Co mówicie, a mówić nie powinniście, czyli zmutowany polski

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 15, 2011, 20:00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

Towarzysz Mauzer

Cytat"Zlew" to jest ta komora, do której leci woda, a "zlewozmywak" to całe urządzenie.
W moim językowym obrazie kuchni też tak jest, ale ciekaw jestem dziejów takiego źródłosłownego stanu ;).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Todsmer

O, i wyjaśniła się sprawa. Widać znaczenie słowa "zlew" rozszerzyło się na całe urządzenie.

Cytat: Towarzysz Mauzer w Październik 20, 2012, 20:12:56
Cytat"Zlew" to jest ta komora, do której leci woda, a "zlewozmywak" to całe urządzenie.
W moim językowym obrazie kuchni też tak jest, ale ciekaw jestem dziejów takiego źródłosłownego stanu ;).
Ja mówię "zlew" na całe urządzenie.
  •  

Dynozaur

Walę was. Dla mnie zlewozmywak zawsze będzie "zmywakiem do zlewu". Tak jak pomyks będzie pomyksem, a bląba bląbą. Pierdolić preskryptywistów!

I "zlew" to zarówno urządzenie, jak i komora. Na cholerę się rozdrabniać?
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatJa mówię "zlew" na całe urządzenie.
Ja też, ale czuję metonimiczność takiego użycia.

CytatWidać znaczenie słowa "zlew" rozszerzyło się na całe urządzenie.
Plus intuicja podpowiada mi, że "zlewozmywak" - jako bardziej złożony - musi być późniejszy, zatem prehistoria językowego obrazu kuchni musiała być serią kompleksowych i płynnych przemian i przesuwek semantycznych skorelowaną z dokonującym się postępem technicznym :D.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Todsmer

Cytat: Towarzysz Mauzer w Październik 20, 2012, 20:19:01
Plus intuicja podpowiada mi, że "zlewozmywak" - jako bardziej złożony - musi być późniejszy (...)
Raczyłbym się nie zgodzić, albowiem możliwym jest, iż pierwotnie słowo "zlew" mogło znaczyć coś innego, aczkolwiek podobnego znaczeniowo (na przykład "koryto", ogólnie coś, do czego się wlewa wodę, a ona tam pozostaje), a pierwotną nazwą na urządzenie do zmywania był "zlewozmywak", które dopiero później uległo wtórnemu skróceniu do "zlew".
  •  

Noqa

Swoją drogą to mógłby być ciekawy artykuł, gdyby ktoś pozbierał etymologie wszystkich sprzętów kuchennych i jak się tworzyły ich znaczenia. W ogóle całe tworzenie się nazw na współczesne przedmioty bywa bardzo interesujące. (za wyjątkiem jakichś samolotów i samochodów, do których się ogranicza cała ludowa etymologia)

Dynek, chyba sam siebie walisz. Nie znam nikogo, kto by gąbkę nazywał zlewozmywakiem, a ty się tak upierasz, bo... tak sobie uznałeś i ty się preskrypom nie kłaniasz.

Trzeba by przejrzeć jakieś stare teksta. Pewnie gdzieś w okolicach upowszechniania sie bieżącej wody na tyle, że można było używać jej do mycia. Swoją drogą podejrzewam, że jednak "zlew" mógł być wcześniej - kanalizacja chyba pojawiła się wcześniej, a w coś tą wodę trzeba było zlewać.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Todsmer

Zorientowałem się właśnie, że zamiast "pszczoła" mówię czasem [pətʃowa] O_o
  •  

Dynozaur

#667
Cytat: Noqa w Październik 20, 2012, 22:28:23Dynek, chyba sam siebie walisz. Nie znam nikogo, kto by gąbkę nazywał zlewozmywakiem, a ty się tak upierasz, bo... tak sobie uznałeś i ty się preskrypom nie kłaniasz.

Wypraszam sobie, takie znaczenie słowa "zlewozmywak" stworzyła moja intuicja językowa. Masz coś do mojej intuicji językowej - masz coś do mnie!

PS: Nie każda gąbka to zlewozmywak.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Widsið

Kupiłem dziś taką gąbkę i jest na opakowaniu napisane "zmywak do naczyń", więc nie pomyliłeś się bardzo.
  •  

Feles

Jakoś się dziwacznie dziś przejęzyczyłem i zamiast "przelew" powiedziałem "lejew".

Cytat
Raczej "wziąłem" = "byłem"?
Nie, "byłem" w znaczeniu "(po)szedłem".

CytatPS: Nie każda gąbka to zlewozmywak.
A nie każdy zlew to zlewozmywak.

Cytat
Kupiłem dziś taką gąbkę i jest na opakowaniu napisane "zmywak do naczyń", więc nie pomyliłeś się bardzo.
A dla mnie "zmywak" to taki okrągły druciak o podobnym przeznaczeniu, lecz odmiennej postaci, ewentualnie "zmywak" jako inne określenie tego samego, co "zlew(ozmywak)".
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

spitygniew

CytatCo to właściwie jest zlewozmywak? Bo w moim idjolekcie to jest to.
CytatWedług mnie to to samo, co zlew (przynajmniej podobnie/tak samo wygląda). A to, co pokazałeś, to gąbka :P
(ale nie można nie przyznać logiki Twojemu skojarzeniu).
CytatAle na cholerę nazywać "zlewozmywakiem" coś, co można nazwać "zlewem"? To jakby nazywać okno "oknowyglądaczem" albo łóżko "łóżkoleżakiem".
CytatA może prawidłowy zlewozmywak to dwie komory, zlew zaś - jedna? Diabli to by wiedzieli, chyba tylko jacyś szaleni doktoranci językoznawstwa mogliby o tym gdzieś pisać :/.
CytatA "zlew" nie jest czasem skróceniem od "zlewozmywak"?
Cytat"Zlew" to jest ta komora, do której leci woda, a "zlewozmywak" to całe urządzenie.
CytatW moim językowym obrazie kuchni też tak jest, ale ciekaw jestem dziejów takiego źródłosłownego stanu ;).
CytatJa mówię "zlew" na całe urządzenie.
CytatWalę was. Dla mnie zlewozmywak zawsze będzie "zmywakiem do zlewu". Tak jak pomyks będzie pomyksem, a bląba bląbą. Pierdolić preskryptywistów!
Cytat: Towarzysz Mauzer w Październik 20, 2012, 20:19:01
CytatJa mówię "zlew" na całe urządzenie.
CytatJa też, ale czuję metonimiczność takiego użycia.

CytatWidać znaczenie słowa "zlew" rozszerzyło się na całe urządzenie.
Plus intuicja podpowiada mi, że "zlewozmywak" - jako bardziej złożony - musi być późniejszy, zatem prehistoria językowego obrazu kuchni musiała być serią kompleksowych i płynnych przemian i przesuwek semantycznych skorelowaną z dokonującym się postępem technicznym :D.

CytatRaczyłbym się nie zgodzić, albowiem możliwym jest, iż pierwotnie słowo "zlew" mogło znaczyć coś innego, aczkolwiek podobnego znaczeniowo (na przykład "koryto", ogólnie coś, do czego się wlewa wodę, a ona tam pozostaje), a pierwotną nazwą na urządzenie do zmywania był "zlewozmywak", które dopiero później uległo wtórnemu skróceniu do "zlew".
Cytat: Noqa w Październik 20, 2012, 22:28:23
Swoją drogą to mógłby być ciekawy artykuł, gdyby ktoś pozbierał etymologie wszystkich sprzętów kuchennych i jak się tworzyły ich znaczenia. W ogóle całe tworzenie się nazw na współczesne przedmioty bywa bardzo interesujące. (za wyjątkiem jakichś samolotów i samochodów, do których się ogranicza cała ludowa etymologia)

Dynek, chyba sam siebie walisz. Nie znam nikogo, kto by gąbkę nazywał zlewozmywakiem, a ty się tak upierasz, bo... tak sobie uznałeś i ty się preskrypom nie kłaniasz.

Trzeba by przejrzeć jakieś stare teksta. Pewnie gdzieś w okolicach upowszechniania sie bieżącej wody na tyle, że można było używać jej do mycia. Swoją drogą podejrzewam, że jednak "zlew" mógł być wcześniej - kanalizacja chyba pojawiła się wcześniej, a w coś tą wodę trzeba było zlewać.
Cytat: Dynozaur w Październik 21, 2012, 22:52:07
Cytat: Noqa w Październik 20, 2012, 22:28:23Dynek, chyba sam siebie walisz. Nie znam nikogo, kto by gąbkę nazywał zlewozmywakiem, a ty się tak upierasz, bo... tak sobie uznałeś i ty się preskrypom nie kłaniasz.

Wypraszam sobie, takie znaczenie słowa "zlewozmywak" stworzyła moja intuicja językowa. Masz coś do mojej intuicji językowej - masz coś do mnie!
PS: Nie każda gąbka to zlewozmywak.
Cytat: Widsið w Październik 21, 2012, 23:47:03
Kupiłem dziś taką gąbkę i jest na opakowaniu napisane "zmywak do naczyń", więc nie pomyliłeś się bardzo.
Cytat: Feles muribus w Październik 22, 2012, 17:12:12
Jakoś się dziwacznie dziś przejęzyczyłem i zamiast "przelew" powiedziałem "lejew".

Cytat
Raczej "wziąłem" = "byłem"?
Nie, "byłem" w znaczeniu "(po)szedłem".

CytatPS: Nie każda gąbka to zlewozmywak.
A nie każdy zlew to zlewozmywak.

Cytat
Kupiłem dziś taką gąbkę i jest na opakowaniu napisane "zmywak do naczyń", więc nie pomyliłeś się bardzo.
A dla mnie "zmywak" to taki okrągły druciak o podobnym przeznaczeniu, lecz odmiennej postaci, ewentualnie "zmywak" jako inne określenie tego samego, co "zlew(ozmywak)".
CytatI "zlew" to zarówno urządzenie, jak i komora. Na cholerę się rozdrabniać?
P.S. To prawda.
  •  

Pingǐno

No, lepiej to niż gadanie o melaninie powodującej morderstwa.
  •  

Todsmer

Tylko nikt tutaj nie twierdzi, że melanina powoduje morderstwa.
  •  

Pingǐno

#673
Cytat: tqr w Październik 24, 2012, 22:25:39
Tylko nikt tutaj nie twierdzi, że melanina powoduje morderstwa.

Tutaj nie... nieważne, bo Wielki Kot przyjdzie i nam da ostrzeżenia - gadajmy dalej o zlewach.

Admin: Wielki Kot paczy.
(A poważnie, to skończmy temat zlewów w ogólności.)
  •  

tob ris tob

Dzień dobry :-)
  •