Forma słowa "Dziękuję"

Zaczęty przez marcelproust, Sierpień 10, 2022, 07:11:51

Poprzedni wątek - Następny wątek

marcelproust

Dzień dobry Wszystkim.

Kiedyś byłem z kolegę w sklepie, on coś kupował i na zakończenie do sprzedawcy powiedział: Dziękować.
Nie użył słowa dziękuję. Myślałem, że to jakieś przejęzyczenie, jednak kilka razy zdarzyło mi się usłyszeć taką formę wypowiadaną przez niego, najczęściej właśnie podczas zakupów czy jakiegoś rozliczania się z kimś.
Mało tego, zauważyłem, że inni ludzie też tak mówią. Na przykład kiedyś dałem nadmiar warzyw sąsiadce, a ona z wielką radością na pożegnanie powiedziała do mnie: Super, że pamiętałeś o mnie. Do zobaczenia. Dziękować!

Przyznam Wam, że nie rozumiem skąd ta forma.... brzmi to dla mnie dziwacznie. Ktoś ma jakieś pomysły jak wyjaśnić tego dziwoląga?

Pozdrawiam,

Marcel.
  •  

dziablonk

Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •  

marcelproust

  •  

dziablonk

większość dziwnych rzeczy w polskim to krypto-germanizmy albo rusycyzmy,
po niemiecku 'dziękuję' to danke ('dziękuję bardzo' - vielen dank), natomiast
danken oznacza co prawda 'dziękować', ale również jest to forma dla 'dziękujemy' i 'dziękują', 'dziękuje' (Pan / Pani); może więc Polacy słysząc to często przetłumaczyli niemieckie danken na polski jako uniwersalny bezokolicznik do dziękowania tak w ogóle.  ::)
Dziwno wam, iżem ja to tako pomieszany?
Jak ciećwierz przyszedłem w płatczyska ubrany.
  •  

pipipipi

A czy trzeba się doszukiwać w tym jakiegoś szczególnego lingwistycznego etymologicznego znaczenia? Dawno temu tak usłyszałem i sam czasem mówię, i zawsze wydawało mi się to slangowo-prześmiewczą formą dziękuję/dzięki i niczym więcej.
Discuck Inc.
Demokracja to ustrój w którym dwóch profesorów marksistowskich uniwersytetów może przegłosować menela spod budki z piwem - Zbyszek_Z
Są na tym świecie rzeczy które się filologom nie śniły.
  •  

Łudomian

Przy imek za dla czasu
  •