Języki gamajskie - projekt grupowy

Zaczęty przez Borlach, Listopad 11, 2018, 00:56:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

Borlach

Języki gamajskie to rodzina językowa, której stworzenie jest celem niniejszego projektu grupowego. Wywodzą się one od wspólnego przodka, języka protogamajskiego. Członkowie projektu mają za zadanie wyprowadzić od prajęzyka nowe gałęzie rodziny oraz nowe języki, symulując rozwój rodziny językowej, każdy z uczestników tworzy swoją własną gałąź. Punktem wyjścia dla powstania rodziny jest kwestia zaniku (lud nie) gammy. 

Członkowie:

  • Borlach
  • 洋貴 alias Vaylor
  • Henryk Pruthenia
  • Ulfurinn
  • Kazimierz
  • Lićwin
  • Todsmer/Buka
  • Draco332
  • Toyatl
Rekrutacja wciąż otwarta dla chętnych!

Język protogamajski (Raħ ghammasas iighaur ['raħ ɣa'm:asas i:'ɣawr]) był językiem aglutynacyjnym, o szyku SVO. Używany był przez społeczność nie znającą pisma, dla ułatwienia stosowana będzie zapis łaciński.   

Język rozwijany jest tutaj:
https://jezykotw.webd.pl/wiki/J%C4%99zyk_protogamajski
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Henryk Pruthenia

Mógłbyś wygenerować jakiś słowniczek?
Najlepiej dla listy swadesza, i słówek z owcy i koni.

Draco332

Cytat: Borlach w Listopad 11, 2018, 00:56:29
Zapis łaciński:
i, ii, u, uu, a, aa
m, n
p, t, k, q
b, d, g
f, ph, s, h, ħ
dh, z, gh
r
l, j, w

Ja jestem ciekaw pełnej fonologii tego języka, bowiem nie zauważyłem nigdzie zapisu fonetycznego dla np. "ph" czy "dh". Ja automatycznie nadałbym im pewnie wartości /f/ bądź /ɸ/ oraz /ð/. Może mi coś umknęło, jeśli tak to przepraszam  ;D

EDIT: Przepraszam, tabelka mi się nie załadowała na początku, teraz widzę  :D
  •  

Draco332

Cytat: Borlach w Listopad 11, 2018, 00:56:29
[...] Punktem wyjścia dla powstania rodziny jest kwestia zaniku (lud nie) gammy.

Czym jest gamma?
  •  

Τόλας

Cytat
Zapis łaciński: 
i, ii, u, uu, a, aa
m, n
p, t, k, q
b, d, g
f, ph, s, h, ħ
dh, z, gh
r
l, j, w 
Czy ph to zapis /θ/?

CytatOkreśloność: określoność wyraża się poprzez poprzedzenie wyrazu partykułą raħ oraz zmianą akcentu określanych wyrazów z pierwszej na drugą.
iighaur [i:'ɣawr] - język --> raħ iighaur [raħ i:ɣawr'] - język, ten konkretny 
Nie rozumiem. Gdzie pada akcent w tym drugim wypadku?

Cytatja - ghau 
ty - lii
ty grzecznościowe - dhilii
on/ona/ono - pay
on/ona/ono grzecznościowe - dhipay
my - zifa
wy - uur
wy grzecznościowe - dhiwuur
oni - qa
oni grzecznościowe - dhiqa

Czasowniki odmieniają się przez osoby.
aurim (siedzieć)

ghau aurimadu 
lii/dilii aurimiphu
pay/dhipay aurimay
zifa aurimaa 
uur/dhiwuur aurimag 
qa/dhiqa aurimiwwa
Zaimki i konjugacja w l. podwójnej nie występują?
  •  

Draco332

Mi się zdaje, że on akcent zaznacza, stawiając ten "apostrof" za sylabą akcentowaną  :P
  •  

커래얟쓰

Wnioskuję by człowiek w tym języku był "ghamma".
A z welarnego s nigdy nie zapomnę xD
  •  

Caraig

#7
Cytat: Draco332 w Listopad 11, 2018, 15:33:16
Czym jest gamma?
Tym.

