Zarządzanie forum > Wiki

Artykuł miesiąca - zasady

(1/2) > >>

Pluur:
Witajcie!
Właśnie przejąłem, jak pewnie wiecie, instytucję artykułów miesiąca. Tym samym chcę wyjść z propozycją pewnych zmian.

1. Chciałbym, żeby do głosowań były brane tylko i wyłącznie artykuły rozpoczęte (i skończone) w danym miesiącu. Jakieś zastrzeżenia? Sprzeciwienia?
2. Co wy na to, żeby wprowadzić możliwość posiadania dwu głosów na jednego użytkownika? Nasze ankiety takie coś przewidują i wydaje mi się, że ciekawym było by głosowanie jednocześnie na dwa ciekawe projekty, albo podwójnie na jeden? Spostrzeżenia?
3. Jako, że wiki się bardzo prężnie (w przeciwieństwie do forum) rozwija co wy na to, żeby wprowadzić jeszcze inne odznaki? Szczególnie chętnie wsparłbym języki (w końcu jesteśmy forum językotwórczym) - odznaka Artykułu o języku na ten przykład. Widziałbym to tak, że przy okazji głosowania na artykuł miesiąca głosowałoby się (w osobnej ankiecie) na wybrany przeze mnie (z możliwością zgłoszeń) język z całej historii naszej wiki. Niech to będzie taka nasza swoista podróż w przeszłość i przypomnienie sobie korzeni forum. Przypomnienie ultraciekawych projektów i języków. Spostrzeżenia? Ponadto co wy na to, żeby przyznawać odznakę Artykuł roku, który byłby albo brany z artykułów miesiąca, albo z artykułów miesiąca i innych o dużej objętości (można określić powyżej jakiego rozmiaru - takie dane są na wiki). Myślę, że terminem odpowiednim byłby termin przedświąteczny w grudniu - tak, żeby grudnie zaliczać już do następnego roku. Motywuję to tym, że czasem ciężko z czasem pomiędzy wigilią, a nowym rokiem.
4. Tym samym chciałbym przyznać artykuły miesiąca na wstecz - pytanie, jak się na to zapatrujecie. Ostatnie głosowanie pochodzi z marca 2019 roku - daje nam to do przyznania szesnastu odznak. Dla tych odznak stosowałbym już zasadę poruszoną w punkcie pierwszym. Ciężko mi powiedzieć, czy na tym okresie na wiki działo się coś ciekawego - wiem natomiast, że od początku tego roku działo się i na prawdę szkoda, by artykuły te poszły na zmarnowanie.
Jeżeli nie, to możemy zrobić głosowania na postulowane przeze mnie Artykuły roku z lat ubiegłych.
5. Uważam ponadto, że strona główna wiki powinna ulec zmianie.
5.1. Przenieść część ciekawostek Czy wiesz, że... do osobnego artykułu, tak by te najstarsze na dole tak chamsko nie wdzierały się w dół.
5.2. Czy obszar Informacje musi być umiejscowiony na stronie głównej?
5.3. Osobiście uważam, że można by dodawać tam także grafiki - część jest przecież tworzona przez nas, więc czemu by się nimi nie chwalić?

Zapraszam do dyskusji - jeżeli nie będzie sprzeciwu postulaty uznam za przyjęte.

Henryk Pruthenia:
1. To bym odrzucił, czasami bywało tak, że danego miesiąca nie było nic nowego wartego uwagi, a ktoś potężnie rozwinął jakiś artykuł. Dodatkowo ktoś może po prostu napocząć artykuł, i dopiero z czasem go rozwinąć. Taki artykuł nigdy by nie miał szans na dostrzeżenie.
2. Jest to zmiana kosmetyczna, ale sądzę, że oddając jeden tylko głos jesteśmy bardziej rozważni. Czasami konkurują tylko trzy artykuły, to co wtedy?
3. Ciekawy pomysł, wymaga dopracowania jednak.
4. Niestety silnik wiki nie pozwala dowolnie przeglądać historię powstawania artykułów, dlatego możliwe jest zrobienie ankiet tylko dla paru ostatnich miesięcy.

Kazimierz:

--- Cytuj ---1. To bym odrzucił, czasami bywało tak, że danego miesiąca nie było nic nowego wartego uwagi, a ktoś potężnie rozwinął jakiś artykuł. Dodatkowo ktoś może po prostu napocząć artykuł, i dopiero z czasem go rozwinąć. Taki artykuł nigdy by nie miał szans na dostrzeżenie.
--- Koniec cytatu ---
Zgadzam się w 100%, czasami bywa tak, że artykuł jest założony dużo wcześniej, długo nic się z nim nie dzieje, a dopiero w danym miesiącu jest porządnie rozwinięty. I co wtedy? Dlaczego taki artykuł nie może być wyróżniony?

A reszta postulatów może być.

Canis:
1. Nie ma mojego poparcia.
2. Popieram HP, raczej powinien być jeden głos. Ale poparłbym bycie elastycznym, jak naprawdę dużo będzie do wyboru, to można dawać więcej głosów na osobę.
3. To jest interesujące, ale mnie nie będzie się chciało tego projektować, więc chętnie przyjdę na gotowe, jeżeli coś powstanie. Pomysł sam w sobie jest warty rozważenia.
4. Jestem za. Można zacząć od https://jezykotw.webd.pl/wiki/Specjalna:Najd%C5%82u%C5%BCsze_strony. Warto też stworzyć stronę poświęconą artykułom na medal.
5. Popieram w 100%, choć ja sam zastanawiam się bardziej jak to zrobić, żeby układ był i ładniejszy i ciekawszy. Ale ja się nad tym zastanawiam od 2010 roku. I pomysłu nie mam. Ale też nie włożyłem w temat nie wiem jakiego wysiłku.
5.1. Alternatywa: dać tę komórkę na całą szerokość strony, ale tekst wewnątrz dać w 3 czy nawet 4 kolumnach. W ten sposób można zrobić imponujący zbiór ciekawostek. Na miejsce boksu "Czy wiesz że..." można dać coś innego, np. grafika na medal lub listę artykułów na medal albo listę ważniejszych projektów, lub poświęcić więcej uwagi samemu światotwórstwie.
5.2. Obszar "informacje" ma miejsce tam gdzie jest, ale jeżeli byśmy go aktualizowali. Ponieważ ostatni wpis jest z 2012 roku kiedy świat się jak wiemy skończył to może warto skończyć wraz z tym światem to całe pole tekstowe i wstawić tam coś innego. Alternatywa: po prostu coś tam wpisywać, tylko w sumie nie wiem po co, i tak nikt się tym tekstem nie zainteresuje.
5.3. Grafiki - nie miały sensu 10 czy 5 lat temu, teraz mają sens. Tym bardziej, że wchodzę w kartografię. Jak najbardziej.

Ważna uwaga ode mnie w ogóle do Wiki:
Zrobić porządek z grafikami łamiącymi prawa autorskie. I mówię to poważnie, chcecie by nam zdjęli cały serwer z Internetu bo ktoś wrzuca coś bez źródła? Wprowadźcie trochę twardej dyktatury pod tym względem. Szczególnie Ty Borlachu, do roboty! Masz zajebiste artykuły, nie rób śmietnika grafikami, do których nie masz prawa. Co to jest, skąd to wziąłeś? Usuń je wszystkie, bezpowrotnie. Poszukanie źródła darmowych grafik i doklejenie źródła to nie jest wysiłek, WikiMedia znacie, to poznajcie jeszcze Unsplash i Icons8, poczytajcie jaka tam jest licencja.

Przede wszystkim nie uczcie nowych użytkowników nielegalnych praktyk. Widziałem od ludzi na tym forum tak absurdalne pytania, że zastanawiam się, czy oni są na poziomie wyłączania komputera wyciągając wtyczkę z gniazdka, nie mówiąc o jakichś licencjach... myślcie ludzie. Za to można iść do paki.

Druga uwaga: włączcie obsługę .svg! To zajmuje 1 minutę. Kto w ogóle jest administratorem Wiki?


--- Cytat: Henryk Pruthenia w Lipiec 29, 2020, 09:38:06 ---4. Niestety silnik wiki nie pozwala dowolnie przeglądać historię powstawania artykułów, dlatego możliwe jest zrobienie ankiet tylko dla paru ostatnich miesięcy.

--- Koniec cytatu ---
https://jezykotw.webd.pl/wiki/Specjalna:Nowe_strony
;)

Henryk Pruthenia:
A czy nowe strony nie mały jakiś ograniczeń? Czy coś się zmieniło?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej