Polskie Forum Językowe

Kyon => Kyon => Wątek zaczęty przez: Pluur w Wrzesień 19, 2016, 23:00:12

Tytuł: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 19, 2016, 23:00:12
Z dawnych czasów z popiołów i czeluści wielkiego morza powstał Lud. Lud, który dzięki sprytnej polityce dynastycznej, a zdarzało się, że i wojskowej zawładnął Królestwami Wschodu. Lud pobożny, ułożony, małomówny, awanturniczy i ambitny. Stworzyli wspaniałą cywilizację, która rozbłysła i zajaśniała od północy po południe. Ich kultura oddziałuje na wszelkie ludy, z którymi bodzy dają jej się zetknąć.

Cywilizacja olseska (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Pa%C5%84stwo_Ols%C3%B3w)

Rozdział pierwszy, czyli o terenie:
—Olsekom przyszło żyć na terenach żyznych, które prócz obfitych plonów dają także inne bogactwa: góry dają wszelakie metale, od tych szlachetnych, jak złoto, czy srebro, przez te, które ostatnimi czasy upodobali sobie architekci, artyści i wszelacy producenci ze względu na swą lekkość, jak skand, itr, abo tytan, czy glin. Lasy dają drewno i źwierzynę. Równiny węgiel i wodę. Im głębiej w kontynent tym odkrywcy przywożą coraz to dziwniejsze dla wszystkich kamienie; rubiny, szmaragdy, diamenty.
—Olsecy wyrośli na produkcji, wydobywnictwie, obróbce oraz produkcji rolnej
—Ukształtowanie terenu: równinny, z przewagą wyżyn. Często można napotkać na wzniesienia, wzgórza i wysokie góry, które mimo, że z dala od wybrzeża, są widoczne nawet w stolicy (Kozon)
—Klimat jest dość zbliżony do tego, jaki znamy w Europie Środkowej, z małą różnicą - lata są mimo wszystko chłodniejsze (maksymalne temperatury osiągalne na wybrzeżu to około 25 stopni, wewnątrz terytorium sięgają do 30). Im dalej na południe tym chłodniej, im dalej na północ tym cieplej. Śnieg spada obficie w centrum kraju, na północy bardzo rzadko, a na południu zdarzają się terytoria z pokryte śniegiem przez cały rok. Oczywiście w wyższych partiach gór śnieg także utrzymuje się cały rok.
—W tym terenie występują elementy megafauny. Na południu występują olbrzymie mamuty włochate, nosorożce włochate, piżmowoły. Nieco dalej na północ (w miarę cieplejszych strefach - dominujących) grasują po lasach i łąkach jelenie olbrzymie, fororaki (dwumetrowe drapieżne ptaki), bobry olbrzymie (castoroides ohioensis), diprotodony (wielkości nosorożców, żyją głównie w głębi kontynentu), słonie leśne, hippidiony i konie (oba udomowione, jak i dzikie). Na samej północy (najcieplejsze terytoria) żyją dziobaki olbrzymie (ornithorhynchus maximus), ich mniejsze wersje (ornithorhynchus anatinus), lwy workowate (thylacoleo carnifex), wielbłądozwierz (makrauchenia) oraz siwateria (z żyrafowatych). Na wybrzeżu z koleji żyją doedicurus clavicaudatus z ichniejszymi keratynowymi pancerzami, czy glyptodony.
—flora: najbardziej rozpoznawalną rośliną Olsenii jest tak zwana herbata południa, która rośnie albo w wysokich partiach gór, albo na przemarzniętej ziemi południowej, charakteryzuje się wspaniałym smakiem oraz efektami pobudzającymi. W Olsenii znane są pomidory, kukurydza, zboże, ryż, na północy rosną banany i cytrusy. Drzewa liściaste i iglaste - jedynie stare drzewa są bardzo wysokie, reszta raczej zwyczajna. Ważną rośliną tego kręgu kulturowego jest niebieska róża i niebieska malina, którym przypisuje się magiczne oraz lecznice właściwości.

(http://i.imgur.com/PFlUm7I.jpg)
nosorożec włochaty - zwana południową bestią (2 na 5 metrów, ~3.5 tony)

(http://i.imgur.com/LftpPzO.jpg)
hippidion - mały koń ~1.5 metra wysokości - udomowiony, częściowo stosowany do pracy na roli, a wśród bogaczy także jako pupil domowy

(http://i.imgur.com/0HGxj9u.jpg)
fororak (udomowiony częściowo) - w dawnych czasach wykorzystywany do walki, obecnie zastąpiły go konie (które są w tym świecie nieco większe od naszych) a on pełni funkcje reprezentacyjne w wojsku

(http://i.imgur.com/ZVGcDeU.jpg)
diprotodon - niegroźny roślinożerca, posiadający smaczne mięso, jednak narosło o nim wiele legend, w końcu mierzy 2 metry wysokości i 3 metry długości

(http://i.imgur.com/Yi4JcjK.jpg)
wielbłądozwierz - wysoki zwierz północy, osiąga 3 metry

(http://i.imgur.com/IYjNdCw.jpg)
doedicurus - przysmak wybrzeża, mięsa co niemiara! 1,5 metra wysokości, 4 długości, waga do 2 ton!
PS: trzeba go dość długo gotować, by zmiękczyć i dosmakować mięso - najlepiej na wolnym ogniu, przez cały tydzień

źródła fotografii: internet
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość
Wiadomość wysłana przez: Борівой w Wrzesień 20, 2016, 00:16:07
—fauna: (...) rośliną (...)
Chyba flora.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 20, 2016, 13:27:04
Cytuj
Chyba flora.
No tak, dziękuję!
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość
Wiadomość wysłana przez: Canis w Wrzesień 21, 2016, 23:36:36
Padłem z wielbłądozwierza.
Coś z nieziemskiej fauny też się pojawia?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 22, 2016, 00:01:14
Nie podoba ci się wielbłądozwierz? Poczekamy, jak twój lud będzie spieprzał na ich widok! :P
Z tego co pamiętam mieliśmy jeno nieziemską florę ustanawiać, a zwierzątka ziemskie, te które kiedyś hen żyły - no ale skoro i tu mamy pole do popisu... To anóż może coś się pojawi.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 22, 2016, 17:26:40
Ten doedicurus jest chyba spokrewniony z wielkimi pancernikami zamieszkującymi Tangię.
Wyobrażam sobie oleską kawalerię na tych przerośniętych ptakach dodo. Ich starcie z ajdyniriańskimi jeźdźcami na ŝarhatanach musiałoby być epickie
 
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 22, 2016, 18:25:35
Cytuj
musiałoby być epickie
Wiele dzieł mówi tak jak i ty mówisz. Niestety to czasy zamierzchłe, dawne - teraz to tylko ikona, czy wręcz symbol siły olseskiej.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 22, 2016, 21:30:07
Każdy naród ma taki rząd, na jaki zasłużył.
Joseph de Maistre
Cywilizacja Olseska

Rozdział drugi, czyli o rządzeniu i strukturach państwa:
—Imperium Olseskie jest monarchią dziedziczną z po równo mocnymi pozycjami parlamentu i króla
—Zgromadzenie Małe - najbliższe otoczenie króla, zazwyczaj wśród pięcoosobowej rady zasiada Patriarcha Całej Olsenii oraz następca tronu
—Zgromadzenie Ministrów - wysłannicy króla na szczeblu prowincji, rozstrzygają spory gospodarcze i te dotyczące podziału majątku i ziemii
—Zgromadzenie Wielkie - parlament, który zatwierdza ustawy, posłowie wybierani w danej prowincji. Obecnie większość prowincji stara się w miarę możliwości organizować wybory na owe stanowisko, istnieją jednak prowincje, gdzie wszyscy, bądź tylko część posłów jest mianowanych przez lokalnych władców, możnych, mieszczan
—Zgromadzenie Sądownicze - rozstrzygają spory szczebla zabójstw, zdrad, gwałtów, często pomagają ministrom
—Urzędnicy mianowani przez samego króla działają na szczeblach niższych niż prowincje, pobierają podatki, nadzorują własności króla, czasem rozwiązują spory
(http://i.imgur.com/zutTX8T.png?2)

O prowincjach:
—państwo zwane Imperium, bądź Królestwem Olseskim składa się z 49 prowincji. 13 prowincji miejskich (20 posłów w Zgromadzeni Wielkim) i 36 prowincji normalnych (15 posłów w ZW)
—prowincje posiadają szeroką autonomię i uprawnienia wewnętrzne. Posiadają swoje skarby, wojska, sposoby obierania posłów na Zgromadzenie Wielkie, swoje urzędy. Część z nich posiada prawo do samostanowienia prawa - jednakże ostatnie poczynania króli ograniczają tę możliwość, unifikując odpowiednik kodeksu karnego.
—prowincje powstały z dawnych księstw, które zostały albo odziedziczone, albo podbite przez Olsenię
—Imperium posiada 4 terytoria zależne (Surdia na południu, Szyszenia na północy oraz księstwa Atów i Felżyngów na Wyspie Północnej)
—prowincje terytoriów zależnych są równoprawne z prowincjami imperialnymi - posiadają przedstawicieli w każdym ze Zgromadzeń, jedyne czym się różnią te terytoria to możliwość tworzenia prawa, bez pozwolenia króla, które jednak nie może naruszać prawa imperialnego. Wraz z wymarciem lokalnych dynastii ziemie te przejdą pod władanie króla olseskiego
—Imperium posiada także 4 terytoria zamorskie - w zasadzie mają te same prawa co prowincje

(http://i.imgur.com/qmcexbQ.png)
Imperium Olseskie, wraz z terytoriami zależnymi (różowy) oraz granicami prowincji

(http://i.imgur.com/soAHw3T.png)
żółty - prowincje normalne, niebieski - prowincje miejskie, różowy - prowincje terytoriów zależnych, czerwony - prowincje miejskie terytoriów zależnych, zielony - terytoria zamorskie (ostatnie jest na Wyspie Północnej)
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 02, 2017, 23:12:44
Przeważająca ilość informacji o Państwu Olsów została przeniosiona tutaj (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Pa%C5%84stwo_Ols%C3%B3w). Dalej będę rozwijał opis na wikipedii.
Tytuł: Odp: Monarchia Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 19, 2017, 00:16:52
Dodałem ludy (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Ols%C3%B3w#Demografia) Monarchii, oraz informacje o modzie (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Ols%C3%B3w#Moda) - wraz z rysunkiem.  Ponadto poprawiłem kilka informacji w całym artykule.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Czerwiec 19, 2017, 10:36:03
Cytuj
Na co dzień noszone są, sięgające kolan spódnice z obszerną kieszenią na przodzie.
Ta kieszeń kojarzy mi się strasznie z takimi dresowymi bluzami XD

Niemniej jednak jako pierwsza osoba ruszyłeś temat mody, a to tak bardzo ożywia nasz świat. Też będę musiał się za to zabrać, a raczej za sam opis bo ogólną koncepcję mam już w głowie. Strasznie jestem też ciekawy olseskich zwyczajów.

Btw, czytając to pomyślałem jak fajnie byłoby zobaczyć grafikę przedstawiającą wszystkie główne nacje Kyonu i ich wygląd, ubranych w ichnie tradycyjne stroje. Szkoda tylko że jest to tylko fantazja, bo uno - mnóstwo roboty, due - żadnego mistrza photoshopa ani pędzla chyba na stanie nie mamy.

+ masz jakiś większy zamysł co do Szomemów?     
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 19, 2017, 10:57:22
Cytuj
Ta kieszeń kojarzy mi się strasznie z takimi dresowymi bluzami XD
Nie obrażaj.

Cytuj
Strasznie jestem też ciekawy olseskich zwyczajów.
Tego jeszcze nie ruszyłem, nawet w myślach.

Cytuj
Btw, czytając to pomyślałem jak fajnie byłoby zobaczyć grafikę przedstawiającą wszystkie główne nacje Kyonu i ich wygląd, ubranych w ichnie tradycyjne stroje. Szkoda tylko że jest to tylko fantazja, bo uno - mnóstwo roboty, due - żadnego mistrza photoshopa ani pędzla chyba na stanie nie mamy.
Z tego co mi wiadomo to nie mamy :(

Cytuj
+ masz jakiś większy zamysł co do Szomemów?     
To znaczy?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Czerwiec 19, 2017, 11:13:45
Niemniej jednak jako pierwsza osoba ruszyłeś temat mody, a to tak bardzo ożywia nasz świat. 
Ha, a właśnie że nie, pierwsi ubrani byli neszyjczycy! :)
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Czerwiec 19, 2017, 13:55:07
Jeszcze w sumie ciekawym jakie kolory dominują w olseskim ubiorze, chociaż jeżeli dobrze rozumiem charakter tego narodu to raczej ciemne i stonowane. Bo chyba o barwie to nie było mowy w opisie.

Cytuj
To znaczy?
Wciąż szukam miejsca gdzie mógłbym umieścić dalekich krewniaków Ajdyniriańczyków, najlepiej gdzieś w tych odgradzających nas górach. A Szomemowie wydają mi się idealni - na ich południowych zboczach, zajmują niewielki obszar, żyją raczej na uboczu. Dlatego zastanawiam się czy masz już jakiś koncept na Szomemów i czy taki pomysł by Ci pasował?
Ewentualnie może w górach mógłby istnieć taki lud, na północ od Szomemów, nieliczny lecz względnie niezależny od Monarchii, żyjący wysoko w niedostępnych górskich dolinach?
 
Cytuj
Ha, a właśnie że nie, pierwsi ubrani byli neszyjczycy! :)
A racja, pamiętam że Neszszyjki malują całe ciała na biało i że dozwolone są jedynie białe i czarne szaty xD
Ale z tego co wiem nie poszedłeś tak daleko żeby narysować szkic ubiór swojego narodu. Do tej pory tylko Olsowie mają takie cudo. 
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 19, 2017, 14:04:32
Cytuj
A Szomemowie wydają mi się idealni - na ich południowych zboczach, zajmują niewielki obszar, żyją raczej na uboczu. Dlatego zastanawiam się czy masz już jakiś koncept na Szomemów i czy taki pomysł by Ci pasował?
Szomemowie, wraz z Oraczykami (numer 1 i 3 bodajże) mają być jakoś spokrewnieni (raczej luźno) i mogą wchodzić w skład jakiejś większej rodziny z twym ludem.

Cytuj
Ewentualnie może w górach mógłby istnieć taki lud, na północ od Szomemów, nieliczny lecz względnie niezależny od Monarchii, żyjący wysoko w niedostępnych górskich dolinach?
Góry chciałem zrobić względnie bezludne (szczególnie w naszych czasach). Ewentualnie jacyś mnisi Szomemów by sobie tam chodzili na dumania, czy medytacje. A no i Szomemi raczej są zależni od Monarchii.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Czerwiec 19, 2017, 14:49:27
Mnie się bardzo podoba taka koncepcja. Tą większą rodzinę nazwałem roboczo "ayńadhańską", od na wpół mitycznych przodków Ajdyniriańczyków.
Jeszcze pracuję na moją mitologią , ale założenie jest takie że po stworzeniu pierwszych ludzi (Ayńadhanów) mieli oni założyć Pierwsze Królestwo, tradycyjnie lokalizowane gdzieś w tamtych górach (Góry Pochodzenia dla Ajdyniriańczyków), podczas gdy młodsze ludy rozproszyły się po świecie. Pierwsze Królestwo upadło w wyniku Wojny Bogów, a Ayńadhanowie byli zmuszeni uciekać z ojczyzny. Mit ten chciałbym połączyć z jakimiś rzeczywistymi wydarzeniami, tą koniunkcja planet wspomnianą pod koniec pierwszego epizodu albo zmianą klimatu przez którą góry się znacznie oziębiły i stały się niemal nie zdatne do zamieszkania.

Jedna grupa Ayńadhanów uciekłaby na północ, docierając aż nad Jezioro Szmaragdowe i stając się protoplastami mojego ludu, podczas gdy inna ruszyłaby na południe, i od nich pochodziliby współcześni Szomemowie i Oranie. Ich wierzenia mogłyby być zaskakująco podobne do ajdyniriańskich, zwłaszcza w kontekście legendy o pradawnej ojczyźnie w górach i wojny bogów.
Jeśli ci to nie przeszkadza to mogliby mieć również podobny do Ajdyniriańczyków wygląd, odziedziczony po Ayńadhańskich przodkach, a Orani (jeżeli nie używają pisma olseskiego) mogliby posiadać własne, podobne do r̄agulu pismo alfabetyczne, pochodzące do ayńadhańskiego.
Cytuj
Ewentualnie jacyś mnisi Szomemów by sobie tam chodzili na dumania, czy medytacje.
Ta historia to mógłby być również powód ich dumania w górach - w końcu kryłyby one ich świętą, utraconą praojczyznę.

Sorry za offtop i wciskanie się w buciorach w sprawy twoich terenów :)
Jak coś ci nie pasuje to mów, twoje ziemie - twój zamysł           
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 19, 2017, 20:44:19
Ogólnie jestem na tak, ale:
Cytuj
Tą większą rodzinę nazwałem roboczo "ayńadhańską", od na wpół mitycznych przodków Ajdyniriańczyków.
Dobrze, niech będzie.

Cytuj
Jeszcze pracuję na moją mitologią (...)
Cytuj
Ich wierzenia mogłyby być zaskakująco podobne do ajdyniriańskich, zwłaszcza w kontekście legendy o pradawnej ojczyźnie w górach i wojny bogów.

Oba te ludy mogą mieć podobną do Twoich mitologię i wiarę, jednakże (z uwagi na odcięcie się, czas oraz wpływy olseskie) w znacznej mierze zmienione (szkielet zostaje, ale ciało, czy mózg już jest raczej podobny do religii Olsów). Szoszomeni będą bardziej zolsowani, w porównaniu do Oranów (krócej są pod zarządem olseskim - w dodatku pod zarządem miasta-państwa). Nota bene pierwowzorem Surdu była chorwacka/włoska Raguza.

Cytuj
Jedna grupa Ayńadhanów uciekłaby na północ, docierając aż nad Jezioro Szmaragdowe i stając się protoplastami mojego ludu, podczas gdy inna ruszyłaby na południe, i od nich pochodziliby współcześni Szomemowie i Oranie.
Nie wiem, czy zdołali by przejść przez góry (przeszło 8.000 metrów z tego co wiem). W zamian tego proponuje taki scenariusz (na razie bez dat - jednakże chciałbym dość odległe daty - może nawet 1000 lat ziemskich, co ty na to?):
W tamtych zamierzchłych czasach rodzina ayńadhańska (ajniadańska?) zajmowała następujące tereny http://imgur.com/a/DKwVd
Po zmianie klimatu (ochłodzenie? upadek państwa - taki całkowity?) i innych czynników ludy wyruszyły jak wskazują czerwone strzałki (głównie z południa i z wysp - tam planuję silne państwo, które upadło z powodu zahamowania rozwoju rolnictwa - wcześniej już zaczęło kolonizować wybrzeża kontynentu).
Twoje ludy częściowo cofnęły się do gór (późniejsi Szoszomeni), częściowo w stornę wybrzeża (późniejsi Ora(n)owie), jednak znaczna część (raczej z głębi, niż z praolseskiego wybrzeża) zaczęła uciekać na północ (w stronę równika). Teraz tak myślę, że w przeciągu około 3 stuleci ziemskich na Kyonie (albo w tej części świata) musiał zmienić się klimat z chłodnego (ucieczka ajniadaniów) do umiarkowanego (budowa państwa Olsów).

Cytuj
Jeśli ci to nie przeszkadza to mogliby mieć również podobny do Ajdyniriańczyków wygląd, odziedziczony po Ayńadhańskich przodkach, a Orani (jeżeli nie używają pisma olseskiego) mogliby posiadać własne, podobne do r̄agulu pismo alfabetyczne, pochodzące do ayńadhańskiego.
Myślę, że w przeciwieństwie do języka (jak baskijski) i religii (w wczesnym średniowieczu utrzymywały się, i to hardo, wierzenia Egipcjan jeszcze) te rzeczy byłyby trudne do utrzymania. Chyba, że założymy sporą izolacje obu ludów. Jednakże w takim klimacie i pozycji ludy te byłyby bliższe (wyglądem) do Olsów, niż do swych przodków - jednak z charakterystycznymi cechami (ciemniejsze oczy, czy włosy). Co do pisma - myślałem nad upadkiem większej kultury w tych społecznościach, wraz z utratą umiejętności pisania. Tak niech też zostanie, jednak oba ludy niech przechowują (za parę wieków będzie to duże odkrycie) jakieś księgi, czy inskrypcje. Takie talizmany.


Chaotycznie, ale szkielet jest.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Obcy w Czerwiec 19, 2017, 20:51:16
Może się czepiam, ale jeśli naród się nazywa Olsecy (lp. Olsek), to prawidłowy przymiotnik to jest olsecki (i konsekwentnie cywilizacja olsecka, od małej litery). Tak samo kiedyś mnie raziła cywilizacja trugska, ale na szczęście nazwa została słusznie zmieniona na cywilizację truską.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Czerwiec 19, 2017, 21:42:14
Cytuj
Oba te ludy mogą mieć podobną do Twoich mitologię i wiarę, jednakże (z uwagi na odcięcie się, czas oraz wpływy olseskie) w znacznej mierze zmienione (szkielet zostaje, ale ciało, czy mózg już jest raczej podobny do religii Olsów). Szoszomeni będą bardziej zolsowani, w porównaniu do Oranów.
Pewnie, wpływy olseckie będą u moich odległych kuzynów bardzo silne, co zrozumiałe, poza tym czas i inne warunki w których żyją nasze ludy też musiały odcisnąć jakieś piętno na wierzeniach i kulturze. Porównałbym to nieco do indo-europejskich panteonów, mimo że mają wspólnego przodka religie przez stulecia znacznie się od siebie zmienią, przynajmniej ich otoczka. Ale w środku, mimo wielu wieków, zaskakująco dużo rzeczy jest do siebie podobnych.     
Cytuj
(na razie bez dat - jednakże chciałbym dość odległe daty - może nawet 1000 lat ziemskich, co ty na to?)
Ba, Pierwsze Królestwo nawet w kontekście mitologicznym ma być zamierzchłą przeszłością, powiedziałbym więc że 1000 lat ziemskich to nieco za mało. W temacie o Imperium podałem, że cywilizacja ajdyniriańska (!) ma już ponad 3 tysiące lat, a przodkowie mojego ludu zaliczyli też krótki okres bycia nomadami.
Co byś więc powiedział nie na 1000, a na 3.500/4000 lat?
Oziębienie klimatu dałoby się wtedy łatwo połączyć z erupcją Góry Férhan i spowodowaną przezeń zimę wulkaniczną. A jeżeli dołożyć do tego jeszcze koniunkcję planet w kyońskim układzie, trzęsienia ziemi i tak dalej, to mamy naprawdę apokaliptyczny scenariusz. Idealny na Wojnę Bogów.
Cytuj
Po zmianie klimatu (ochłodzenie? upadek państwa - taki całkowity?) i innych czynników ludy wyruszyły jak wskazują czerwone strzałki (...).
Twoje ludy częściowo cofnęły się do gór (późniejsi Szoszomeni), częściowo w stronę wybrzeża (późniejsi Ora(n)owie), jednak znaczna część (raczej z głębi, niż z praolseskiego wybrzeża) zaczęła uciekać na północ (w stronę równika).

Pasuje mi jak najbardziej. Po tym jak Pierwsze Królestwo rozpadło się w pył mogłaby nastąpić na Wschodzie migracja ludów na skalę tej z końcowych czasów Rzymu. Regres cywilizacyjny i wielkie przetasowanie miejsc zamieszkania. Podczas gdy Ajniadanowie (tak, chyba da się to tak spolszczyć) zaczęli się cofać, ich miejsce mogłyby zajmować ludy przybyłe z wysp (jacyś pra-Olsowie może?).     
Cytuj
Teraz tak myślę, że w przeciągu około 3 stuleci ziemskich na Kyonie (albo w tej części świata) musiał zmienić się klimat z chłodnego (ucieczka ajniadaniów) do umiarkowanego (budowa państwa Olsów).
Nawet niekoniecznie kilku stuleci, jeśli przyjmiemy pradawną datę 3 i pół tysiąca lat. Proces ten mógłby sobie potrwać dowolnie, wedle twojego uznania.
Cytuj
Myślę, że w przeciwieństwie do języka i religii te rzeczy byłyby trudne do utrzymania. Chyba, że założymy sporą izolacje obu ludów. Jednakże w takim klimacie i pozycji ludy te byłyby bliższe (wyglądem) do Olsów, niż do swych przodków - jednak z charakterystycznymi cechami.

W porządku, ma to sens. Ale Oranie i Szomemowie mogliby mieć przynajmniej znacznie częstsze występowanie złotych i zielonych oczu i ewentualnie rudych włosów niż Olsowie. Bo załóżmy że ajniadański wzrost w dużej mierze zanikł u nich przez stulecia.     
Cytuj
Co do pisma - myślałem nad upadkiem większej kultury w tych społecznościach, wraz z utratą umiejętności pisania. Tak niech też zostanie, jednak oba ludy niech przechowują (za parę wieków będzie to duże odkrycie) jakieś księgi, czy inskrypcje. Takie talizmany.
To w sumie pasuje do regresu cywilizacyjnego jaki nastałby po upadku Pierwszego Królestwa. Niech tak będzie. A dodatkowo oprócz tych talizmanów mogą istnieć pradawne inskrypcje i reliefy w górach, lub inne napisy na ruinach których nikt już nie jest w stanie odszyfrować. Miejscowi mogliby sądzić, że to jakieś miejsca mocy a ajniadańskie pismo to jakieś magiczne symbole. I z tego mogłyby zrodzić się jakieś legendy w Państwie Olsów.
Mam na myśli, coś takiego, ogromne reliefy wysoko w górach, niemal zapomniane.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Inskrypcja_z_Behistun

Co do języków tych ludów, to może pod wpływem Olsów wykształciłyby one tony? Przynajmniej w szczątkowej formie, zwłaszcza że tony wydają się na Wschodzie ogólnym trendem - tiłoharyński też ma tony. A ani ajdyniriański ani ajniadański językiem tonalnym nie jest. Można by też założyć, że generalnie ze wszystkich ajniadańskich sukcesorów to Ajdyniriańczycy okazali się najbardziej zachowawczy jeśli chodzi o język.
Co nie zmienia faktu że odkrycie między nimi w przyszłości pokrewieństwa będzie sensacją.   
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 19, 2017, 22:59:05
Cytuj
Może się czepiam, ale jeśli naród się nazywa Olsecy (lp. Olsek), to prawidłowy przymiotnik to jest olsecki (i konsekwentnie cywilizacja olsecka, od małej litery). Tak samo kiedyś mnie raziła cywilizacja trugska, ale na szczęście nazwa została słusznie zmieniona na cywilizację truską.
Liczbą pojedyńczą jest Ols (l. mnoga Olsowie), więc przymiotnikiem będzie olseski (chyba). Wiem, że niedawno zmieniłem nazwę w języku olseskim, co pociągnęło zmiany w odpowiednikach polskich. Szczerze powiedziawszy to nie ogarniam do końca ani przymiotników, ani nazw mieszkańców w języku polskim (jeżeli dotyczą tworów abstrakcyjnych, lub mało używanych - moje zaskoczenie Turczynką było spore).

Cytuj
Porównałbym to nieco do indo-europejskich panteonów, mimo że mają wspólnego przodka religie przez stulecia znacznie się od siebie zmienią, przynajmniej ich otoczka. Ale w środku, mimo wielu wieków, zaskakująco dużo rzeczy jest do siebie podobnych.     
Patrząc na okres trzech/dwóch tysięcy lat, to myślę, że różnice były by większe niż między religią rzymską/grecką, a nordycką.

Cytuj
Ba, Pierwsze Królestwo nawet w kontekście mitologicznym ma być zamierzchłą przeszłością, powiedziałbym więc że 1000 lat ziemskich to nieco za mało. W temacie o Imperium podałem, że cywilizacja ajdyniriańska (!) ma już ponad 3 tysiące lat, a przodkowie mojego ludu zaliczyli też krótki okres bycia nomadami.
Co byś więc powiedział nie na 1000, a na 3.500/4000 lat?
Oziębienie klimatu dałoby się wtedy łatwo połączyć z erupcją Góry Férhan i spowodowaną przezeń zimę wulkaniczną. A jeżeli dołożyć do tego jeszcze koniunkcję planet w kyońskim układzie, trzęsienia ziemi i tak dalej, to mamy naprawdę apokaliptyczny scenariusz. Idealny na Wojnę Bogów.
Jestem za, tym bardziej, że religia Olsów opiera się na dawnym pojedynku (zapomnianych już) bóstw, z których ocaliło się tych pięciu, dobrych.  Jednak myślę, że 3500 lat to za dużo - bardziej optował bym za 2000 lat temu (ziemskich) - chociaż to i tak długo.

Cytuj
Pasuje mi jak najbardziej. Po tym jak Pierwsze Królestwo rozpadło się w pył mogłaby nastąpić na Wschodzie migracja ludów na skalę tej z końcowych czasów Rzymu. Regres cywilizacyjny i wielkie przetasowanie miejsc zamieszkania. Podczas gdy Ajniadanowie (tak, chyba da się to tak spolszczyć) zaczęli się cofać, ich miejsce mogłyby zajmować ludy przybyłe z wysp (jacyś pra-Olsowie może?).   
Śmiem zaryzykować, że byłoby to poważniejsze, niż wędrówka ludów u wrót średniowiecza. Co więcej owi pra-Olsowie osiedlali się na brzegach kontynentu już wcześniej, całkiem świadomie (a'la kolonizacja grecka) - datuję to na +/-2500 lat temu.

Cytuj
W porządku, ma to sens. Ale Oranie i Szomemowie mogliby mieć przynajmniej znacznie częstsze występowanie złotych i zielonych oczu i ewentualnie rudych włosów niż Olsowie. Bo załóżmy że ajniadański wzrost w dużej mierze zanikł u nich przez stulecia.
To tak. W takim razie różnice między ajniadanskim, a orańskim i szomemskim były by tak duże, jak na przykład między francuskim, a irlandzkim.

Cytuj
Niech tak będzie. A dodatkowo oprócz tych talizmanów mogą istnieć pradawne inskrypcje i reliefy w górach, lub inne napisy na ruinach których nikt już nie jest w stanie odszyfrować. Miejscowi mogliby sądzić, że to jakieś miejsca mocy a ajniadańskie pismo to jakieś magiczne symbole. I z tego mogłyby zrodzić się jakieś legendy w Państwie Olsów.
Zgoda, może nawet część symboli zostałoby przyjętych przez późniejszych mieszkańców Półwyspu Olseskiego.

Cytuj
Co do języków tych ludów, to może pod wpływem Olsów wykształciłyby one tony? Przynajmniej w szczątkowej formie, zwłaszcza że tony wydają się na Wschodzie ogólnym trendem - tiłoharyński też ma tony. A ani ajdyniriański ani ajniadański językiem tonalnym nie jest. Można by też założyć, że generalnie ze wszystkich ajniadańskich sukcesorów to Ajdyniriańczycy okazali się najbardziej zachowawczy jeśli chodzi o język.
Raczej nie - raz, że tony przekształciły się w akcent toniczny, dwa, że obecność olseskiego na tamtych akurat terenach jest świeża (myślę nad okolicą 200 lat). Przez dłuższy czas jak pra-Olsowie osiedlili się na wybrzeżach, uniezależnili się od metropolii i zaczęli podbijać tereny w głębi kontynentu (rozłożony w czasie motyw USA). Szczególnie długo trwały walki z pradziadami Kauradów, którzy przybyli na Półwysep Olseski wkrótce po opuszczeniu go przez Ajdynirianów (trudna ta nazwa ;.;).  Kauradowie po upadku powędrowali dalej na północ, by stać się ludem koczowniczym. Około 500 lat temu ślad po nich zaginął. Niedawno pojawili się de novo i zaczęli gnębić okoliczne ludy (prawdopodobnie przyjęli nazwę starych Kauradów, lub zbieżność nazw). Ponad to na Półwyspie Saszkuigodzkim istniało stare i potężne Państwo Szyszenów (może by Ajdynirianowie byli u nich przez jakiś czas na usługach, po czym wyszli z ziemi szyszeńskiej?). Olsowie wraz z rozwojem terytorialnym zahaczyli też o Szyszenów. Niecałe 200 lat ziemskich temu Olsowie zaczęli zajmować tereny zachodnie (Szomomemczycy i Oraczycy), około 100 lat temu zaczęli ubiegać się o tron rubański - obecnie wszystkie te tereny są zależne od Olsów.

Cytuj
Co nie zmienia faktu że odkrycie między nimi w przyszłości pokrewieństwa będzie sensacją.   
Coś jak potwierdzenie przynależności języków słowiańskich do języków indo-europejskich. Dobra nie, większą. Coś jak odczytanie hieroglifów.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Czerwiec 19, 2017, 23:48:49
Cytuj
Patrząc na okres trzech/dwóch tysięcy lat, to myślę, że różnice były by większe niż między religią rzymską/grecką, a nordycką.
Może, ale rdzeń pozostałby względnie podobny, skoro mnóstwo podobieństw jest nawet między panteonami europejskimi a hinduizmem. Poza tym, to nawet lepiej, ciekawie będzie zobaczyć jak bardzo te religie zmieniły się a ile zostało w nich z ajniadańskiego rdzenia.
Cytuj
Jestem za, tym bardziej, że religia Olsów opiera się na dawnym pojedynku (zapomnianych już) bóstw, z których ocaliło się tych pięciu, dobrych.  Jednak myślę, że 3500 lat to za dużo - bardziej optował bym za 2000 lat temu (ziemskich) - chociaż to i tak długo.
Ajdyniriańczycy od początku mieli być ludem starożytnym. Jeśli bardzo chcesz to moglibyśmy przyjąć datę tych 2000 lat (albo chociaż 2200? xd), czyli tym samym znacząco skrócić bytność moich ludzi nad Jeziorem Szmaragdowym (o ładnych parę tysiącleci), ale przy założeniu, że Ajniadanowie i ich cywilizacja kwitła na Wschodzie na dobre 3 tysiąclecia przed ich upadkiem. Wtedy cywilizacja ajdyniriańska mogłaby istnieć od 2 tysiącleci, lecz być spadkobierczynią znacznie starczej cywilizacji ajniadańskiej.
A sami Ajniadanowie mogliby być wtedy dla Wschodu odpowiednikiem Egiptu dla antycznego świata. W końcu nawet już dla Rzymian Egipt był niewiarygodnie starożytnym państwem. Cezarowi bliżej do naszych czasów, niż czasów budowy piramid.
Cytuj
Śmiem zaryzykować, że byłoby to poważniejsze, niż wędrówka ludów u wrót średniowiecza. Co więcej owi pra-Olsowie osiedlali się na brzegach kontynentu już wcześniej, całkiem świadomie (a'la kolonizacja grecka) - datuję to na +/-2500 lat temu.
   
Starożytna historia Wschodu zaczyna stawać się coraz ciekawsza :)
Cytuj
To tak. W takim razie różnice między ajniadanskim, a orańskim i szomemskim były by tak duże, jak na przykład między francuskim, a irlandzkim.
Raczej jak między indoeuropejskim a irlandzkim, w końcu szomemski wywodziłby się ajniadańskiego. A na różnice między orańskim i szomemskim a ajdyniriańskim wolałbym patrzeć jak na te między takimi słowiańskimi a indoirańskimi. Ogromne odległości, ogromna izolacja, zupełnie inne warunki przez tysiąclecia rozwoju, a jak się przyjrzeć to zaskakująco sporo podobieństw też jest.
Cytuj
Szczególnie długo trwały walki z pradziadami Kauradów, którzy przybyli na Półwysep Olseski wkrótce po opuszczeniu go przez Ajdynirianów (trudna ta nazwa ;.;).
Przez Ajniadanów. Ajdyniriańczycy powstali dopiero po dotarciu i osiedleniu się nad Jeziorem Szmaragdowym.
Ale fakt, trudne mam te nazwy xD
Cytuj
Ponad to na Półwyspie Saszkuigodzkim istniało stare i potężne Państwo Szyszenów (może by Ajdynirianowie byli u nich przez jakiś czas na usługach, po czym wyszli z ziemi szyszeńskiej?).
To jest w sumie ciekawy pomysł. Aż mi przyszła na myśl niewola szyszeńska. Ajniadanowie w każdym razie mogliby się o starożytnych Szyszenów otrzeć, o ile nie znali ich wcześniej, w co wątpię. Może Państwo Szyszeńskie w obecnej formie powstałoby właśnie pod wpływem ajniadańskim?
Coś się wymyśli.
Cytuj
Coś jak potwierdzenie przynależności języków słowiańskich do języków indo-europejskich. Dobra nie, większą. Coś jak odczytanie hieroglifów.
Ale będą nagłówki w gazetach, już to widzę - przełom w dziedzinie lingwistyki, klucz do odczytania tajemnic starożytnego Wschodu, odkrycie wywracające całą naszą dotychczasową wiedzę o historii Kyonu!
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 20, 2017, 00:07:00
Oj Borlachu, rezolutnyś.

Cytuj
Może, ale rdzeń pozostałby względnie podobny, skoro mnóstwo podobieństw jest nawet między panteonami europejskimi a hinduizmem. Poza tym, to nawet lepiej, ciekawie będzie zobaczyć jak bardzo te religie zmieniły się a ile zostało w nich z ajniadańskiego rdzenia.
Dobrze, więc religię mamy. CIACH!

Cytuj
Ajdyniriańczycy od początku mieli być ludem starożytnym. Jeśli bardzo chcesz to moglibyśmy przyjąć datę tych 2000 lat (albo chociaż 2200? xd), czyli tym samym znacząco skrócić bytność moich ludzi nad Jeziorem Szmaragdowym (o ładnych parę tysiącleci), ale przy założeniu, że Ajniadanowie i ich cywilizacja kwitła na Wschodzie na dobre 3 tysiąclecia przed ich upadkiem. Wtedy cywilizacja ajdyniriańska mogłaby istnieć od 2 tysiącleci, lecz być spadkobierczynią znacznie starczej cywilizacji ajniadańskiej.
Niech będzie 2300 lat temu rozpoczęła się Wielka Wędrówka Ludów wschodniego Kyona. Założyć możemy, że potrwa ona do ostatecznego osiedlenia się Ajdyniriańczyków nad Jeziorem Szmaragdowym (czyli kiedy konkretnie?)

Cytuj
A sami Ajniadanowie mogliby być wtedy dla Wschodu odpowiednikiem Egiptu dla antycznego świata. W końcu nawet już dla Rzymian Egipt był niewiarygodnie starożytnym państwem. Cezarowi bliżej do naszych czasów, niż czasów budowy piramid.
To mi się podoba.

Cytuj
Raczej jak między indoeuropejskim a irlandzkim, w końcu szomemski wywodziłby się ajniadańskiego. A na różnice między orańskim i szomemskim a ajdyniriańskim wolałbym patrzeć jak na te między takimi słowiańskimi a indoirańskimi. Ogromne odległości, ogromna izolacja, zupełnie inne warunki przez tysiąclecia rozwoju, a jak się przyjrzeć to zaskakująco sporo podobieństw też jest.
Niech i tak będzie.

Cytuj
Przez Ajniadanów. Ajdyniriańczycy powstali dopiero po dotarciu i osiedleniu się nad Jeziorem Szmaragdowym.
Dziękuję za wyjaśnienie.

Cytuj
Może Państwo Szyszeńskie w obecnej formie powstałoby właśnie pod wpływem ajniadańskim?
To znaczy?

Cytuj
Ale będą nagłówki w gazetach, już to widzę - przełom w dziedzinie lingwistyki, klucz do odczytania tajemnic starożytnego Wschodu, odkrycie wywracające całą naszą dotychczasową wiedzę o historii Kyonu!
Grrr nie mogę się doczekać. Ej może niech będzie też kamień z Rossetty, na dodatek odnaleziony na terytorium Szyszenów? (np. Ajniadanowie przytargali go ze sobą, ale potem musieli spieprzać i go zostawili). Będzie pogmatwanie, ale zabawnie.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Czerwiec 20, 2017, 00:32:22
Cytuj
Oj Borlachu, rezolutnyś.
Heh :)
Cytuj
Niech będzie 2300 lat temu rozpoczęła się Wielka Wędrówka Ludów wschodniego Kyona. Założyć możemy, że potrwa ona do ostatecznego osiedlenia się Ajdyniriańczyków nad Jeziorem Szmaragdowym (czyli kiedy konkretnie?)
Możemy założyć, że Ajniadanowie osiedliby się nad Jeziorem około 2000 lat temu, a więc Wielka Wędrówka trwałaby 300 lat. Przez te 3 wieki przodkowie mojego ludu byli by nomadami, lecz nie byłby to czas wystarczający by utracili całość dawnej wiedzy, jak na przykład pismo.

