Polskie Forum Językowe

Językoznawstwo => Lingwistyka ogólna => Wątek zaczęty przez: Dynozaur w Czerwiec 09, 2018, 17:53:16

Tytuł: Toponomastica Chersonesi
Wiadomość wysłana przez: Dynozaur w Czerwiec 09, 2018, 17:53:16
Czy spodziewaliście się, że kolejnym naprawionym przeze mnie toponimicznie regjonem będzie Krym? Stawiam, że nie xDDDD

UWAGA! WIRUS TROJAN ALERT! NICHT KLICKEN! (https://www.sendspace.com/file/dfpjh7)

Spytacie - po co to robię, skoro już jakiś czas temu reklamowałem wam projekt Medeniye.org - solidnie i rzetelnie wykonany, a przede wszystkiem kompletny. Po co więc robić drugi raz coś, co zostało już raz zrobione?

Przede wszystkiem dlatego, że takich projekt istnieje kilka - oprócz Medeniye istnieje też krymskotatarska Wikipedja, kilka map z historycznymi nazwami (n.p. to, co promował Wachtang Kipiani - jakkolwiek kij mu w oko, neobanderowskiej wszy, to ta jego mapa była wykonana całkiem dobrze - udało mi się znaleźć jej dość czytelny skan w necie, po długim szukaniu) i parę pomniejszych inicjatyw, które podchodzą do sprawy w różny sposób. No i przedewszystkiem - jest "ustawa dekomunizacyjna" rządu Małorusi, która zajęła się również Krymem (oczywiście tylko w teorji, ponieważ ze względu na przejęcie tego obszaru przez Rosję, ustalone dla tego obszaru zmiany są niemożliwe do wdrożenia). I z tego też powodu, postanowiłem to wszystko razem połączyć (w oparciu o różne źródła informacji - ich spis znajdziecie na końcu dokumentu) w taki sposób, jaki uznałem za najlepszy.

Projekt nie ma charakteru politycznego - nie jest wyrazem poparcia dla żadnej ze stron, roszczących sobie prawo do panowania nad Krymem. Uważam, że przywrócenie poprawnych toponimów na Krymie jest moralnym obowiązkiem włodarzy tego regjonu, bez względu na jego polityczną przynależność. Tego zwyczajnie wymaga sprawiedliwość historyczna.

Tak więc, mój projekt to tak naprawdę zmieniona wersja projektu Medeniye.org (co zaznaczyłem wyraźnie - nie uważam więc, że popełniam jakiś plagjat czy coś). Wszelkie różnice w nazwach pomiędzy tymi projektami zaznaczyłem czerwonym kolorem (tak, abyście mogli sobie wejść na projekt Medeniye i porównać z łatwością, na czem polegają zmiany). Najbardziej zauważalna zmiana to uwzględnienie małoruskojęzycznych warjant nazw - są one dość oczywistymi odpowiednikami nazw rosyjskich i tak naprawdę można by było się ich "domyśleć", ale wolałem umieścić je dla ścisłości. Jakby nie patrzeć, małoruski jest i pozostaje jednym z oficjalnych języków Krymu (nawet mimo przynależności do Rosji), przynajmniej póki co.

Jeśli zaś chodzi o metodologję, to różnice pomiędzy projektem moim a Medeniye, sprowadzają się w większości do następujących spraw:


Mniej więcej takie są przyczyny różnic między mną a Medeniye, ale jakbyście mieli jakieś wątpliwości, czy gdyby interesował was proces decyzyjny co do danej miejscowości - pytajcie, a z chęcią odpowiem.

Coś, czem się nie zajmowałem to egzonimy polskie. Uznałem, że to temat "na inną pogadankę". Zresztą, proces ustalania egzonimów jest w tym przypadku raczej działaniem dość rutynowym, podlegającym pewnemu systemowi (no nie ma tu zbytniego miejsca na kreatywność xDDDD), a poza tem, żeby ustalać egzonimy najpierw trzeba mieć gotowe endonimy. Dlatego też wszystkie nazwy własne w tym dokumencie podane są wyłącznie w trzech językach urzędowych Krymu. Żadnych spolszczeń, zangielszczeń, transliteracyj. To już można sobie dopowiedzieć samemu, jak ktoś jest kumaty.
Nie zajmowałem się też kwestjami typu przedreformowy rosyjski czy charkowski prawopis w małoruskim (Sewastopol vs. Sewastopil). Uznałem, że to już inna kwestja, nieistotna w tej sprawie, a ponadto chciałem, aby ten projekt był osadzony w takich realjach, jakie mamy, a nie nosił znamiona althistu (a to, że jest mało realny to już druga kwestja xDDDDD).

Projekt napisany jest po radopolsku (z racji tego, że ma być publiczny). Nie wykluczam przetłumaczenia go na rosyjski i wyjścia z nim "dalej", chociaż nie spodziewam się, by zrobił jakąś furorę (jeszcze gorzej jak zrobi i stanę się w Rosji jakąś personą bez grata xDDDDDDD).

Z racji tego, że korzystam z LibreOffice (i nienawidzę tego oprogramowania z całego serca xD), być może ten dokument wyświetla się wam inaczej niż ja jen widzę. Nie można wykluczyć możliwości nawet, że będzie całkowicie nieczytelny (fakt, że składa się w dużej mierze z tabelek zwiększa takie ryzyko). W razie potrzeby, mogę zrobić z tego PDFkę. Tylko zasygnalizujcie.

PS: Nieźle się namachałem przy pisaniu tego posta. Nie tylko dlatego, że długi, ale także z racji mojej zepsutej klawiatury (która sprawia, że pisanie bez literówek, zwielokrotnionych spacyj i liter oraz z polskimi znakami jest obecnie KATORGĄ). Doceńcie to.
PS2: Z tym wirusem to ja żartowałem. Pobierajcie bez obaw xDDDDDDDDDDD
Tytuł: Odp: Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Czerwiec 09, 2018, 18:06:38
Tak z ciekawości, jak robiłeś Krym, to są tam jakieś ślady gotów? Mieli wymrzeć nie więcej jak trzysta lat temu, niektórzy datują nawet, że później, więc cosik jest?
Tytuł: Odp: Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
Wiadomość wysłana przez: Dynozaur w Czerwiec 09, 2018, 18:13:35
No wlasnie jakichs staro brzmiących germanskich nazw niestety nie stwierdziłem. Ale może któreś z tych starych, dziwnych nazw o  nie rozpoznawalnym na pierwszy rzut oka pochodzeniu by się  tu zaliczaly.

Ale trudno mi stwierdzić na pewno, bo tez  jakoś  mocno się w etymologję nie  zagłębialem (bo i nie ma jakichs dobrych  źrodl  -  do tych wszelkich  ruskich słowników  toponimicznych Krymu zbytnio nie zagladalem, bo one traktują tę toponimje od troche innej  strony niz mi bylo  potrzebne). bardziej patrzalem   na geneze historycznna  i prawilne  vs.  nieprawilne xDDD

Moze istnieje jakas  ruska praca na ten  temat?
Tytuł: Odp: Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
Wiadomość wysłana przez: Toyatl w Czerwiec 10, 2018, 01:33:10
Ten dynozaurowy post zasługuje na osobną nitkę, bo w tej szybko zostanie przysypany kolejnymi i zniknie z pola widzenia.
Tytuł: Odp: Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
Wiadomość wysłana przez: Henryk Pruthenia w Czerwiec 10, 2018, 08:12:16
Dynozauur, przenieść?
Tytuł: Odp: Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
Wiadomość wysłana przez: Torkan w Czerwiec 10, 2018, 08:54:29
Ciekawe opracowanie, ale nie ma takiego państwa jak Republika Ukraińska ;)
Tytuł: Odp: Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
Wiadomość wysłana przez: Dynozaur w Czerwiec 10, 2018, 09:16:44
Dynozauur, przenieść?

W suuuuumie, można.

Ciekawe opracowanie, ale nie ma takiego państwa jak Republika Ukraińska ;)

Fuck,a mialem sprawdzic, jak ten twór  sie nazywa w pełnej formie xDDDDDDDDDDDDDD

Może  zrobie jakąś rewizje w przyszłości i to naprawię xD Nie, zeby  było to jakos istotne  w kontekscie tej   pracy,  ale rozumiem, że to taki trochę "triggerujący szczegoł".
Tytuł: Odp: Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
Wiadomość wysłana przez: Torkan w Czerwiec 10, 2018, 09:54:06
Nie no, wiadomo, że tego typu pomyłki należą do raczej błahych, ale przy wysoce formalnym stylu tej pracy po prostu nieco mocniej rzucają się w oczy. A pełna forma to, po prostu, Ukraina.
Tytuł: Odp: Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
Wiadomość wysłana przez: Kazimierz w Czerwiec 10, 2018, 16:02:47
Chyba nie o to chodziło z przenoszeniem wątku... xD
Tytuł: Odp: Toponomastica Chersonesi
Wiadomość wysłana przez: Dynozaur w Czerwiec 10, 2018, 17:26:52
Co, HP sie rozpędzil z przyzwyczajenia i poszlo do Dupnicy? xDDDDDDDDDD

Ale chyba juz jest wszystko okej.