Kyon > Kyon

Państwo Tangijskie, rok 9509

(1/4) > >>

Canis:
Państwo Tangijskie


Wstęp
Odchodząc z Discorda, gdzie byłem dość niezadowolony i narobiłem bałaganu, postanowiłem w jakiś tam sposób jednak przydać się całej społeczności. Zrobiłem to poprzez najlepszy znany mi sposób, czyli po prostu korzystając z serwisu w celu do którego został stworzony, czyli języko- i światotwórstwa. Projekt Tangia jest całkowicie ZAKOŃCZONY. Co prawda pewnie będę dłubał jeszcze jakieś jego aspekty, ale już nikomu niczego nie obiecuję, nastawiam się na zamknięcie tematu Tangii na dobre, i chciałbym przejść do następnego projektu. Zdobyłem olbrzymie doświadczenie pracując nad tym.

Projekt tangijski roku 9509 oparłem na kilku nowych założeniach:

* Kanoniczny materiał tylko na Wiki.
* Żadnych czerwonych linków - w całym projekcie!
* Wykorzystanie Excela do podstawowych kalkulacji demograficznych, ekonomicznych i klimatycznych, prostych symulacji
* Szerokie opisanie tematu: religia, mierzenie czasu, kynografia i dane przyrodnicze takie jak klimat i ukształtowanie terenu, fauna i flora, system miar, gospodarka z podziałem na sektory, instrumenty finansowe, formy podmiotów prawnych, podatki, prawa obywateli, import/export, demografia, mniejszości narodowe, kultura, komunikacja, siły zbrojne, nauka i odkrycia.
* Stosowanie nowatorskich szablonów na Wiki.
* Wszystko ma na celu stworzenie "pokazowego" artykułu, czyli pewnego ideału.Na ile mi się to udało osiągnąć, ocenę pozostawiam wam. Tangia jest w pierwszej dziesiątce najdłuższych artykułów na Wiki, mam też nadzieję, że uznacie również, że idzie za tym jakość.

Tangia w 9509 roku
Rok wspólny to 8973. Akcja dzieje się 536 lat kyońskich po wydarzeniach opisywanych przez wszystkich na tym forum. Tangia podąża ścieżką imperiów morskich i staje się potęgą morską, inkorporuje kazimierzową Buanię, zakłada pierwszą naprawdę odległą kolonię w Atirai. W samym kraju, stosunkowo niedawno dochodzi do przewrotu, sekta karaistyczna Yul-Yoa prowadzona przez cesarza odbiera realną władzę Radzie Państwa i zamienia cały kraj w teokratyczną monarchię absolutną.

Odmierzanie czasu
Zadanie stworzenia kalendarza tangijskiego mnie przerosło, nawet mimo faktu, że Tangia leży na równiku. Zamiast tego stosuję skróty: ET, EK i EZ. ET oznacza Erę Tangijską, gdzie 1 rok jest sprzężony z 1 rokiem kyońskim, czyli EK, ale rok 0 leży gdzie indziej, w przypadku ET rok zero to moment założenia cesarstwa. Oznacza to, że rok 9509 EK to rok 2598 ET. Z kolei EZ to Era Ziemska, a więc nasze lata.

Spoiler[close]
Jak ustaliliście, rok na Kyonie trwa 136,35 ziemskich dni, a dzień 43,5 godziny. Rok jest więc krótszy, ale dzień dłuższy. Odkryłem, że dobę można podzielićn a 29 godzin trwających 90 minut ziemskich (półtorej godziny), co znacznie uprościło dalsze obliczenia. Pory dnia to (hz - godzina ziemska, 60 minut):

* Ho'um (noc): 28:00 - 5:89, średnia temperatura (Naratai) 22°C, czas trwania 10,5 hz;
* Yao (poranek): 6:00 - 11:89, średnia temperatura (Naratai) 18°C, czas trwania 10,5 hz;
* Rami (dzień): 6:00 - 11:89, średnia temperatura (Naratai) 31°C, czas trwania 13,5 hz;
* Malu (wieczór): 6:00 - 11:89, średnia temperatura (Naratai) 31°C, czas trwania 9 hz.Przeciętny Tangijczyk śpi stosunkowo długo, przez 8 osiem godzin tangijskich (12 ziemskich) w nocy, zazwyczaj w godzinach od północy do 8 rano, a następnie zasypia znowu w godzinach upalnych, w godzinach od 15 w południe do 23 wieczorem, o zachodzie słońca. Następnie czas aktywności przypada na noc, pod warunkiem, że jest dostępna dostateczna ilość światła.