A potem, po ich osiedleniu, odwołania do ajniadańskiej spuścizny byłyby bardzo silne, czasy Pierwszego Królestwa byłyby utożsamiane z czasem chwały, potęgi z prawidłowym stanem rzeczy, a czas Upadku i wieki jakie po nim nastały to czas hańby i upokorzenia. Czyli dziejową misją Ajdyniru byłoby odtworzenie potęgi ich przodków, stworzenie państwa godnego Pierwszego Królestwa, które byłoby w ajdyniriańskich umysłach wręcz wyidealizowanym modelem, ideą niedoścignionej perfekcji. Jakiś odpowiednik Atlantydy.
Mam nawet teraz w głowie koncepcje kapłańskiej sekty, która kilka stuleci temu przejmuje władze w kraju by oczyścić Ajdynir z grzechu, jaki spowodował Upadek i Wojnę Bogów. By wykorzenić wszystko co nie-ajniadańskie, co zbrukane obcą krwią. Fanatyzm pełna parą. Wow, tak, to będzie dobre.
Cytuj
To znaczy?
Z tego co czytam, władca Szyszenów nosi tytuł Pan-Słońce i przez wieki był uważany za wcielenie Boga-Słońce. Ajdyniriański Imperator jest żywym bogiem. Może taki model ustroju, połączenie władzy świeckiej z duchowną i przekonanie o boskości władcy dałoby się powiązać właśnie z ajniadańskimi wpływami kulturowymi?
Cytuj
Grrr nie mogę się doczekać. Ej może niech będzie też kamień z Rossetty, na dodatek odnaleziony na terytorium Szyszenów? (np. Ajniadanowie przytargali go ze sobą, ale potem musieli spieprzać i go zostawili). Będzie pogmatwanie, ale zabawnie.
Brzmi fajnie. A jakie jeszcze języki prócz ajniadańskiego byłyby tam spisane?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: ɈʝĴ w Czerwiec 20, 2017, 08:04:23
Cytuj
Ajdyniriańczycy od początku mieli być ludem starożytnym. Jeśli bardzo chcesz to moglibyśmy przyjąć datę tych 2000 lat (albo chociaż 2200? xd), czyli tym samym znacząco skrócić bytność moich ludzi nad Jeziorem Szmaragdowym (o ładnych parę tysiącleci), ale przy założeniu, że Ajniadanowie i ich cywilizacja kwitła na Wschodzie na dobre 3 tysiąclecia przed ich upadkiem. Wtedy cywilizacja ajdyniriańska mogłaby istnieć od 2 tysiącleci, lecz być spadkobierczynią znacznie starczej cywilizacji ajniadańskiej.
Niech będzie 2300 lat temu rozpoczęła się Wielka Wędrówka Ludów wschodniego Kyona. Założyć możemy, że potrwa ona do ostatecznego osiedlenia się Ajdyniriańczyków nad Jeziorem Szmaragdowym (czyli kiedy konkretnie?)
Mi też się to podoba, bo pierwsze miasto w Cesarstwie zostało założone 2112 lat temu. Jako trochę trwalszy tymczasowy szałas jakiś wędrowców.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 20, 2017, 08:25:24
Cytuj
Możemy założyć, że Ajniadanowie osiedliby się nad Jeziorem około 2000 lat temu, a więc Wielka Wędrówka trwałaby 300 lat. Przez te 3 wieki przodkowie mojego ludu byli by nomadami, lecz nie byłby to czas wystarczający by utracili całość dawnej wiedzy, jak na przykład pismo.
Myślę, że nomadzi to za duże słowo, raczej poszukiwali swojego miejsca - tacy Bułgarzy, albo Węgrzy.

Cytuj
Czyli dziejową misją Ajdyniru byłoby odtworzenie potęgi ich przodków, stworzenie państwa godnego Pierwszego Królestwa, które byłoby w ajdyniriańskich umysłach wręcz wyidealizowanym modelem, ideą niedoścignionej perfekcji. Jakiś odpowiednik Atlantydy. Taki odpowiednik II RP  ;-D
Boję  się twoich przyszłych władców :S

Cytuj
Z tego co czytam, władca Szyszenów nosi tytuł Pan-Słońce i przez wieki był uważany za wcielenie Boga-Słońce. Ajdyniriański Imperator jest żywym bogiem. Może taki model ustroju, połączenie władzy świeckiej z duchowną i przekonanie o boskości władcy dałoby się powiązać właśnie z ajniadańskimi wpływami kulturowymi?
Może być.

Cytuj
Brzmi fajnie. A jakie jeszcze języki prócz ajniadańskiego byłyby tam spisane?
Nie mam pojęcia - może jakiś (np bardziej zachowany na Wschodzie) protoplasta szyszeńskiego? Wtedy to stella by sobie powstała w Szyszenii. Nie wiem w sumie.

Cytuj
Mi też się to podoba, bo pierwsze miasto w Cesarstwie zostało założone 2112 lat temu. Jako trochę trwalszy tymczasowy szałas jakiś wędrowców.
No to mamy coraz większy proces historyczny <3
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Czerwiec 20, 2017, 10:34:18
Cytuj
Boję  się twoich przyszłych władców :S
Hłełełe, tylko czekać na wiek XX i rozkwit ideologii XD
Ekhrir khshāyarvan, ekhrir sayarvan, ekhrir rasheqar!
Cytuj
Nie mam pojęcia - może jakiś (np bardziej zachowany na Wschodzie) protoplasta szyszeńskiego? Wtedy to stella by sobie powstała w Szyszenii. Nie wiem w sumie.
Okej, starożytny ajniadański, pra-szyszeński a jako trzeci... może język tego potężnego wyspiarskiego królestwa co kolonizowało wybrzeża?
Cytuj
Mi też się to podoba, bo pierwsze miasto w Cesarstwie zostało założone 2112 lat temu. Jako trochę trwalszy tymczasowy szałas jakiś wędrowców.
Cytuj
No to mamy coraz większy proces historyczny <3
I świetnie! To się nazywa wspólna praca twórcza :D
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 20, 2017, 11:50:44
Cytuj
Hłełełe, tylko czekać na wiek XX i rozkwit ideologii XD
Ekhrir khshāyarvan, ekhrir sayarvan, ekhrir rasheqar!
Ejn rajch, ejn folk, ejn firer?

Cytuj
Okej, starożytny ajniadański, pra-szyszeński a jako trzeci... może język tego potężnego wyspiarskiego królestwa co kolonizowało wybrzeża?
Chyba nie, nie wiem.

