszar chcemy (decyduje kolejność zgłoszeń, przy czym zajmujemy tylko jeden obszar) i opisujemy kto na tym obszarze przetrwał.

I bawimy się :)

Henryk Pruthenia:
Ja wybieram oczywiście Rosję i Kaukaz. Na razie nie mam szczegółów, ale ogólnie ma to wyglądać tak:

* Przetrwali Rosjanie na obszarze dawnej Rusi
* Przetrwali Ormianie i Czeczeni
* Przetrwali Rosjanie na Dalekim Wschodzie i Syberii
* Przetrwali dobrze Jakuci
* Przetrwały też częściowo niektóre pomniejsze ludy Syberii

Ліцьвін:
Można Podlasie i Karelię czy muszę brać np. całą Polskę? I rozumiem, że chrześcijaństwo i islam dalej dominują skoro to ino kontynuacja naszej historii? :v

Henryk Pruthenia:
Dokładniej rzecz biorąc, bierzesz cały obszar Polski i Finlandii i decydujesz: najwięcej osób przeżyła na terenie Podlasia w Polsce, oraz na terenie Karelii w Finlandii. W wyniku czego, język ma cechy dialektalne podlaskie (i wpływy litewskie) ble ble ble. To wszystko już zależy od Ciebie. Ważne jest tylko, by na te liczby popatrzeć. Bo np. w Karelii żyje mniej osób, niż przetrwało, więc trzeba i innych przetrwać. No i by wypadało, by nie przetrwała cała ludność tego obszaru :)

Tak, idziemy od dnia dzisiejszego. Więc dominują owe religie :)

Ліцьвін:
Mhm, a co z miastami? Większość się jakoś zniszczy sama? Bo to dość nudne się wydaje jak nie musisz zakładać miast ino czeka masa opuszczonych aż ktoś se je weźmie.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej