Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Obcy

Strony: [1] 2 3 ... 115
1
Tenis pochodzi od starofrancuskiego tenez (odmiana tenir), gdzie [z] nie było jeszcze nieme, czyli ogólnie ortografia francuska zgadzała się z wymową.

2
Organizacja / Odp: Odp: Wesołych Świąt
« dnia: Październik 28, 2018, 13:32:44 »
Dzisiaj na całym Kontynencie jest obchodzony Dzień Jedności, który jest spadkobiercą pogańskiego Święta Plonów. W takie dni Wyspiarczycy zastanawiają się nad sensem swojego życia i dziękują naturze i ludziom za wszystko, co dobre. Również jest to święto wszystkich rodzimowierców, na Kontynencie szacowanych na ok. 15%. Również dla mnie jest to okazja do głębszych refleksji nad istnieniem moich sztucznych języków i conworldu. Z tej okazji życzę każdemu uczestnikowi PFJ sporo inspiracji, dużo pracowitości i coraz więcej dyskusji o wysokiej wartości językoznawczej. Co do mojej aktywności, to może do początku roku 2019 na Wiki spodziewajcie się w założeniu omówionych w sposób dość kompleksowy dwóch conlangów, które niesamowicie zmieniły historię zarówno moją, jak i conworldową: język astralogermański - lingua franca Zachodu oraz jedyny conlang częściowo wprowadzony do mojego formalizmu myślenia - oraz język nisidzki - lingua franca Wschodu oraz język, który miał niebagatelny wpływ na rozwój niemal wszystkich innych moich konlangów, a także dostarczył do reszty kultur wielu prądów filozoficznych i duchowych.

Gəud's Oineren!

3
Conlangi: a posteriori / Odp: Narzecze wysokopolskie
« dnia: Wrzesień 27, 2018, 19:52:24 »
neutrino - obojęciek (od obojęt+ny, z obocznością t:c' i końcówką -ek)

Obojętek lub obojęciec, trzecia palatalizacja się kłania...
Jeszcze lepiej mi się podoba obojątek, wzorem wyjątku.

4
Lingwistyka ogólna / Odp: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]
« dnia: Wrzesień 27, 2018, 19:33:44 »
Pewnie to było, ale niesamowicie mnie wkurwia ciągłe forsowanie przez niemal wszystkie lewackie sympatyzujące z liberalną obyczajowo lewicą media form typu "obywatele i obywatelki" wzgl. "obywatele_ki" lub "obywatele(ki)". Nadużywanie takich form jest wysoce nienaturalne w naszej polszczyźnie, dlatego nic tak mnie bardziej nie wkurwia niż próba sztucznego modelowania języka z czysto ideologicznych powodów, zwłaszcza że media na ogół konsekwentnie używają normatywnej, ogólnopolskiej polszczyzny w formalnych sytuacjach. A już dla mnie w ogóle nieakceptowalne jest tworzenie takich zdupizmów typu "matronat", przez M.

BTW to działa też w drugą stronę, choć na szczęście są to relatywnie rzadkie przypadki po "tej" stronie barykady. Na przykład pisanie czegoś w fason: "małżeństwa" homoseksualne / jednopłciowe (z cudzysłowem) też jest celowym złamaniem zwyczaju językowego. Co prawda relatywnie młodego zwyczaju, ale jednak powszechnie przyjętego. Oczywiście publicystyka to nie poważny język, ale w oficjalnych oświadczeniach Kościołów zdarza mi się napotkać na takie zastosowanie cudzysłowu, co w takiej sytuacji już nie jest do zaakceptowania, zgodnie z wcześniej wspomnianą zasadą: co formalne, to musi być napisane normatywną polszczyzną.

5
Aż mnie zmierziło od form "DADIM", "DADITE". To nie jest kurs staroruskiego, w ogóle ta innowacja mi się nie podoba.

Co do aorystu i imperfektu, to nie było jakichś 100% stałych zasad. Nawet w diasystemie serbsko-chorwackim niektóre czasowniki niedokonane posiadają aoryst (np. ht(j)eti), nie mówiąc już o tym, że dodatkowo bułgarski stosuje imperfekt również w formie dokonanej.

No i oczywiście, że nie cały rodzaj nijaki miał spójkę -es-, nikt tu tak tego nie twierdzi. Aha, i nieprawda, że tylko po [b], [p], [w] i [l], bo jeszcze jest np. "čudo" z -es-, a z kolei "olovo" już nie miało takiej odmiany.

6
Lingwistyka ogólna / Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
« dnia: Wrzesień 17, 2018, 19:06:18 »
Po cholerę wpieprzają tam tego zbędnego djakrytyka, skoro wystarczyłoby dź/dzi, dobrze oddające polszczyźnie Ѓ. Macedończycy bez problemu swoją cyrylicą są w stanie oddać dźwięki polskie, bez wstawiania tam zbędnych znaczków.