Podział administracyjny
Spoiler[close]Kraj dzieli się na pięć nadregionów:

* Wyspa Tangia,
* Wyspa Akeira,
* Wyspa Hiranea,
* Wyspa Atirai,
* Dominium Kontynentalne Buanii.Głębszy podział byłby następujący:

* Królestwo Naratajskie (stolica: Naratai),
* Republika Tongami (stolica: Tounarao),
* Republika Lutafaryjska (stolica: Luta ni Fari),
* Republika Nomeurajska (stolica: Hatlangao),
* Pustynia Marajska (stolica: Tungu i Marao),
* Królestwa Orumilo i Rejtiki (stolice: Orumilo, Rejtika),
* Pustynia Takangaryjska (stolica: Tungu i Takangari),
* Królestwo Kunatla (stolica: Kun Atla),
* Akeira (stolica: Uruna),
* Hiranea (stolica: Yatlomea),
* Atirai (stolica: Alai Ara),
* Buania (stolica: Saboat).
Ciekawostki
Żeby nie przynudzać, przedstawię największe ciekawostki.
Rangfen - Tangijska Sieć Świetlna
Tangijska Sieć Świetlna, czyli rangfen, to unikat powstały dzięki sprzyjającemu ukształtowaniu terenu. Ogniska są umieszczane w dużych odblaskowych pudłach z lustrami po wewnętrznej stronie, gdzie promień światła jest blokowany lub przepuszczany za pomocą mechanicznych żaluzji. Za pomocą kodu podobnego do alfabetu Morse'a, Tangia błyskawicznie przekazuje wiadomości na ogromne odległości, jeżeli tylko sprzyja temu pogoda i stabilność społeczna. Osoba pracująca nad tym nazywana jest rangfenistą. Rangfeniści pracują w obserwatoriach górskich, na znacznych wysokościach.
Dziesięć Cudów Tangii
Jest to dziesięć zabytków lub osiągnięć cywilizacyjnych, które są powodem do dumy Tangijczyków. Wymieniamy w 9509 następujące:

* Świątynia Naratajska,
* Obserwatorium Tauriana,
* Takatoa,
* Katakumby Marajskie,
* Ogród Górski w Kun Atla,
* Najwyższy Uniwersytet Tamarua,
* Talanga,
* Pałac Temeteu,
* Pięć Mędrców,
* Forteca w Tau Atla.Gospodarka i demografia Tangii
Znajdziecie tu bardzo bogaty system wewnętrznej gospodarki, operujący 19 różnymi walutami. Podstawową jednostką monetarną jest aotai, moneta ze złota ważąca 7,78 gramów. Dowiecie się, że Tangia (bez Buanii) liczy sobie 29 843 922 osoby, z czego 18 023 908 znajduje się w optymalnym wieku produkcyjnym, jest to 8 576 069 mężczyzn i 9 447 840 kobiet. Z tej liczby, 4,5% mężczyzn i 7,8% uznaje się za chorych, kalekich, niepełnosprawnych, ale też np. należących do arystokracji, i z innych powodów niezdolnych do pracy. Pozostawia to 7 281 266 mężczyzn i 7 094 841 kobiet zdolnych do pracy. W armii w przeważającej większości pracują mężczyźni. Ciekawe są statystyki armii:

* 775 728 osób służy we marynarce wojennej,
* 836 969 osób służy w armii lądowej,
* 20 414 osób służy w siatce wywiadowczej,
* 183 725 osób służy w obserwatoriach i służy jako rangfeniści,
* 224 553 osoby służą w szpitalnictwie militarnym i świadczy elitarne usługi medyczne dla ludności cywilnej.Wydobywa się metale szlachetne, choć złota jest ostry niedobór, także srebro, platynę, tytan, a poza tym kwitnie przetwórstwo i konserwacja żywności, hutnictwo, metalurgia, budownictwo, tartaki, przemysł stoczniowy, papier i atrament, szkło i optyka (Tangia jest zwana "krajem szkła"), przemysł tekstylny, chemiczny i zbrojeniowy.

