Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Ghoster

Strony: [1] 2 3 ... 180
1
Języki naturalne / Odp: Luki słownikowe
« dnia: Listopad 27, 2018, 03:20:59 »
Chińskie znaki mają w przeważającej większości jedną ustaloną wymowę (czasami zdarzają się 2, które są jednak bardzo łatwo rozpoznawalne w kontekście towarzyszących im znaków, najwięcej czytań jednego znaku ile widziałem to 4, ale różniące się bardzo mało - tonem lub aspiracją spółgłoski).

Znaki tradycyjne używane są na Tajwanie i w Hongkongu, dla celów estetycznych, czasami w poezji, w zapisach klasycznego języka chińskiego lub w ogóle klasycznej literatury i to raczej tyle.

2
Języki naturalne / Odp: Luki słownikowe
« dnia: Listopad 26, 2018, 18:00:04 »
Chińskie hanzi to w dużej mierze złożenie <1 znak = 1 morfem = 1 "słowo" = jedna sylaba>, czasem znaki mają wiele znaczeń (w zależności od funkcji w zdaniu) albo wiele odczytów (w tych wypadkach oznaczają różne morfemy o często odmiennych znaczeniach).

Japońskie kanji to próba adaptacji pisma chińskiego do języka japońskiego, przez co czasami jedno słowo równa się jednemu znaku, czasami dwóm, czasami fonetycznie skalkowane z chińskiego, czasem użyte kompletnie nieadekwatnie do etymologii tylko ze względu na wymowę chińską. Większość znaków ma przynajmniej dwie wymowy (do szesnastu chyba) w zależności od tego z jakimi innymi znakami się składają (nie tylko kanji, ale też hiragany), a ponadto różne znaki można czytać na różne sposoby (np. dwa odmienne nazwiska zapisywane dokładnie tak samo albo dwa możliwe odczyty danego słowa w zależności od widzimisia czytelnika).

Tak czy inaczej te dwa systemy pisma są odmienne. Znaki potrafią mieć inną formę w tradycyjnych chińskich, uproszczonych chińskich i uproszczonych japońskich, potrafią znaczyć coś kompletnie innego i niezrozumiałego, a znaków wzajemnie zrozumiałych jest naprawdę mało - ani Japończyk nie zrozumie nic z tekstu chińskiego ani Chińczyk z japońskiego. Znajomość jednego pomaga (wydaje mi się, że szczególnie chińskiego przy nauce japońskiego, mniej na odwrót), ale i tak trzeba spędzić nad tymi pismami długie miesiące lub lata.

Koreańskie hanja to są prawie tylko i wyłącznie znaki fonetyczne wyrażające słowa chińskie i mają tylko jedną realizację. Jeśli słowo jest koreańskie, będzie zapisywane hangylem (a dzisiaj wszystko jest zapisywane hangylem).

3
Języki naturalne / Odp: Gramatyka historyczna: Analiza rzeczowników.
« dnia: Listopad 05, 2018, 19:59:03 »
Do autorki tematu:
Wypowiadający się w tym temacie mają niestety rację, to nie jest forum, na którym byłoby duże prawdopodobieństwo uzyskania odpowiedzi na takie pytanie. Nie wchodząc w ogóle w kwestię tego, czy to moralne pomagać w takich problemach, irytujące dla którejś ze strony lub w inne, podobne kwestie - to jest po prostu bardzo hermetyczne forum, na którym taki problem byłby dla Ciebie rozwiązany, niezależnie od kontekstu (czy to zadanie na studia czy z własnego zainteresowania) tylko wtedy, gdybyś była stałym bywalcem forum i wzbudziła sympatię względem dość ekscentrycznej grupy ludzi (tworzących bądź co bądź języki hobbistycznie). Na tym forum nie traktuje się poważnie kogoś, kto nie napisał dużej ilości postów i nie zaskarbił sobie łask innych użytkowników własnym wkładem, zatem pisząc tu *raczej* tracisz czas (o ile ktoś interesujący się tematem, o który pytasz, by się tym nie zainteresował - ale poważniejsze i często bardziej pomocne w takich kwestiach osoby poodchodziły z forum). Jest to zatem kwestia pragmatyczna - nie chodzi o to, czy będziesz miała rację w kwestii tego, czy warto Ci pomóc, czy nie, czy odbijesz argumenty rozmówców tutaj, czy nie. Dopóki nie będziesz jakoś zasłużoną użytkowniczką forum, to nie liczyłbym na pomoc w tej kwestii.

