Językoznawstwo > Polszczyzna

Jak zdobyć wiedzę o języku polskim

(1/3) > >>

Gal:
Zastanawia mnie jak zdobyć wiedzę o języku polskim - jakie są godne uwagi książki o języku itd. Oczywiście wiem czym jest deklinacja, a czym koniugacja  ;) ale zastanawia mnie jak zdobyć wiedzę na poziomie bardziej akademickim. Różne sylabusy czy programy często są przepełnione mnogością starych tytułów, które w praktyce są zbędne i żaden student ich nie czyta. Dalej, pewne książki są nieprzystępne, trudno dostępne lub po prostu pełne błędów. Byłoby dobrze wiedzieć coś w rodzaju ,,fonetykę najlepiej objaśnia podręcznik X, zaś morfologię - strona Y".

ⰗⰎⰀⰂⰋⰖⰞ:
Chodzi ci o synchronikę czy djachronikę? Ja z synchroniką nie mam najmniejszego problemu i mojim zdaniem nie potrzeba żadnego uczenia się – w końcu to język ojczysty. <del>Fonologję dość dobrze chyba prezentuje angielska Wikipedja.</del> [offtop]mam na telefonie półpauzę a na komputerze nie[/offtop]

Siemoród:
Jeśli interesuje cię djachronja, to polecam ‚‚Historię języka polskiego’’ Klemensiewicza.

Toivo:
Ja miałem kiedyś "Gramatykę historyczną języka polskiego" (tą). Nie mam porównania z innymi tego typu pozycjami, ale była całkiem solidna i zaspokoiła moją ciekawość w tym temacie. (12 zł za pdfa!)

ⰗⰎⰀⰂⰋⰖⰞ:
Rosponda jest chyba lepsza choć dużo mniejsza :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Nie udało się pochwalić
Pochwalanie...
Idź do wersji pełnej