Cytuj
I świetnie! To się nazywa wspólna praca twórcza :D
Oby więcej takich inicjatyw było.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Czerwiec 20, 2017, 12:24:46
Cytuj
Ejn rajch, ejn folk, ejn firer?
Da, tawarisz
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 20, 2017, 12:43:07
Cytuj
Ejn rajch, ejn folk, ejn firer?
Da, tawarisz
Najn mann
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 21, 2017, 00:08:08
Dodałem dwie mapy (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Ols%C3%B3w#Geografia) związane z rzeźbą terenu.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Борівой w Czerwiec 21, 2017, 01:00:09
Dlaczego na tej mapie masz klify wysokie na co najmniej 5700 metrów?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja Olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 21, 2017, 11:25:09
Dlaczego na tej mapie masz klify wysokie na co najmniej 5700 metrów?
To problem?  Jeżeli chodzi o te wysokie klify to wzorowałem się na Twojej mapie wysokościowej (http://i63.tinypic.com/2e0mph1.png).
EDIT: Chociaż tak teraz myśląc to średnio logiczne i obniżę te tereny (bo chodziło Ci pewnie o Wyspę Południową). Z drugiej strony najwyższy klif świata posiada przeszło 1600 m.n.p.m. (Mitre Peak). Najwyższe szczyty Kyonu mają bodajże w okolicach 12.000 m.n.p.m, proporcjonalnie na Kyonie klify mogły by mieć przeszło 2000 m.n.p.m. Ok przesadziłem z tymi 5000, zaraz poprawię.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Борівой w Czerwiec 27, 2017, 02:31:22
Chodziło mi praktycznie o cały pokolorowany obszar mapy. Dla map hipsometrycznych zazwyczaj błędem jest, jeśli nie ma płynnego przejścia między poszczególnymi poziomami. Dopuszczalne jest to tylko w przypadku pionowych uskoków.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 27, 2017, 12:06:57
Rozumiem już chyba o co Ci chodzi. Te klify na wyspach mniejszych, szczyty wewnątrz równin i tamte góry najwyższe. Chyba się poddam.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Борівой w Czerwiec 27, 2017, 13:33:33
Do tego masz jeszcze rzeki płynące pod górę.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Czerwiec 27, 2017, 14:40:32
Gdzie?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Lipiec 03, 2017, 23:43:23
Dodano informacje na temat historii (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Ols%C3%B3w#Historia). Są mapki!
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Lipiec 04, 2017, 23:22:01
Dodałem nową stronę a propos Dynastii Olsów (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Dynastia_Ols%C3%B3w).
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Lipiec 04, 2017, 23:27:11
Żeby zrobić link wewnątrz wiki nie musisz mieć odnośników, możesz zrobić coś takiego [[Domyślna strona do której ma to iść|Wyświetlany tekst sąźśśśś]].
Ogólnie fajnie się zapowiada. :)
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Lipiec 05, 2017, 00:18:19
Cytuj
Żeby zrobić link wewnątrz wiki nie musisz mieć odnośników, możesz zrobić coś takiego [[Domyślna strona do której ma to iść|Wyświetlany tekst sąźśśśś]].
Ano wiem, ale nie pomyślałem o tym. Dzięki!

Cytuj
Ogólnie fajnie się zapowiada. :)
Dzięki! x2
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Lipiec 12, 2017, 23:57:55
Utworzyłem stronę o głównym mieście Wschodu Kyonu - Kozonie (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Kozon). Póki co jest to zalążek.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Lipiec 13, 2017, 00:34:31
Hmmm, będzie trzeba się zastanowić, jak zrobić mapę miast na świecie... TO może być dość trudno - pojedyncze kropki-piksele wraz z współrzędnymi? Nie wiem. Ale fajnie, dobrze się zapowiada, weź zrób jakieś kategorie dodaj (Miasta Kyonu?) czy coś.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Lipiec 13, 2017, 15:27:20
Cytuj
Hmmm, będzie trzeba się zastanowić, jak zrobić mapę miast na świecie... TO może być dość trudno - pojedyncze kropki-piksele wraz z współrzędnymi? Nie wiem.
Proponuję czarne piksele w rozmiarach 3px na 3px dla stolic i jedna (lub 2px na 2px) kropka na mniejsze. Chociaż?

Cytuj
Ale fajnie, dobrze się zapowiada, weź zrób jakieś kategorie dodaj (Miasta Kyonu?) czy coś.
Ano zaraz podłączę.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Lipiec 13, 2017, 20:46:36
Podłączyłem za Ciebie :)
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Lipiec 14, 2017, 16:25:43
Ano dziękuję!
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 07, 2017, 15:17:32
Dodałem artykuły o państwach, wchodzących w skład Monarchii olseskiej:
1. Olsenia (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Olsenia) - i tutaj mam prośbę - można by ten szablon dolny (spis państw Kyonu edytować tak, żeby głównym państwem była Monarchia Olsów (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Ols%C3%B3w), zaś w nawiasie wypisane by były cztery, wchodzące w jej skład, kraje. W szablonie tym też nie ma Erutii, warto dodać. Jak z innymi podmiotami, to nie sprawdzałem.
2. Surd (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Surd)
3. Rubania (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Rubania)
4. Szyszenia (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Szyszenia)
Do tego 4 nowe ludy (na terenach, które do końca sierpnia były wolne):
1. Wiraflycy (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Wiraflycy), żyjący na południe od Monarchii, pierwowzorem ich są ziemscy Sampowie/Lapończycy.
2. Punyszowie (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Punyszowie), żyjący na północ od Monarchii, tuż przy Szyszenii.
3. Jalżpowie (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Jal%C5%BCpowie), żyjący u podnóża Gór Żelaznych. Wszystkie trzy ludy są (daleko) spokrewnione z Kauradami (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Qha%C3%A7r_s%C4%B1%C4%B1c%C4%9F_me%C5%BEjd).
4. Kuniecy (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Kuniecy), mieszkańcy tych dwu wysp w dorzeczu. Tych planuję bardziej rozwinąć, obecnie są już w jakimś stopniu zależni od Monarchii.

No i zaktualizowałem mapę (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Plik:KyonLudy.png)
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Wrzesień 07, 2017, 17:59:31
Zrobiłem (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Szablon:Pa%C5%84stwa_Kyonu)
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Борівой w Wrzesień 07, 2017, 18:27:42
Pluur, nie wjechałeś trochę z tymi ludami na Tyłohalino?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: ɈʝĴ w Wrzesień 07, 2017, 19:12:52
Zawsze można stwierdzić , że to są świeżo podbite tereny , które nie zdołały się jeszcze ucywilizować.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 07, 2017, 19:28:49
Zrobiłem (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Szablon:Pa%C5%84stwa_Kyonu)
Dzięki.

Pluur, nie wjechałeś trochę z tymi ludami na Tyłohalino?
W którym miejscu? Przecież to są te tereny, które Henryk oznaczył jako puste, które trzeba zrobić.
EDIT: A okej już widzę. Można zmienić, nie zależy mi na nich w ogóle.

Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Luty 18, 2018, 00:42:42
Podział administracyjny (http://jezykotw.webd.pl/wiki/Monarchia_Olsów#Podzia.C5.82_administracyjny) w końcu uporządkowany, a to znaczy, że można iść dalej.

PYTANIE: W tej tabeli pod mapą jak jednocześnie wyrównać tekst do lewej i do góry (kolumny 2-4)? Próbowałem wpisywać oba kody w różnych kombinacjach i nie wychodziło. Z góry dziękuję!
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Luty 18, 2018, 09:19:31
Plurze, jak zrobiłeś tą mapkę?
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Luty 18, 2018, 14:36:46
Na podstawie poradnika, który kiedyś już wrzucałem. Mam to gdzieś na kompie, wyślę na discordzie.
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Luty 18, 2018, 14:41:03
Dzięki!
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Borlach w Wrzesień 01, 2018, 13:02:56
I co z dawno obiecaną mapą Kozonu? :P
Ja się zabieram za mapę Assurhanu, więc i Kozon powinien mapę mieć
Tytuł: Odp: Marność i doniosłość: cywilizacja olseska
Wiadomość wysłana przez: Pluur w Wrzesień 01, 2018, 15:49:05
I co z dawno obiecaną mapą Kozonu? :P
Ja się zabieram za mapę Assurhanu, więc i Kozon powinien mapę mieć
Szczerze chyba nie zrozumiałem żartu HP i  aż się odechciało.
Ano zabiorę się, po wybuchu II wojny światowej.