Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Mistrz Wszechimienny

Strony: [1] 2 3 4
1
W tym tygodniu nie było czasu na grę, ale znalazł się moment na pare grafik / tapet dla fanów serialu:


2
Odcinek drugi
Nie mam jeszcze fajnej czołówki więc puśc sobie coś von Zieglera
Co wydarzyło się w roku pańskim 770

Styczeń

- Kugieł, skoro pierwsze srogie mrozy ustapiły, nie czekając na powrót Czywamira, który wyruszył był z Dulami na Mordwinów - wyrusza na kampanię przeciwno oblegającym Biliar chazarskim Kryptożydom.
- Mieszkańcy Czyfania zbierają wota dla Kościoła i podarki dla wodzów na dalszą wojnę, jako zabezpieczenie przyszłej wiktorii w polu.

Luty

- Trwa oblężenie Mordwinów w Burtasach, dowodzi Czywamir, a Mordwini boją się głowę choćby wychylić i jedno nocy mrokiem okryci akcje zaczepne podejmują.
- Kugieł jest w drodze na Chazarów, jego wojowie kończą się przeprawiać przez rzekę Wólkę. Pośpiech jest wskazany, ponieważ przed końcem miesiąca Biliar (wołg. Vülcayär) pada łupem nieprzyjaciela, a załoga twierdzy poddaje się wyniszczona głodem.


Kwiecień

- Siły Mordwinów próbują przerwać oblężenie w Burtasach atakująćv oblegających, ale ich starania spełzają na niczym i muszą uchodzić z pola.

Maj
- Kugieł ociera się o zwycięstwo w bitwie o Biliar, lecz jego główne natarcie środkiem zostaje zwabionę w pułapkę i wzięte w kleszcze przez flanki chazarskie. Cudem sie broni jeszcze prawa flanka, dowodzona przez bułgara w służbie orwato-wołgarskiej, Balambera (wołg. Bälbar).
- Chazarzy rozpoczynają oblężenie Bulgaru, stolicy państwa bułgarskiego.

Czerwiec

- Rozbity pod Biliarem Kugieł, wódz pieczyński decyduje się wycofać swoje siły z konfliktu ze względu na stan swojej armii po przegranej
- Na dwór Czywamira przybywa prawosławny wódz pieczyński, imieniem Aba, który to podążał za wieścmi o Kugielu, który miał odnaleźć owianego legendą króla Krystiana.
- Aba reorganizuje pozostałości sił Kugieła i oferuje Czywamirowi pomoc i swe własne wojska, które zberał z rozmaitych chętnych band pieczyńskich, a liczebność których wynosi już 2400 dusz. Siły wołgarskie w służbie Dulów są teraz liczebniejsze niźli chazarskie. W zamian Aba otrzymuje - tak jak Kugieł - zapewnienie o braku roszczeń co do nabytych przez pieczyngów trofiejek i łupów. Przecież wszyscy lubią trofiejne i pieczyste.


Lipiec

- Licząca prawie trzy tysiące zaprawionych w boju wojów armia Czywamira Igurzyty zaczęła przeprawiać się na drugi brzeg rzeki Wólki. Celem jest atak z zaskoczenia od strony Błotobrzeża (Qazan, wołg. Baldäbarcya) na pozycje chazarskie oblegające stolice bułgarskiego państwa, by przełamać oblężenie.


Sierpień

- Siły lojalne wobec rodu Dulo odbijają Biliar.

Wrzesień

- Siły rodu Dulo zostają w Biliarze schwytane w pułapkę przez Chazarów i wymordowane. Czywamir żałuje, że nie zdążył z odsieczą, choć gnał ile sił.
- Wojska Czywamira docierają do Biliaru (wołg.Vülcayär) i ścierają się tam z armią chazarską.
- Niesie się wieśc, że wódz ludu Mari wyruszył ze swej stolicy, chcąc wyrwac z rąk osłabionego państwa bułgarskiego należące do Czywamira Błotobrzeże.

Październik

- Armia Manasa z Karadachtu, wasala chazarskiego zostaje doszczętnie rozbita przez Czywamira w bitwie o Vülcayär.

Grudzień

- W glorii chwały Czywamir powraca do Czyfania. Świętowanie nie trwa długo - nadchodzi wieść o panoszących się w Midii (Syrt) bandach mordwińskich morderców. Czywamir przed koncem roku jeszcze wyrusza, by dalej zwyciężać.

I tak minęła wiosna i lato i jesień i zimy zaczątek i rok 770Co wydarzyło się w roku pańskim 771

Luty

- Zaraz na początku miesiąca Mordwini zostaja pokonani w Midii co kontynuuje dobrą passę władcy orwato-wołgarskiego
- Na terenach dzisiejszego Rjagania (Czuwasz) armia Dulów wybija wojsko ludu Mari co do nogi
- W późnym lutym kończy się dobra seria Czywamira - wielka armia jego i Aby Pieczynga zostaje rozbita w ogromnej bitwie o Biliar pomiędzy wojskami orwato-wołgarskio-pieczyńskimi a sojuszem chazarsko-alańskim.
- Kończy się wojna z chazarami (wołg. Çïvamïrï Haşarany Büyca). Dulowie tracą Biliar na rzecz Chazarów z rodu Aszina. Wojna kończy się chazarskim ożydzeniem Bułgarów.

