Alternatywne sposoby zapisu języka polskiego - temat własnych ortografii

Zaczęty przez kmitko, Sierpień 17, 2011, 09:24:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

Pytanie tylko czy ma to znaczenie, w momencie, gdy zapis i tak nie uwzględnia 3/4 intonacji czy długości sylab.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatJa tam odróżniam pyszne dania od skandynawskiego państwa, jakim jest Dania.
A oni-konie od o Nikonie?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Vilène

Cytat: Widsið w Grudzień 11, 2012, 22:49:01
Ja tam odróżniam pyszne dania od skandynawskiego państwa, jakim jest Dania.
Każdy odróżnia, który nie jest z części kraju zwanej ,,Małopolska"... ale Małopolanie zresztą nie odróżniają też ,,cz" od ,,trz" (,,pociąg do Czebini podstawi się na tor przy peronie czecim"), więc nie należy mieć im tego za złe :P.
  •  

tob ris tob

Cytat: ★ Vilén w Grudzień 11, 2012, 23:04:48Każdy odróżnia, który nie jest z części kraju zwanej ,,Małopolska"... ale Małopolanie zresztą nie odróżniają też ,,cz" od ,,trz" (,,pociąg do Czebini podstawi się na tor przy peronie czecim"), więc nie należy mieć im tego za złe :P.
Normalnie bym napisał, że
Spoiler
[Zamknij]
ale... a, nawet nie wiem.
Dzień dobry :-)
  •  


Noqa

Wywaliłem spam z wątku, trafił do Dupnicy. Gdyby Spiritus miał to ominąć, powtarzam notkę

Mod: Spiritus, to już któryś raz, gdy piszesz od rzeczy. Nie wiem, co było twoją motywacją, czy zamierzałeś być śmieszny, czy co, ale postaraj się to ograniczyć. Następnym razem polecą punkty.

At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

LarsEinar

Jak widzę, moja cyrylica dla polskiego pozostała bez echa.
W takim razie chętnie podzielę się z Wami moim kolejnym projektem ortografii dla polskiego za pomocą alfabetu gruzińskiego.
Projekt został stworzony wyłącznie dla własnego użytku, nie jest i nie będzie żadną poważną alternatywą dla łacinki ( w przeciwieństwie do mojego cyryla, którego to akurat traktuję poważnie).
No więc:
ა   a
ჵ   ą
ბ   b
წ   c
ჭ   ć
დ   d
ე   e
ჱ   ę
ჶ   f
გ   g
ჰ   h/ch
ı   i/j (normalnie "i", oraz zamiast "j" przed samogłoskami)
ჲ   j
ქ   k
ღ   l
ლ   ł
მ   m
ნ   n
ხ   ń
ო   o (wolałbym grecką omegę, ale skoro gruziński, to gruziński)
ფ   p
რ   r
ს   s
ტ   ś
თ   t
უ   u/ó
ვ   w/v
ი   y
ზ   z
ჳ   ź
ჟ   ż
შ   sz
ჩ   cz
ძ   dz
ჴ   dź
ჯ   dż

tak, tak, wiem, że to profanacja damcerloby.
Kilka znaków różni się od ich oryginalnego brzmienia w gruzińskim.
Ponadto wszystkie litery oryginalnie oznaczające głoskę z aspiracją lub glottalizacją - tracą te cechy wymowy z oczywistych powodów.
Dlaczego taki dobór znaków? Głównie, żeby uniknąć mnogości З - podobnych liter.
Ponadto część z nich została dobrana tak, aby graficznie kojarzyły się z łacinką, cyrylicą lub (np. "n" i "ń", "l" czy "ł") z ich palatalizowanymi odpowiednikami (no akurat "l" - "ł" to żadna palatalizacja, ale wiadomo o co chodzi...).

Czekam na pytania :)
Krótka lista osób, które nie rozumieją cyrylicy:
1. Kliment Ochrydzki
2. Piotr I Wielki
3. Vuk Stefanović Karadżić
4. Азъ
  •  

Ghoster

[...........]
  •  

LarsEinar

Ten projekt to tylko zabawa ;)
Nie chce mi się wymyślać nowych znaków dla polskich głosek, więc wziąłem znaki już istniejące ;)
Poza tym dlaczego zakładasz, że nie umiem posługiwać się damcerlobą? ;)
To, że w ramach zabawy stworzyłem taką jej polską wersję nie znaczy, że nie umiem się nią posługiwać ;)
Krótka lista osób, które nie rozumieją cyrylicy:
1. Kliment Ochrydzki
2. Piotr I Wielki
3. Vuk Stefanović Karadżić
4. Азъ
  •  

Henryk Pruthenia


LarsEinar

Projekt jest, cytując Pruthenię, chujowy jak barszcz dlatego, że nie ma prawa być inny.
Powstał w przeciągu 15 minut w poczekalni u lekarza i wylądował zapomniany w szufladzie.
Odgrzebałem go i postanowiłem wrzucić właściwie z kilku powodów:
1. Dla jaj, bo noobscript
2. Bo bardziej chujowe pisma ludzie tutaj wrzucają, więc nie miałem oporów tototototo też wrzucić.
3. Żeby uzyskać FACHOWĄ (a za takich się przecież tutaj macie) poradę jak tototototo naprawić, żeby miało ręce i nogi bo, przyznam się szczerze, nie mam pomysłu na ten projekt.

Ale można też się po staropolsku poobrażać nawzajem :)
Krótka lista osób, które nie rozumieją cyrylicy:
1. Kliment Ochrydzki
2. Piotr I Wielki
3. Vuk Stefanović Karadżić
4. Азъ
  •  

tubtuś

Nowy zapis dla języka polskiego :

zamiast rz -> sz
np. trzy -> tszy

zamiast ę -> en
pięć -> pjenć

;-)

zamiast ą -> om lub on
dąb -> domb
wąski -> wonski

zamiast ie -> je
wielki - wjelki

zamiast ó -> u
krótki -> krutki

zamiast "kwiat" -> kfjat

;-)

  •  

Aureliusz Chmielewski

The n-word
  •  

Ghoster

#163
[...........]
  •  

Canis

  •