 - Powiedział zawiedziony poziomem forum duch, zobaczywszy rozterki śmiertelników. Następnie rozpuścił się na powrót w nicość i jego długie niebytowanie na forum.

4
Lingwistyka ogólna / Odp: Lekcje Fonetyczne
« dnia: Lipiec 24, 2018, 14:56:35 »
Ciach.

5
Lingwistyka ogólna / Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
« dnia: Lipiec 14, 2018, 19:44:49 »
食わず嫌い
(くわずぎらい - kuwazugirai)
'Nigdy nie spróbować jedzenia, ale go nie lubić'.

6
Organizacja / Odp: Skargi na moderatorów i administrację
« dnia: Marzec 24, 2018, 22:13:44 »
Okej, doszło do momentu, w którym jawnie odstrasza się nowych przez administrację,  od dłuższego czasu nie dzieje się tu nic prócz burd, anty-ludzkich pieprzeń Dynusia, kompletnie dziecinnych i ignoranckich postów oraz interwencji tqra, a w tym miesiącu zdążyliście już skutecznie odstraszyć parę osób. Widsid nic z tym wszystkim nie robi, Canis zaczyna mieć to w dupie, forum trzyma się tylko na konworldzie, w którym nie uczestniczę. Kiedyś była tutaj bardzo interesująca społeczność internetowa, ale widocznie każda ostatecznie się rozbija o dno. Mam nadzieję, że się będziecie dobrze bawić, mój poziom tolerancji został osiągnięty. Jeśli jest jakiś sposób na to, by usunąć moje konto bądź je zablokować, to będę bardzo wdzięczny.

7
Organizacja / Odp: Skargi na moderatorów i administrację
« dnia: Marzec 24, 2018, 19:45:09 »
Co albański?

8
Organizacja / Odp: Skargi na moderatorów i administrację
« dnia: Marzec 24, 2018, 17:11:49 »
Najlepsza okazja by się nauczyć. ;) Aktualną linguę francę zawsze najlepiej jest znać. Pomijając już fakt, że języki ogółem warto znać.

9
Organizacja / Odp: Skargi na moderatorów i administrację
« dnia: Marzec 24, 2018, 16:08:07 »
Polecam Avenecę CBB, merytoryczne forum, są tam naprawdę konlangi i panuje jakaś solidna kultura. Niestety z tego forum poodchodzili wszelcy ciekawi ludzie, ewentualnie pojawiają się raz na rok. Nie dziwię się zresztą, realne życie i języki są ciekawsze.

10
Conlangi: a priori / Odp: Języki oldyjskie [Kyon]
« dnia: Marzec 22, 2018, 23:57:07 »
Cytat: Pluur
Dobra dotarło do mnie, że to superlatyw keke, które się okazło być koreanizmem xD
Nie, to z angielskiego, ale poznałem właśnie koreańskie słowo.
laughing out loud -> lol -> lel -> kek

11
Conlangi: a priori / Odp: Języki oldyjskie [Kyon]
« dnia: Marzec 22, 2018, 22:14:42 »
 + Punkt za brak /r/.
 + i̯~j oraz u̯~w - Kekest I've read in a while.
 + Glottalizowano-welaryzowane to spoko pomysł.
 - Ortografia wygląda, jakby zachorowała na ciężki przypadek Kaukaźnicy.

12
Organizacja / Odp: Uwagi techniczne
« dnia: Marzec 21, 2018, 12:40:43 »
Proponuję "Alibaba i czterdziestu rozbójników", przynajmniej będzie ubaw.

14
Kyon / Odp: Fauna i flora Kyonu
« dnia: Marzec 20, 2018, 08:14:47 »
Kinky.

15
Lingwistyka ogólna / Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
« dnia: Marzec 19, 2018, 17:04:46 »
投渊 tóuyuān 'To cast oneself into an abyss (hoping for eternal life)'.
Chech, typowy poniedziałek.

Strony: [1] 2 3 ... 180