Eksport:

* Papier
* Szkło, produkty szklane
* Mapy
* Perły i biżuteria perłowa
* Muszle i ozdoby z muszli
* Całe okręty i części okrętowe
* Kauczuk
* Tytoń
* Banany
* Heban tangijski
* Rudy żelaza
Import:

* Żywność
* Mahoń
* Cedr
* Medykamenty i utensylia aptekarskie
* Złoto
* Dywany ajdyniriańskie
Wyżywienie
Podstawą wyżywienia jest ziemniaczek yam, a także sam ziemniak, pomidor, pszenica i kokos. Uprawiane są na masową skalę kauczuk i tytoń oraz drewno okrętowe, głównie mahoń. Proces wulkanizacji kauczuku został odkryty znacznie wcześniej niż na Ziemi, zatem znana jest guma. Wykorzystywana jest wężach i jako obicie podeszw butów.

Tangijczycy żywią się głównie rybami, poławiają głównie dorsze i tuńczyki, zbierają małże i krewetki. Wyprawy południowe przynoszą łup z wielorybnictwa: poluje się na delfiny, płetwale karłowate, sejwale i bazylozaury, a nawet na kaszaloty i humbaki.

Zwierzęciem narodowym jest orka. Na lądzie, najczęściej wymienia się gliptodona.
Stosowanie niewolnictwa
Tangia stosuje niewolnictwo; Tangijczyk nigdy nie może być niewolnikiem. Niewolnicy są najczęściej z podbijanych krajów albo zakupieni. Stanowią 3,7% całej populacji, głównie są to potomkowie schwytanych do niewoli lub zakupionych w latach poprzednich.
Stulecia później, Tangia będzie się wstydzić swojej przeszłości niewolniczej.
Język
Głównie używa się języka ayu i języka buańskiego.
Kontakty międzynarodowe
Oczywiście z Pinu, Sechtem i Buanią. Oprócz tego, przewiduję szersze kontakty handlowe z Neszami i Szurami, a także bardzo ścisłe z Dewią, poprzez Atirai.
Silne i słabe strony
Tangia jest państwem wysoko rozwiniętym, z dobrze opanowaną sztuką pisma, jest największym dostawcą papieru i atramentu w tej części świata. Ceniona jest też miejscowa metaloplastyka. Kraj jak na swoje czasy (2598 ET czy 9509 EK to poziom cywilizacyjny spomiędzy 1650 - 1750 na Ziemi) wybitnie opanował optykę, ale technologię produkcji lunet i teleskopów strzeże dla siebie. Położone w szerokościach okołorównikowych, nad morzem, jest bogate w drzewa, w tym w kauczuk, w Tangii znana i rozpowszechniona jest guma, stosowana m.in. w obuwiu, wężach na płyny i uszczelkach. Państwo policyjne, gdzie największe znaczenie ma armia. Tangia posiada olbrzymią flotę (tzw. Takatoa), być może największą na świecie, i na morzu jest prawie niepokonana. Na lądzie Tangia również bywa groźna, ale bardziej rozwinięte państwa potrafią ją pokonać. Szczyci się swoimi obserwatoriami oraz błyskawiczną komunikacją na znaczne odległości dzięki impulsom światła nadawanym pomiędzy górami, tzw. Tangijska Sieć Świetlna. Cywilizacyjnie, zachwalane jest Dziesięć Cudów Tangii, obiekty historyczne, osiągnięcia cywilizacyjne i instytucje, które budzą ponadprzeciętne uznanie na arenie międzynarodowej.