Cytat: Draco332 w Listopad 11, 2018, 15:41:27
Mi się zdaje, że on akcent zaznacza, stawiając ten "apostrof" za sylabą akcentowaną  :P

Tak, już Borlacha kiedyś pouczyłem, że się stawia przed, ale jak widać nie zapamiętał :P
  •  

Draco332

#8
Nie chciałbym się jakoś czepiać, ale samogłoski, jak już, są raczej TYLNE, aniżeli "tylnie"  ;D Również mało prawdopodobnym jest coś takiego jak welarne "s" czy "z", jak to zauważył Vaylor (chyba, że to jakaś specjalna metoda dla zapisania /x/ czy /ɣ/  :P). Również ɣ nie powinno być gardłowe, a raczej welarne. Według mnie zabrakło kolumny pt. "dziąsłowe", dla choćby /r/, które jako spółgłoska zębowa, było by trudne do wymówienia. Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać  ;D
  •  

Draco332

Hmm... a prolatyw nie mówi o tym, że coś jest rozpostarte przez coś, lub, że idziemy przez most? W takim razie nie pasuje nam tłumaczenie "iighauram" jako "językiem". Wołacz mnie trochę rozbawił, bo to "język!" przypomina mi trochę coś w stylu, gdy dziki, głodny Gamajczyk znajduje jagody i z euforii krzyczy "Jedzenie!" xD Naturalnie powinno być "języku!". Oczywiście człowiek ma prawo do popełniania błędów, jednak lepiej je poprawić, bo mogą wprowadzić kogoś w błąd ;D
  •  

Caraig

  •  

커래얟쓰

Shitposty również. Ale posty same się nie nabiją
  •  

Draco332

Przepraszam, mam po prostu częste skłonności do "glosnego myślenia" ^^' Tak się przyczepiłem... Chcialbym tylko dopowiedzieć, że byłbym zainteresowany projektem. Poczekam tylko aż pojawi się lista słówek ^^
  •  

Borlach

Od wczoraj pragamajski przeszedł bardzo dużą metamorfozę - dodano harmonię wokaliczną, dziwny system trybo-aspektów i więcej. Link w pierwszym poście u góry.

Cytat: Henryk Pruthenia w Listopad 11, 2018, 13:32:43
Mógłbyś wygenerować jakiś słowniczek?
Najlepiej dla listy swadesza, i słówek z owcy i koni.
Będzie lista i będzie Owca i Konie, wraz ze słowniczkiem! W końcu nie mogę zostawić was bez słówek z prajęzyka xd
Cytat: Toyatl w Listopad 11, 2018, 15:36:39
Czy ph to zapis /θ/?
Nie rozumiem. Gdzie pada akcent w tym drugim wypadku?
Zaimki i konjugacja w l. podwójnej nie występują?
Cytat: Caraig w Listopad 11, 2018, 20:59:49
Tym.

Tak, już Borlacha kiedyś pouczyłem, że się stawia przed, ale jak widać nie zapamiętał :P
Na wiki jest już czytelniejszy opis transkrypcji. Co do akcentów, to fakt - Draco ma rację, Caraig zresztą też. Zwykle nie zaznaczałem akcentów w ipe i znów zapomniałem że to się zaznacza przed sylabą, nie za XD Teraz powinno być lepiej.

A co do zaimków i koniugacji - koniugacja w liczbie pojedynczej jest jedynie częściowa, natomiast zaimki (które występują w formie prefiksów doklejanych do rzeczowników) posiadają podwójne wersje dla my/nasz oraz wy/wasz.
Cytat: 洋貴 w Listopad 11, 2018, 15:59:26
Wnioskuję by człowiek w tym języku był "ghamma".
A z welarnego s nigdy nie zapomnę xD
Wniosek przyjęty - ghamma to "człowiek", a ghammasas "ludzki" :P W sumie to dosłownie "człowiekowy"
Z tym weralnym - kurwa, śpiący byłem XDDD Teraz powinno być lepiej z tabelką
Cytat: Draco332 w Listopad 11, 2018, 21:31:42
Nie chciałbym się jakoś czepiać, ale samogłoski, jak już, są raczej TYLNE, aniżeli "tylnie"  ;D Również mało prawdopodobnym jest coś takiego jak welarne "s" czy "z", jak to zauważył Vaylor (chyba, że to jakaś specjalna metoda dla zapisania /x/ czy /ɣ/  :P). Również ɣ nie powinno być gardłowe, a raczej welarne. Według mnie zabrakło kolumny pt. "dziąsłowe", dla choćby /r/, które jako spółgłoska zębowa, było by trudne do wymówienia. Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać  ;D
To wszystko wina późnej nocy i upierdliwości robienia porządnej tabelki. Same fonemy były poprawne, jedynie złe umiejscowienie w tabelce, którą na siłę próbowałem skrócić xd
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Henryk Pruthenia

Hah, to ja czekam na teksty i wezmę się do roboty!