Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Obcy

Strony: [1] 2 3 ... 117
1
Conlangi: a posteriori / Odp: Język germański
« dnia: Styczeń 19, 2019, 12:14:28 »
Umieściłem na naszej Wiki proto-wersję mojego artykułu o języku astralogermańskim. Oceńcie, czy taki styl pisania, jaki przedstawiłem, Wam pasuje.

2
Organizacja / Odp: Uwagi techniczne
« dnia: Styczeń 17, 2019, 13:48:58 »
To przestało być śmieszne. Wrzucałem teraz na wiki artykuły miesiąca. Raz wywaliło mi cały artykuł, po godzinie pisania, i nic nie dało się odratować. Niektóre karty były zalogowane, niektóre nie. Raz zdarzył się przeplataniec, gdy musiałem skakać od zalogowania do niezalogowania, z karty inkognito, do karty normalnych. Po wyłączeniu Fajerfoksa i restarcie znowu byłem... zalogowano-niezalogowany! Tak że ten tego...

Dlatego uznałem, że jedyną skuteczną metodą na zachowanie stanu materiałów jest zwyczajne zapisywanie treści do Notatnika co jakiś krótszy odstęp czasu (15~30 minut) i tam przechowuję szkice moich czołowych konlangów, które wystawię w bliżej nieokreślonej przyszłości. W związku z nowymi dopiskami rozważam też napisanie od nowa całego tłumaczenia strony głównej, ale zgodnego ze współczesnymi zasadami języka astralogermańskiego. Tamto i tak miało być wywalone wcześniej do kosza, bo już było przestarzałe (zmiana ortografii, uściślenie zasad gramatycznych, odświeżone słownictwo).

3
Lingwistyka ogólna / Odp: Etymologijni szczerzedruhowie
« dnia: Styczeń 15, 2019, 13:33:01 »
Źrenica jest raczej związana z "ziać", prasłowiańskie zěnica

https://en.wiktionary.org/wiki/%D0%B7%D1%A3%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0#Old_Church_Slavonic

Skojarzenie ze "źrzeć" nastąpiło najwyraźniej głównie w polskim.

Już o tym mówiłem kiedyś, że to [r] pojawiło się pod wpływem etymologii ludowej:) W wielu językach dzieją się podobne przekształcenia, np. we francuskim "laisser" (< laxāre > hiszp. "dejar", port. "deixar"), które nie ma nic wspólnego z niem. "lassen", tylko doszło do wpływu.

4
Lingwistyka ogólna / Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
« dnia: Styczeń 15, 2019, 00:33:23 »
Skandaliczne wyniki głosowania. Zaśmiecanie naszego słowiańskiego języka jakimiś anglicyzmami, w dodatku których i tak przeciętny człowiek nie rozumie.

5
Conlangi: a priori / Odp: język ådßfrei
« dnia: Styczeń 14, 2019, 18:59:33 »
No i dlaczego tyle osób próbuje przepchać ɱ jako fonem?

Eeee, ale się od razu wycofałem z tego, to ja się już nie liczę  ;D

Tak w ogóle co to za mityczny język, w którym wielkie litery czyta się inaczej niż małe?

6
Wiki / Odp: Artykuł Lipca
« dnia: Styczeń 13, 2019, 20:44:51 »
Oddaję "telepatycznie" głos na albioński (bo Uciekinierzy nie mają prawa głosu).

7
Wiki / Odp: Artykuły Miesiąca - propozycje
« dnia: Styczeń 12, 2019, 11:48:22 »
Jako że chciałbym się załapać na lutowe nominacje, a jestem niezwykle pedantyczny w szczegółach, to przedstawię astralogermański z pominiętymi małymi niuansami.

8
Polszczyzna / Odp: Pytania różne (polszczyzna)
« dnia: Styczeń 07, 2019, 19:30:35 »
mają to nasi wschodni sąsiedzi

Założę się, że na szeroką skalę to zapewne tuż po komunie, kiedy Rosja stała się be i w ogóle wszystko wschodnie be.

9
Conworldy i althisty / Odp: Opowiastki o Kontynencie Istanbudzkim
« dnia: Styczeń 05, 2019, 19:08:52 »
Lel, jaki preskryptywizm tu się zrobił xDDD

Nie wiem, czy to ładnie mieszać zapis senderoski z polskim. Senderòch, z akcentem na ostatniej sylabie, od początku było (był?) problematyczną nazwą, ale model z francuskimi nazwiskami po prostu mi się nie podoba, bo język powinno się wyprowadzać w kierunku mowa -> pismo, a nie na odwrót, poza tym chyba się czyta w bardzo, bardzo niewielu sytuacjach jak Lachâch (Polska). Żeby nie mieszać, to potraktuję tę nazwę jak grupę typu Shaw czy Matthew (czyli nie odmieniamy).

10
Conworldy i althisty / Odp: Opowiastki o Kontynencie Istanbudzkim
« dnia: Styczeń 04, 2019, 08:57:06 »
Ja bym się raczej czepił nieodmienianego Senderoch.

Nie ma możliwości odmiany, bo ch jest tu nieme.
Akurat podane nazwy mają końcówkę -czyk. Nazwy, które tak w zasadzie nie mają:

Harbentia - Harbentyjczyk (-czycy) lub Harbenta (lm. Harbenci), Harbentyjka, harbencki
Hydrant (D. Hydranta) - Hydrantczyk (-czycy) lub Hydrant (lm. Hydranci), Hydrantka, hydrancki
Gradient (D. Gradienta) - Gradientczyk (-czycy) lub Gradient (lm. Gradienci), Gradientka, gradiencki
Marnesa - Marnes (lm. Marnesi), Marneska lub Marnesianka, marneski
Szapienta - Szapient (lm. Szapienci), Szapientka, szapiencki
Turkija - Tureg (lm. Turegowie), Turgijka, tureski lub turkiski
Senderoch (nieodm.) - Senderoszanin (lm. Senderoszanie), Senderoszanka, senderoski
Baltijsk (D. Batijska) - Baltijszczanin (lm. Baltijszczanie), Baltijszczanka, baltijski
Leńchsza - Leńchszanin (lm. Leńchszanie), Leńchszanka, leńchszański
Republika Południowo-Zachodnia, Republika Południowo-Wschodnia itd. - Zachodniorepublikanin (-anie, -anka, -ański), Wschodniorepublikanin (-anie, -anka, ański) itd.

EDIT: dopisałem kilka wyjaśnień do posta o wielkiej dynastii Hogertanów. W przyszłości postaram się zaprezentować pełne drzewa genealogiczne wszystkich większych dynastii.

11
Conworldy i althisty / Odp: Opowiastki o Kontynencie Istanbudzkim
« dnia: Styczeń 03, 2019, 10:05:05 »
Nowe życie Kontynentu w 2019

Wymieńmy top tematy, które będą oczkiem w głowie wszystkich mieszkańców Wysp w tymże toku.

Postępująca haurenizacja
We wrześniu mieszkańcy m.in. Germanii, Senderoch i Rydwanu ponieśli kolejną klęskę w plebiscycie dotyczącym rozszerzenia granic Haurenii. Haureńczycy z sąsiednich krajów mają coraz większą świadomość wspólnoty i zażądali od Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości tzw. "wielkiej repatriacji". Ich sukces został uwieńczony wygranym plebiscytem - aż 97% konfliktowych ziem trafiło pod ich ramiona, co ostatecznie powiększyło ich teren o 60 km kw., a ludność o prawie 10 mln, co daje razem 210 km kw. i 29 mln ludności. Od początku wynik referendum był skarżony przez Germanię, ponieważ to właśnie przy dawnej granicy z Haurenią toczyła się ważna część krajowego życia gospodarczego - m.in. w Drauchen znajdowały się wielkie fabryki i centra usługowe, które napędzały germańską gospodarkę. W związku z tymi zastrzeżeniami postanowiono, że na terenach germańskich wcielonych do Haurenii będzie obowiązywać opt-out dotyczący gospodarki. Do końca roku 2019 tenże region będzie stanowił specjalną strefę ekonomiczną, w której przedsiębiorcy będą musieli odprowadzać podatki do Germanii, natomiast po upłynięciu tego okresu przez 10 lat Haurenia zapłaci Germanii tzw. "reparacje gospodarcze" w postaci 1,2 mld koron germańskich (ok. 180 mln złotych). Dodatkowo Senderoszanie wraz z Germańczykami zgodnie z Wyspiarską Kartą Mniejszości Etnicznych i Narodowych zgłosili jeszcze chęć autonomii językowej i kulturowej w regionach wcielonych do Haurenii, co pozwala na utrzymanie tożsamości narodowej i języka mniejszości obecnie wcielonej w granice Haurenii. Z kolei Rydwańczycy nie mieli żadnych zastrzeżeń.

Panszemierzyzm
W październiku 2018 przywódcy Pentagonii, Kategonii, Medenu i Nepalu Istanbudzkiego podpisali porozumienie o ściślejszej współpracy. Jak ujawniono z kulis, okazuje się, że pierwsze trzy z wymienionych państw planują w "niedalekiej przyszłości" stworzyć "jeden wspólny dom dla wszystkich Szemierczyków". Sprawa wywołała ogromne kontrowersje, zwłaszcza na Zachodzie. Zdecydowana większość się obawia tego, że Szemierczycy w ramach jednego państwa Szemierii odbudują swoją potęgę gospodarczą i militarną, co może zagrozić określonej w Międzynarodowej Konstytucji Kontynentu Istanbudzkiego względnej równości wszystkich jej sygnatariuszy pod względem politycznym i społecznym. Istotnie, Szemieria miałaby powierzchnię ok. 2 mln km. kw i ludność ponad 200 mln, co wraz z Nissidą i Marnesą złączonymi unią personalną, o łącznej wielkości ok. 1,7 mln km kw. i ludności prawie 180 mln. może stanowić ogromne zachwianie równowagi pomiędzy Zachodem a Wschodem. Germania, Astral, Leńchsza, Senderoch, Haurenia, Rydwan i Turkija wystosowały specjalne oświadczenie, w którym zapowiadają, że jeżeli dojdzie do połączenia wszystkich państw szemierskich w jedno federalne superpaństwo, to złamią pakt demilitaryzacyjny, który mówi, że do 2030 roku wszystkie wojska lądowe mają być zniesione, a obowiązek obrony spadnie na służby specjalne i policję. Do dziś strona szemierska nie skomentowała sprawy, natomiast w radiu i telewizji poszczególnych państw szemierskich jest prowadzona kampania "jesteśmy jednym Narodem", która ma zmobilizować Pentagończyków, Kategończyków i Medeńczyków do refleksji nad swoją wspólną przeszłością i zastanowienia się, czy różnice kulturowe i polityczne są wystarczającą przesłanką do podziału całego "narodu szemierskiego" pomiędzy różne państwa. Zwłaszcza Istanbu i Astral się boi ewentualnego zjednoczenia, ponieważ oznaczałoby ono poważne osłabienie i tak już zachwianej gospodarki oraz silniejsze uzależnienie się od szemierskiej gospodarki, zwłaszcza w kwestiach usług samochodowych, metalurgii, rynku nieruchomości i dostaw prądu.

Pędząca gospodarka Senderoch
Senderoszanie osiągnęli kolejny sukces gospodarczy - ich wzrost PKB w tym roku wyniósł ponad 9% i jest najwyższy ze wszystkich państw Kontynentu. Do tego stanu rzeczy przyczyniły się m.in. wprowadzenie ułatwień dla potencjalnych inwestorów, wysoki poziom innowacyjności i spore nakłady finansowe na rozwój nauki i nowych technologii. Ta fala sukcesów trwa nieprzerwanie od ponad 100 lat, kiedy to premier Thuigrach Bastain zarządził pakiet wielkich reform, m.in. budowę nowych dróg i kolei, podniesienie standardów pracy, rozwój nowoczesnej architektury oraz dalsze złagodzenie interwencjonizmu, zwłaszcza w kwestiach sprawozdań finansowych i zasad udziału przedsiębiorstw w giełdzie papierów wartościowych. Ościenne państwa wystosowały gratulacyjny list z okazji kolejnego udanego sukcesu gospodarczego i zarazem wyraziły nadzieję, że w tej dobrej koniunkturze również i one dogonią Senderoch jako dobry przykład. Pozytywne wyniki odbiły się również na podniesieniu ratingu wielu senderoskich firm, przede wszystkim banków i przedsiębiorstw ubezpieczeniowych.