Jako słabości Tangii zazwyczaj podaje się przeludnienie, które w połączeniu z gorącym, wilgotnym klimatem jest przyczyną okresowo wybuchających, zbierających poważne żniwo epidemii, są niedobory żywności i medykamentów, a także drewna, które ogromna machina floty wojennej wykorzystuje do okrętów. Te materiały kraj musi importować. Klasyczne wady merkantylizmu z przesadnym przywiązaniem do złota oraz agresywna polityka handlowa oparta o blokady, embarga i monopole, a także po prostu o wyzysk, powodują niepokoje w koloniach. Kraj stosuje niewolnictwo i toleruje poligamię. Tangia stosuje łącznie ponad 10 różnych systemów walutowych, które osłabiają handel wewnętrzny i narażają państwo na obniżenie ścigalności podatków. Armia lądowa jest liczna i silna, ale niedostatecznie wyposażona i potrafi polec z bardzo dobrze wyposażonym, wyszkolonym krajem z wysokim morale. Izolacjonizm morski hamuje rozwój. Tangia też boryka się z klasycznym problemem młodych imperiów kolonialnych, wynikającym z nowego wyzwania jakim są ogromne odległości od kraju macierzystego i czas potrzebny na ich pokonanie.

Podsumowanie
Miałem sporo zabawy z pisaniem tych artykułów, szczególnie w długiej deszczowej zimie oraz teraz w okresie pandemii. Pozostawiam wam do oceny, zadawajcie pytania, bardzo proszę, komentujcie.
Z góry dziękuję.

Kazimierz:
Gratuluję pracy! Świetnie opisany projekt, jak dla mnie najlepsze artykuły na wiki, naprawdę! Że też ci się chciało tak szczegółowo zagłębiać w te wszystkie aspekty, ja bym nie dał rady chyba.

No i trochę wstyd, że Buanję tak porzuciłem i trochę łyso wygląda wśród tych rozbudowanych tangijskich artykułów. No cóż, postaram się trochę tam podopisywać, ale nie obiecuję, że dużo tego będzie.

Henryk Pruthenia:
Super, ciekawie to wygląda! Ja widzę, że pancerniki/gliptodony to Twoje ulubione zwierzęta! :P

Obiecuję zrobić dokładniejszy artykuł o Neszszach, najlepiej dzisiaj :)

Canis:
Super, jeżeli się podoba, to dajcie mi pochwalisza i miałbym też gorącą prośbę uznania Tangii 9509 za artykuł miesiąca na Wiki  :)
W razie pytań jak doszedłem do takich i innych wniosków, postaram się odpowiedzieć, mam jeszcze wszystko na świeżo.

Space Engine przestał być darmowy, ale rozwinął się ciekawie, najnowsza wersja jest na Steamie za 89,90 złotych (uwaga - pozwala zapisywać mapy tylko do JPG, to wersja PRO za 250 zł pozwala zapisywać do PNG). Szukam teraz planety do następnego projektu. Kupiłem ten pakiet za 89,90 złotych. Gdy pracowałem nad Ahtialią, to językotwórstwo interesowało mnie w 70%, a światotwórstwo w 30%. Obecnie językotwórstwo interesuje mnie w 5%, a światotwórstwo w 95%, zatem szukam teraz następnej planety do następnego projektu.

Pracując nad Tangią, przyjąłem budowanie "z góry na dół", czyli określiłem najpierw całkowitą populację i rozbijałem w dół. To dało mi niedokładną gospodarkę, ale szybko wyprodukowało ciekawe wnioski dla celów, które chciałem widzieć. W następnym projekcie planuję budować "z dołu do góry", czyli od areału zbóż do populacji, którą może to utrzymać. Postaram się wszystko dokładniej wytłumaczyć i udokumentować, ale też z pewnym marginesem założeń i uproszczeń. Jesteście ciekawi?

Może też jako bardziej doświadczony światotwórca napisałbym kiedyś poradniki w odpowiednim dziale.

Kazimierz:

--- Cytat: Canis w Kwiecień 05, 2020, 09:33:08 ---Super, jeżeli się podoba, to dajcie mi pochwalisza i miałbym też gorącą prośbę uznania Tangii 9509 za artykuł miesiąca na Wiki  :)

--- Koniec cytatu ---
Jestem za! Taka praca zasługuje na wyróżnienie!


--- Cytuj ---W następnym projekcie planuję budować "z dołu do góry", czyli od areału zbóż do populacji, którą może to utrzymać. Postaram się wszystko dokładniej wytłumaczyć i udokumentować, ale też z pewnym marginesem założeń i uproszczeń. Jesteście ciekawi?
--- Koniec cytatu ---
Oczywiście  :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej