Alternatywne sposoby zapisu języka polskiego - temat własnych ortografii

Zaczęty przez kmitko, Sierpień 17, 2011, 09:24:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

Słowotwórstwo może być raczej nieprzyjemne, trudno uczynić przyporządkowanie w jakikolwiek sposób nie-całkowiciearbitralne, zwłaszcza, że często pola znaczeniowe się nie zazębiają.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Todsmer

Planuję tutaj zrobić taki myk, żeby zapisywać tak samo różne sufiksy o tym samym znaczeniu. Np:
医人 - lekarz, 医女 - lekarka, lekaryni, lekarzyca czy co jeszcze może być (przykład chyba trochę z dupy, noale). W drugą stronę: 娼 -> 娼男 (nie kojarzę innego przykładu teraz).

A w przypadku, gdy dokładne brzmienie sufiksu byłoby istotne - znaki ruby.
  •  

Noqa

A nie lepsze od ruby specjalne znaki fonetyczne? To byłoby jakowoś spójniejsze.

W każdym razie czekam na jakieś przykłady i to jak radzisz sobie z synonimami.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Wedyowisz

Czym można by zastąpić przecinek dziesiętny? Zauważyłem, że jeśli używa się przecinka (tj. jeśli przestrzega się zasad standardowej polskiej ortografii), pojawia się problem z czytelnością przy wymienianiu kilku liczb:  2,3, 3,4, 4,5. Z drugiej strony, do kropki też nie jestem przekonany, przy pisaniu odręcznym łatwo może się ona gdzieś ,,podziać" i zamiast 4.5 mamy nagle 45.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Todsmer

Ja piszę zawsze kropkę (wpływ studiów zdaje się), i nigdy mi się jeszcze nie zdarzyło, żeby mi się kiedykolwiek zapodziała. Liczby z przecinkami najlepiej oddzielać średnikiem.
  •  

tob ris tob

Dzień dobry :-)
  •  

Noqa

Co ma do tego matematyka?

No i średnik wiele nie pomaga, wprowadza tylko więcej zamieszania na wysokości-x.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Aureliusz Chmielewski

Cytat: Noqa w Czerwiec 24, 2013, 22:24:08
Co ma do tego matematyka?

No i średnik wiele nie pomaga, wprowadza tylko więcej zamieszania na wysokości-x.
Ułamki dziesiętne rzeczywiście nie mają nic wspólnego z matematyką :P

Średnik pomaga. Przynajmniej sam osobiście nie mam problemu z odczytaniem. Ja najczęściej piszę tak przy odręcznym pisaniu: 4.2; 9.23; 13.37.
The n-word
  •  

Feles

Cytat: Aureliusz Chmielewski w Czerwiec 24, 2013, 23:07:08
Cytat: Noqa w Czerwiec 24, 2013, 22:24:08
Co ma do tego matematyka?

No i średnik wiele nie pomaga, wprowadza tylko więcej zamieszania na wysokości-x.
Ułamki dziesiętne rzeczywiście nie mają nic wspólnego z matematyką :P
Matematyka jak uczona w szkołach nie ma nic wspólnego z matematyką.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Silmethúlë

Jedyny prawdziwy numeryczny zapis liczb wygląda tak: 2.3e0, 1.024e3, 5.12e-7...
  •  

Todsmer

  •  

Silmethúlë

  •  

Todsmer

Ehh, tak trochę przynerdziłem ;)

Chodzi mi o to, że automatycznie zrozumiałem twoją notację jako tą używaną w programowaniu, a w C (i chyba C++) zmiennoprzecinkowe, które powinny być równe, w rzeczywistości nie są.
  •  

Silmethúlë

Jeśli są równe (co do wartości i precyzji), to i po przyrównaniu przez procesor wyjdzie prawda.

Ale to jest ogólnie notacja naukowa, z jednym miejscem przed przecinkiem (a właściwie kropką) i wykładnikiem.
  •  

Todsmer

Wiem, choć ja wolę ,,tradycyjne" 3.23×10². Bardziej czytelne.

Jeśli w ,,precyzji" chodzi Ci o double i float, to chyba się mylisz :P Z doświadczenia wiem, żeby do porównywania zmiennoprzecinkowych nie używać porównań == != >= <=, bo mogą nie zadziałać prawidłowo (hack to a >= b → a + 0.001 > b :D).
  •