Coraz większy rozłam polityczny w Istanbu
Coraz bardziej wybuchają konflikty pomiędzy partią rządzącą a opozycją. Chodzi między innymi o kwestie polityki zagranicznej wobec Chatyńczyków, ekstremistyczny antynacjonalizm uprawiany przez partię rządzącą oraz pogorszenie relacji z europejskimi państwami słowiańskimi, zwłaszcza z Polską. Zarzewiem konfliktu okazał się przede wszystkim zezwolenie na plebiscyt w sprawie mniejszości chatyńskiej, który się zakończył sromotną porażką Istanbu. Potem czołowe partie zaczęły obrzucać się coraz to poważniejszymi zarzutami. W końcu pod koniec lutego jest planowane kolejne referendum w sprawie skrócenia kadencji izby niższej parlamentu. Referendum z lipca 2018 zakończyło się nieznacznym wotum zaufania dla parlamentu w postaci 54,2% przy frekwencji ponad 75%. Opozycja wyzwała elektorat partii rządzącej od "skrajnych anarchistów", "sprzedajnych kurew" (ist. prodajene kurvy) i "przeciwników suwerenności Istanbu", natomiast rządzący wyzywali opozycję od "obrońców łamaczy Konstytucji" (w domyśle Polski), "podpierdalaczy" (ist. prijebavci)  i "przeciwników pokoju". Na razie końca wojenki nie widać, natomiast oba bloki partyjne zdają sobie sprawę m.in. z coraz mniej korzystnych wyników gospodarczych i coraz mniejszego zaufania sąsiadów do Istanbu, jednak jak zwykle każdy blok ma inną propozycję rozwiązania narodowych problemów.

Coraz węższa współpraca hydrancko-wyspiarska
Pod koniec grudnia Hydrant ratyfikował Międzynarodową Kontytucję Kontynentu Istanbudzkiego, co pozwala m.in. za swobodniejszy przepływ osób i kapitału, ujednolicenie prawa karnego, promocję i kulturę języka hydranckiego na terenie Wysp, zagwarantowanie bardziej bezpośredniej demokracji i szereg wielu innych udogodnień, przy zachowaniu pełnej suwerenności (Hydrant nie jest sygnatariuszem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości).

Ruch monarchistyczny w nisidzko-marneskiej unii personalnej
Prezydent wyraził poparcie dla obywatelskiego projektu zakładającego przywrócenie monarchii z królem na czele. Monarchia została zniesiona na terenie Nissidy i Marnesy w wyniku Małej Wojny Ideologicznej, w roku 985, a teraz prężnie działający od kilku lat ruch monarchistyczny przekonuje rząd, że postulowane zmiany przyniosą wysoki prestiż wschodnim Laryngijczykom. Decyzji na razie jeszcze nie znamy, prawdopodobnie w połowie tego roku odbędzie się referendum o zmianie ustroju.

To tyle na razie.

12
Lingwistyka ogólna / Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
« dnia: Grudzień 31, 2018, 16:17:57 »
Cytuj
Z Wrocławia, Śląska czy Poznania Berlin najwygodniej będzie odwiedzić samochodem bądź pociągiem.

Aha... to Wrocław został karnie wykluczony ze Śląska? xDDDDDDDDDD

13
Organizacja / Odp: Uwagi techniczne
« dnia: Grudzień 25, 2018, 14:39:57 »
Uciekinierzy nie mogą oglądać spojlerów. Bardzo sprytnie ktoś (wiadomo, że HP) to urządził...

14
Conlangi: a posteriori / Odp: Narzecze wysokopolskie
« dnia: Grudzień 22, 2018, 14:09:41 »
Tak, właśnie wiem, dlatego usunąłem ten głupi post.

15
Tłumaczenia / Odp: Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
« dnia: Grudzień 21, 2018, 17:43:32 »
germ. Jäbes uäi fäirt ät Houchen. /ˈjɛps wej ˈfeχt ɛt ˌhowxn̩/ (każda droga prowadzi do Houchen; Houchen to najważniejsze miasto centralno-zachodniej części Kontynentu)
haur. Broodste wäger ingägeþ in Nisidenland. /ˈbrɔstɛ ˈwɛɣær ˈingɛˌɣæn ɪn nɪˈsidænˌlɑnt/ (najszersze drogi uchodzą do Nissidy; Nissida jest to historycznie najbardziej wpływowe państwo Kontynentu)

Strony: [1] 2 3 ... 117