Polskie Forum Językowe

Językoznawstwo => Języki naturalne => Wątek zaczęty przez: jasnysfinks w Styczeń 30, 2012, 14:51:41

Tytuł: Jezyki Trurkijskie
Wiadomość wysłana przez: jasnysfinks w Styczeń 30, 2012, 14:51:41
Przeglądając podręcznik do gramatyki kazachskiej natknąłem na takie cuda gramatyczne jak deklinacja bezokolicznika i odmiana przez osoby imiesłowów. Chętnie zastosowałbym te ciekawostki swych konlangach, ale niestety po mimo wysiłku nie udało mi się ich z zrozumieć (tych kazachskich elementów). Prosiłbym o wyjaśnienie wraz z przykładami i tłumaczeniami na polski . Najlepiej bezpośrednio na forum. (linki do stron in English odpadają). Nie wymagam na przykładzie kazachskiego może być inny turkijski, bądź nawet ałtajskich jeśli takie kategorie ma. Dopuszczam nawet obie kategorie na przykładach dwóch rożnych natlangów. A nawet jak ktoś z Was ma takie cudo w konlangu to może i na jego przykładzie podać.
Tytuł: Odp: Jezyki Trurkijskie
Wiadomość wysłana przez: Hapana Mtu w Styczeń 30, 2012, 20:38:04
Przeglądając podręcznik do gramatyki kazachskiej natknąłem na takie cuda gramatyczne jak deklinacja bezokolicznika i odmiana przez osoby imiesłowów. Chętnie zastosowałbym te ciekawostki swych konlangach, ale niestety po mimo wysiłku nie udało mi się ich z zrozumieć (tych kazachskich elementów). Prosiłbym o wyjaśnienie wraz z przykładami i tłumaczeniami na polski . Najlepiej bezpośrednio na forum. (linki do stron in English odpadają).
W językach turkijskich nie ma bezokoliczników, tylko imiona odsłowne (rzeczowniki odczasownikowe, imiesłowy rzeczownikowe). Trochę o ich użyciu w tureckim jest w załączniku do tego postu (http://jezykotw.webd.pl/f/index.php?topic=15.msg7489;topicseen#msg7489) (część mowa zależna), przykład zastosowania w conlangu jest tu (http://jezykotw.webd.pl/f/index.php?topic=17.msg395#msg395) (opisane jako imiesłowy rzeczownikowe).
Znowuż odmiana przez osoby imiesłowu przymiotnikowego to coś, co istnieje nawet w j. polskim
imiesłów był:
ja był-em
ty był-eś
on był

Po sesji może napiszę coś więcej.
Tytuł: Odp: Jezyki Trurkijskie
Wiadomość wysłana przez: Hapana Mtu w Czerwiec 03, 2012, 01:32:35
Po sesji może napiszę coś więcej.
Napisałem więcej. W załączniku moja pożal-się-Sroko nędzna praca o tureckich i węgierskich imiesłowach rzeczownikowych.
Nie, jeszcze nie jestem po sesji.
Tytuł: Odp: Jezyki Trurkijskie
Wiadomość wysłana przez: Feles w Czerwiec 03, 2012, 14:25:46
O, ciekawe do poczytania.
Dzięki. ;-)