Kyon, Epizod 1: Świt Narodów

Zaczęty przez Canis, Styczeń 09, 2016, 12:54:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

Borlach

Popieram. Zwłaszcza, że projekt jest na tyle zaawansowany i ciekawy, że żal byłoby go tak porzucać, a ostatnio była straszna nieaktywność. Co w sumie rozumiem, bo samemu miałem matury.
Pytanie co chcemy dalej robić i jakie są pomysły
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Widsið

Boże, berbecie wy moje, najlepszego na dzień dziecka.
Ja nie mam już od lat wakacji, niemniej, coś tam tu i tam napiszę i zawsze też czytam ;)
  •  

Todsmer

Początek czerwca i już wakacje? :-o

Ja nigdy nie porzuciłem Kyona, coś od czasu do czasu w nim robię, chyba jednak w stylu Widsiða; zresztą wolę odpoczywać z dala od komputera i internetu.
  •  

Borlach

Matura w maju to i od połowy maja wakacje  ;-D

Tak sobie myślę, że moglibyśmy stworzyć nieco wspólnej historii między naszymi krajami, tak jak kraj Trugowie maja wspólną historię z Siedmiomieściem. To znaczy oczywiście w obrębie określonych terenów, bo o ile np kraje znad Morza Słonego musiały w przeszłości wchodzić między sobą w jakieś interakcje, o tyle Qin z Tangią czy Ajdynir z Nešši już raczej niekoniecznie. A przynajmniej nie bardziej niż jakieś mgliste na wpół fantastyczne legendy.

+ta nieszczęsna mitologia. Mam więcej pomysłów niż czasu żeby to spisać i dopracować. 
Pluur, zapostowałeś kiedyś mitologię Olsegów. Chętnie bym sobie przeczytał, ale plik ma hasło. Mógłbyś je podać, skoro idea hasłowania i tak już dawno upadła?
I w ogóle, czy osoby które te mitologie Canisowi wysłały, mogłyby to zapostować jeszcze raz, ale bez hasła?
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Pluur

Właśnie, matury były i przez to.
CytatPluur, zapostowałeś kiedyś mitologię Olsegów. Chętnie bym sobie przeczytał, ale plik ma hasło. Mógłbyś je podać, skoro idea hasłowania i tak już dawno upadła?
Oj, gdybym ja to pamiętał... Na pewno było tam pięcobóstwo, jednakże ostatnimi czasy zastanawiałem się, czy tego by nie zmienić.

I ogólnie jestem za kontynuacją, tym bardziej, że jesteście za, a nawet nie przeciw. Problem w tym, że w czasie tego wszystkiego zmieniły mi się koncepty moich terenów.
1. Odrzucam tereny północne, skupiając się na tych dwóch wyspać i wybrzeżach.
2. Wymyśliłem nieco inną historię tychże terenów (nie pamiętam, czy coś publikowałem).
3. Inne.
  •  

Borlach

#335
Cytat: Pluur w Czerwiec 01, 2017, 17:22:59
Oj, gdybym ja to pamiętał... Na pewno było tam pięcobóstwo, jednakże ostatnimi czasy zastanawiałem się, czy tego by nie zmienić.
Eh, w porządku. To skasuje ten plik z kompa, skoro i tak nie dam rady go odczytać :/

CytatI ogólnie jestem za kontynuacją, tym bardziej, że jesteście za, a nawet nie przeciw. Problem w tym, że w czasie tego wszystkiego zmieniły mi się koncepty moich terenów.
1. Odrzucam tereny północne, skupiając się na tych dwóch wyspać i wybrzeżach.
2. Wymyśliłem nieco inną historię tychże terenów (nie pamiętam, czy coś publikowałem).
3. Inne.
Hmm, skoro odrzucasz północ, to robi się nam całkiem sporo wolnego miejsca. Dla Caraiga, Pingǐno albo kogokolwiek innego. Myślę, że jakby ktoś był chętny dołączyć, i jakbyście się zgodzili, to nowy członek ekipy mógłby wnieść dużo świeżości w Kyon i dużo nowych pomysłów.
Bo wydaje mi się, że podzielenie pustych terenów na mniejsze części dla kilku nowych osób jest lepszym pomysłem niż dzielenie ich między nas. Każdy i tak wybiera sobie jakiś konkretny teren i to nim się zajmuje, a reszta leży odłogiem.