No muszą wstawiać, bo takie są wytyczne PWN-u.

7
Lingwistyka ogólna / Odp: Nieoczywiste oczywistości
« dnia: Wrzesień 08, 2018, 15:28:02 »
Nicpoń, nic poń, nic po nim! O ja pierniczę, ależ mnie oświeciło. Wikisłowarz mówi, że po niemiecku mamy też Taugenichts, więc też kalka.

Angielski ma good-for-nothing, a poza tym tylko częściowa kalka.

8
Lingwistyka ogólna / Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
« dnia: Wrzesień 08, 2018, 15:03:31 »
Norweski ma cyrkumfleksy! W słowie fôre - karmić zwierzęta.

Z tego co wiem końcówka -ig na południu jest /iś/, im dalej na północ tym bardziej do /k/ dąży.

Na odwrót :)

Jeszcze wypowiem się co do wyjątków w niemieckim, bo dobrze to znam: ta wymowa końcówki -ig (też w rzeczownikach!) nie jest żadnym "prawdziwym" wyjątkiem, bo jest ono regułą. Nie może być podwójnego "g" w niemieckim w rodzimych wyrazach. Prawdziwymi wyjątkami są niektóre jednosylabowce, głównie nieodmienne części mowy i zaimki, i tak nie wszystkie + pewne nieliczne formy jak np. Wueste (nieregularny długi "u" umlaut), werden (nieregularne długie "e") czy loeschen (nieregularne długie "o" umlaut). Niektóre kategorie "prawdziwych" wyjątków macie tutaj.

9
Lingwistyka ogólna / Odp: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]
« dnia: Wrzesień 02, 2018, 18:20:12 »
Znowu ja. Po czesku Myszka Miki to Mickey Mouse. Kurwa, nie wierzę, jaki rak.

10
Lingwistyka ogólna / Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
« dnia: Sierpień 31, 2018, 14:14:16 »
Rosyjski czasownik победить nie posiada formy tylko 1.os.lp. Więc żeby powiedzieć "zwyciężę", to trzeba powiedzieć np. "odniosę zwycięstwo". Dziwne to, bo w języku polskim nie ma analogicznych przypadków.

11
Języki naturalne / Odp: słowiańskie
« dnia: Sierpień 31, 2018, 13:29:46 »
Środa to podobno środek tygodnia, licząc od niedzieli, natomiast wtedy wtorek, czwartek i piątek to drugi/czwarty/piąty dzień po niedzieli. Natomiast Słowianie podobno nie znali dni tygodnia przed wprowadzeniem chrześcijaństwa, a konkretnie przed działalnością św. Metodego.

Jednak za bardzo nie kupuję tego i prawdopodobnie sobotę i niedzielę dodano po przyjęciu chrześcijaństwa. Do tego wierzenia ludowe sugerują, że poszczególne dni tygodnia były poświęcone jakimś bogom (co byłoby zresztą anomalią, gdyby tak nie było), np. wiemy, że czwartek na Rusi był łączony z Perunem (por. Jowisz i Tor), a piątek z Mokoszą (por. Wenus i Freja).

12
Lingwistyka ogólna / Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
« dnia: Sierpień 27, 2018, 21:14:48 »
Po angielsku sinus to nie jest funkcja sinus, tylko zatoka. Funkcja sinus to sine.

13
Języki naturalne / Odp: Pytania odnośnie natlangów
« dnia: Sierpień 25, 2018, 16:38:36 »
Rosyjski po prostu przyswoił taki sposób tworzenia złożeń dość dawno temu

Dlatego zawsze mnie wkurzają inne podobne złożenia, albo po prostu dalej nie mogę się przyzwyczaić.

14
Lingwistyka ogólna / Odp: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]
« dnia: Sierpień 24, 2018, 08:26:04 »
To, że rosyjskie "ч"/"щ" i polskie "ć"/"ś" w prawie wszystkich słownikach w transkrypcji fonetycznej mają ten sam dźwięk [t͡ɕ]/[ɕː]. Nawet w szczegółowych hasłach dźwięków na angielskiej Wikipedii nie ma żadnej różnicy w oznaczeniu. Powinno to być dla rosyjskiego [t͡ʃʲ]/[ʃʲː].

15
Lingwistyka ogólna / Odp: najdziwniejsza wymowa w językach
« dnia: Sierpień 17, 2018, 19:01:35 »
Najbardziej nieregularną wymowę w stosunku do ortografii oczywiście ma powszechny na świecie wyspiarski język saski  :-D

Strony: [1] 2 3 ... 115