A historii nie publikowałeś, z tego co pamiętam. Skończyło się na ciekawych rozdziałach z ustroju i fauny.
Swoją drogą - skoro odrzucasz sporo dawnych pomysłów, to do kosza idzie też idea pobratymców Kavelów?

To w końcu jak Todsmer stoi sprawa z mapą? Bo do tej pory wszystkie moje próby zrobienia tego w Paincie (który jest jedynym takim programem którego umiem używać XD) zawiodły.
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Pluur

CytatEh, w porządku. To skasuje ten plik z kompa, skoro i tak nie dam rady go odczytać :/
Tym bardziej, że to nie będzie aktualne. Jakbyś chciał to mogę poszukać na kompie i ci to przesłać jakoś na priwie/fb/mejlu.

CytatHmm, skoro odrzucasz północ, to robi się nam całkiem sporo wolnego miejsca. Dla Caraiga, Pingǐno albo kogokolwiek innego. Myślę, że jakby ktoś był chętny dołączyć, i jakbyście się zgodzili, to nowy członek ekipy mógłby wnieść dużo świeżości w Kyon i dużo nowych pomysłów.
Jestem za! Ja tam jeno małe wysepki chciałbym, ale to wkrótce więcej szczegółów.

CytatA historii nie publikowałeś, z tego co pamiętam. Skończyło się na ciekawych rozdziałach z ustroju i fauny.
Dziś postaram się przestudiować co już mam, co miałem w planach i jakoś ładnie to połączyć. Fauny i flory już ruszać nie będę, ustroju póki co też (acz planuję jakąś rewolucję, by wprowadzić republikę). Skoro historii nie publikowałem, a wydawało mi się, że tak, to wychodzi na to, że gdzieś coś mam na komputerze o tym (bo pisać o tym pisałem gdzieś u siebie). Tam kilka zmian się przyda, bo i język zmienia postać.

CytatTo w końcu jak Todsmer stoi sprawa z mapą? Bo do tej pory wszystkie moje próby zrobienia tego w Paincie (który jest jedynym takim programem którego umiem używać XD) zawiodły.
Jeżeli nikt się nie zajmie tym, to mogę coś popróbować, ale muszę mieć wszystkie dane aktualne, by nie poprawiać. Co do samych map, spróbuję w najbliższej przyszłości zastosować to.



  •  

Borlach

#337
CytatTym bardziej, że to nie będzie aktualne. Jakbyś chciał to mogę poszukać na kompie i ci to przesłać jakoś na priwie/fb/mejlu
Dzięki. Chętnie bym poczytał, więc jak coś, to ślij na priv.
CytatDziś postaram się przestudiować co już mam, co miałem w planach i jakoś ładnie to połączyć. Fauny i flory już ruszać nie będę, ustroju póki co też (acz planuję jakąś rewolucję, by wprowadzić republikę)
Jak w grę wchodzi jakaś rewolucja, obalenie króla i monarchii i ustanowienie nowego ładu, to aby uczynić sprawy bardziej dramatycznymi i krwawymi, można by w to wmieszać Ajdynir. Oleski król po rozpoczęciu rewolucji mógłby na przykład uciec za granicę, z jakiegoś powodu akurat do Imperium - dajmy na to przez powiązania dynastyczne albo po prostu dobre stosunki. Wkrótce po tym na południowy-wschód wyruszyłaby ajdyniriańska ekspedycja mająca na celu powrotne zainstalowanie króla na tronie. Z ajdyniriańskiewgo punktu widzenia wojna przeciw nowej republice miałaby przyczyny zarówno ideologiczne jak i praktyczne - dla Ajdyniriańczyków władza monarsza jest świętością, poza tym taka rewolucja u, jakby nie patrzeć, silnego i ważnego sąsiada mogłaby mieć konsekwencje i wewnątrz Imperium. Mogłaby na przykład namieszać w głowach wszystkim jak na razie cichym przeciwnikom Boskich Khshāyarów, rozpalając w ich sercach rewolucyjne myśli. Które należałoby jak najszybciej wyplenić i zdławić w zarodku.

W sumie dokładnie tak było podczas Rewolucji Francuskiej, gdy europejskie monarchie zawarły I anty-francuską koalicję, aby obalić rewolucyjne władze i przywrócić monarchię.
CytatJeżeli nikt się nie zajmie tym, to mogę coś popróbować, ale muszę mieć wszystkie dane aktualne, by nie poprawiać. Co do samych map, spróbuję w najbliższej przyszłości zastosować to.
Świetnie! To znaczy niech się jeszcze najpierw Todsmer wypowie. A jeśli chodzi o mnie to wszystkie aktualne informacje o Ajdynirze są w temacie o Imperium. Tak bardzo wam truję dupę o tej mapie bo chciałbym zająć się ludami zamieszkującymi mój kraj i rozmieszczeniem grup językowych, miastami i głównymi szlakami handlowymi, ale nie mogę tego zrobić bez mapy moich ziem właśnie.
A marzy mi się taka wielka mapa obejmująca całe Morze Słone i okoliczne obszary, która sięgałaby na południu aż po Bramę Wschodzącego Słońca i granice Olseni. Nie musi być jakaś super dokładna, bo samemu mam zamiar ją edytować w miarę możliwości.
No chyba że powstanie kilka map.


Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Pluur

CytatDzięki. Chętnie bym poczytał, więc jak coś, to ślij na priv.
Wysłałem.

CytatJak w grę wchodzi jakaś rewolucja, obalenie króla i monarchii i ustanowienie nowego ładu, to aby uczynić sprawy bardziej dramatycznymi i krwawymi, można by w to wmieszać Ajdynir. Oleski król po rozpoczęciu rewolucji mógłby na przykład uciec za granicę, z jakiegoś powodu akurat do Imperium - dajmy na to przez powiązania dynastyczne albo po prostu dobre stosunki.
Chętnie, ciekawie. Problem jeden jest. Między nami są ordy (tacy odpowiednicy Tatarów, którzy raczej nie przepuścili by okazji) no i tysiące kilometrów - średnio możliwe.

CytatWkrótce po tym na południowy-wschód wyruszyłaby ajdyniriańska ekspedycja mająca na celu powrotne zainstalowanie króla na tronie. Z ajdyniriańskiewgo punktu widzenia wojna przeciw nowej republice miałaby przyczyny zarówno ideologiczne jak i praktyczne - dla Ajdyniriańczyków władza monarsza jest świętością, poza tym taka rewolucja u, jakby nie patrzeć, silnego i ważnego sąsiada mogłaby mieć konsekwencje i wewnątrz Imperium. Mogłaby na przykład namieszać w głowach wszystkim jak na razie cichym przeciwnikom Boskich Khshāyarów, rozpalając w ich sercach rewolucyjne myśli. Które należałoby jak najszybciej wyplenić i zdławić w zarodku.
O i to ma moje poparcie, tylko ci Tatarzy. Też by musieli mieć wielki wpływ na to - może opłacani przez Twe państwo? Wisz, pod Grunwaldem też walczyli (no może trochę inne warunki). No i odległości.

CytatŚwietnie! To znaczy niech się jeszcze najpierw Todsmer wypowie
No tak, bo średnio to robić, bo ta najnowsza wersja jakoś dziwnie zapisana jest. Utracona została przeźroczystość i po pikselach już rysować nie można. Ktoś rąbną przy zapisywaniu rozszerzenie. Naprawić pewnie się to da, ale aż tak obeznany w grafice nie jestem.

CytatNo chyba że powstanie kilka map.
Na naszej wiki to już w ogóle burdel jest. Polityczna inna (w dodatku nie zgodna z najnowszymi aktualizacjami), językowa inna. W dodatku inne style w tabelce, w tym dziwnie powypisywane produkty exportowe i importowe (jedni wypisują po przecinku, inni wielkimi literami po enterze...). No i myślę, że z tamtej tabeli oglądowej można by albo usunąć i przenieść do drugiej systemy polityczne Kyonu, albo powiększyć tą kolumnę.

Ponad to myślę, że można by zamknąć Świt Narodów i otworzyć kolejną część, dajmy na to Dziejowe Zmiany, lub kontynuując meteorologiczne nazewnictwo: Wschód Narodów
  •  

Borlach

#339
CytatWysłałem
Także raz jeszcze - ćayna arzisvani, co jest wyszukanym ajdyniriańskim sposobem na powiedzenie "dzięki". Dosłownie znaczy tyle co "najwyższa wdzięczność".
W wolnej chwili przeczytam, na razie tylko zerknąłem, a i tak zauważyłem pewną ciekawą zbieżność. Zarówno wierzenia Olsegów jak i Ajdyniriańczyków utożsamiają nocne niebo z bogami. U Olsegów co prawda bóstwami są galaktyki +gwiezdna strona nieba, a u Ajdyniriańczyków każda z gwiazd, ale jednak. Nie wiem jak sprawa wygląda w wierzeniach innych ludów, mimo to myślę, że to ciekawy trend.

Ciekawostka: w ajdyniriańskim słowa "bóg" i "gwiazda" będą najprawdopodobniej synonimami. Mimo, że nie każdy bóg to gwiazda, każda gwiazda jest bogiem. 
CytatChętnie, ciekawie. Problem jeden jest. Między nami są ordy (tacy odpowiednicy Tatarów, którzy raczej nie przepuścili by okazji) no i tysiące kilometrów - średnio możliwe.
O i to ma moje poparcie, tylko ci Tatarzy. Też by musieli mieć wielki wpływ na to - może opłacani przez Twe państwo? Wisz, pod Grunwaldem też walczyli (no może trochę inne warunki). No i odległości.
Pewnie, Kauradowie (o ile ta nazwa jest jeszcze aktualna) mogliby i powinni być częścią tej historii. Emisariusze mogli zostać wysłani do odpowiednich wodzów plemion z poselstwem i propozycją od Boskiego Imperatora, a Kaudarskie hufce stałyby się częścią ajdyniriańskiej inwazji, w zamian za żołd i obietnice wojennych łupów.
Co do odległości... tak, to faktycznie jest problem. O ile w Imperium istnieje rozbudowana siatka brukowanych dróg, po których wojsko może się szybko przemieszczać (coś jak perska Droga Królewska), o tyle na pustkowiach nomadów między naszymi krajami takich dróg raczej nie ma. No ale szalejąca rewolucja i tak byłaby pewnie większym zmartwieniem, z tego co pamiętam Rosjanie wysłali Wiosny Ludów wojska aż do Belgii, aby pomóc bratnim monarchią zdławić powstanie.

CytatNa naszej wiki to już w ogóle burdel jest. Polityczna inna (w dodatku nie zgodna z najnowszymi aktualizacjami), językowa inna. W dodatku inne style w tabelce, w tym dziwnie powypisywane produkty exportowe i importowe (jedni wypisują po przecinku, inni wielkimi literami po enterze...). No i myślę, że z tamtej tabeli oglądowej można by albo usunąć i przenieść do drugiej systemy polityczne Kyonu, albo powiększyć tą kolumnę.
Tak, powinniśmy to nieco uprzątnąć i ujednolicić style. Chyba się nam na Psim Świecie szykują wiosenno-letnie porządki xD I do tego też przydałby się jakiś zestaw odpowiednich map. A dlatego też męczę tak Todsmera, bo podoba mi się bardzo styl jego map :)
CytatPonad to myślę, że można by zamknąć Świt Narodów i otworzyć kolejną część, dajmy na to Dziejowe Zmiany, lub kontynuując meteorologiczne nazewnictwo: Wschód Narodów.
To też popieram, zwłaszcza, że z tego co pamiętam już kilka miesięcy temu ktoś o tym wspominał. A otwieranie nowego działu to wręcz idealna okazja do przeprowadzenia wspomnianej wcześniej rekrutacji nowych członków sekty

Tylko do tego czasu Canis powinien się przebudzić i zaangażować, w końcu to on jest wodzem tego projektu 
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Pluur

CytatPewnie, Kauradowie (o ile ta nazwa jest jeszcze aktualna) mogliby i powinni być częścią tej historii. Emisariusze mogli zostać wysłani do odpowiednich wodzów plemion z poselstwem i propozycją od Boskiego Imperatora, a Kaudarskie hufce stałyby się częścią ajdyniriańskiej inwazji, w zamian za żołd i obietnice wojennych łupów.
Do dogadania w przyszłości, aczkolwiek chcę by me państwo wyszło raczej zwycięzko z tego starcia.

Cytatz tego co pamiętam Rosjanie wysłali Wiosny Ludów wojska aż do Belgii, aby pomóc bratnim monarchią zdławić powstanie.
Wysyłali, wysyłali, ale nie dotarli, bo niepokoje i u nich były, a raczej u nas, w Kongersówce. A oprócz tego to przechodzi przez gęsto zaludnioną i zurbanizowaną Europę, a nie przez Kazachstan do Indii - bo takie porównanie chyba by było lepsze. Wiemy jak skończyła się interwencja ZSRR w Afganistanie, także zastanów się dobrze :P

CytatTak, powinniśmy to nieco uprzątnąć i ujednolicić style. Chyba się nam na Psim Świecie szykują wiosenno-letnie porządki xD I do tego też przydałby się jakiś zestaw odpowiednich map. A dlatego też męczę tak Todsmera, bo podoba mi się bardzo styl jego map :)
Musimy poczekać na odzew innych. Oby nadszedł.

Jak będzie odzew głównodowodzącego i jego przyzwolenie na dalszy epizod to może w końcu się coś ruszy. A tak po za tym, jest ktoś na forum, kto nie uczestniczył, a chciałby (na 100%) od kolejnego epizodu uczestniczyć w tym? Myślę, że możemy otworzyć już rekrutację.



  •  

Todsmer

Cytat: Pluur w Czerwiec 02, 2017, 14:11:52Do dogadania w przyszłości, aczkolwiek chcę by me państwo wyszło raczej zwycięzko z tego starcia.
Każdy by chciał :)
  •  

Borlach

Todsmer! Wróciłes do nas! XD
<jakaś klimatyczna, wzruszająca muzyczka na flecie i wiolonczeli

To jak tam sprawy stoją z mapą? 
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Pluur

Dobra, przejrzałem cały ten Epizod i 3 kwestie mi się nasunęły.

1. Sprawy odnośnie kalendarza. Jeżeli zgadzamy się na uniwersalny system, zaproponowany przez Todsmera, to niech ktoś to ładnie umieści na wiki, proszę.
CytatPrzyjmijmy rok zerowy 1000 lat kyońskich temu (jeśli mamy przyjąć dokładniejszą datę, to 23.12.2015, czyli pierwszym postem Canisa dotyczącym naszego konworldu). Każdy rok trwa 75 dni, a co piąty rok 76 dni. a co 150 lat rok ma 77 dni. (co raczej dokładnie określi rok mający długość 75.207 dni kyońskich)

2. Sprawy odnośnie możliwie szczegółowych pór roku na planecie. Może, ktoś kto ma o tym więcej pojęcia, stworzył by mapę przybliżonych średnich temperatur, albo nawet opadów? A jeżeli nie, to może ktoś nakreślić co i gdzie jest prawdopodobne?

3. Sprawy odnośnie map:
a) mamy mapę wysokościową
b) mamy mapę stref klimatycznych
c) mamy mapę ze zaznaczonymi równoleżnikami, można by dodać południki.
d) wcześniej zadecydowało, że odrzucamy mapy w  większej jakości z powodu zmian powierzchni (głównie na północy). W przypadku opisywania granic (i nie tylko), przydała by się jednak większa mapa, więc chciałbym poznać wasze stanowisko a propos tego.
CytatTo jak tam sprawy stoją z mapą?


EDIT: Po rozważeniu tych kwestii można by, za zgodą Canisa, otworzyć epizod drugi.
  •  

Henryk Pruthenia

Ja też mam zamiar dalej pracować nad moim poletkiem. Mam też ostatnio parę pomysłów, głównie o religii i obyczajach. Trochę mniej o prawie, i sąsiednich ludach i współżyciu neszszyjsko-sąsiedzkiej.
Ciekaw też jestem, jakby wyglądała nazwa mojego kraju w waszych językach.