Czerwiec

- Toktu Dulo zawezwał oficjalnie swojego wasala Czywamira do boju przeciwko ciągle stanowiącym zagrożenie wrogom: Mari, Mordwinom oraz maruderom z klanów Biliaru, którzy po przegranej wojnie zniżyli się do zwykłego rozbójnictwa.

Lipiec

- Podczas akcji pacyfikacji biliarskich rozbójniczych band Czywamir otrzymuje w czasie walki solidne uderzenie w głowę. Cios czyni go niezdolnym do walki i trwale oszpeca jego twarz - władca musi od teraz ukrywać swoją twarz za żelazna maską. Wspomnienia ingdy go nie opuszczą, rzadko będzie od teraz samodzielnie dowodził, skupi się na wyszukiwaniu i mianowaniu chorążych, którzy powiodą armie w jego imieniu.


Wrzesień

- Przybywa medyk sprowadzony przez mnichów z Gumiru Słowa aż z dalekiego Cesarstwa Rzymskiego (tzw. Bizancjum). Wszyscy liczą, że uczony ten, imieniem Artemios uleczy władcę i przywróci mu pełnię sił.
- Armia Dulów i Orwato-Wołgarów pokonuje armię ludu Mari w bitwie na północ od Jaszjaru (Kerzhenets)
- Rodzi się córka Marszałka Cometasa Nikalidy - Rjagamira (dosł. Rzeczymira, bogata dzięki rzece, wołg. Ryacamïra). W przyszłości złamie wiele męskich serc.


Listopad

- Wojska Czywamira - który dochodzi do siebie w Czyfaniu - oblegają stolice ludu Mari. Paksyut, wódz tego plemienia poddaje się Dulom i skłonny jest obiecać nawet gruszki na wierzbie za rozejm i pozostawienie w spokoju.


I tak minęła wiosna i lato i jesień i zimy zaczątek i rok 771Co wydarzyło się w roku pańskim 772

Maj

- Pohańbiony licznymi przegranymi w wojnie z rodem Dulo, wódz Mordwinów, Użara podkula ogon i skamle o pokój. Tym bardziej go łaknie im bardziej zdaje sobie sprawę z wojsk tzw. Wielkiego Muromu chcącego zjednoczyć wszystkie ludy mordwińskie pod jedną władzą.
- Użara decyduje się oddać hołd lenny władcom Wielkiego Muromu by zachować swoją władzę i otrzymać przy tym ochronę dla swojego osłabionego wojna państwa.
- Czywamir dochozi do siebie, a odniesione rany zabliźniają się dzięki wiedzy i umiejętnościom medyka Artemiosa z Cesarstwa Rzymskiego. Twarz Czywamira jednak pozostaje w dalszym ciągu nieludzko oszpecona i ten musi ją ukrywać.
- Wołgarski władca decyduje się odpowiedzieć na potwarz, jaką był najazd Mari na Błotobrzeże i najeżdza osłabionego wroga. Igurzyta chce przejąć na własność Jaszjar (Kerzhenets, wołg. Yäşyär).


Październik

- Niedawne wydarzenia mają swoje odbicie w charakterze Czywamira. Ten dotychczas łatwo wpadający w gniew władca nie jest już tak srogi dla swoich poddanych i znacznie bardziej spokojny.
- Siły Czywamira pod dowództwem Aba oblegają stolicę Paksyuta.

I tak minęła wiosna i lato i jesień i zimy zaczątek i rok 772Co wydarzyło się w roku pańskim 773

Styczeń

- Wojna z ludem Mari o Jaszjar (wołg. Çïvamïrï Yäşyärany Büyca) kończy się wielkim orwato-wołgarskim zwycięstwem. Czywamir zdobywa nową przestrzeń życiową dla swojego ludu. Jego oczy kierują się teraz na tereny współczesnej Orwacji.


Luty

- Wielka radość - żona Czywamira, Użyłka (wołg. Uşirca, şany Çïvamïrï) znajduje się brzemienną!


Marzec

- Wódz pieczyński, Aba - bogaty w łupy i przekonany o prawdziwości swego upatrywania w Czywamirze obrazu legendarnego króla Krystiana - decyduje się wrócić do siebie do domu, między pobratyńców, by tam z nimi razem palić, gwałcić, rabować, łupić i głosić Ewangelię. Na drogę dostaje on liczne prezenta od rodziny Czywamira, dworzan i zwykłego ludu. Odjeżdza z Czyfania wiedząc, że bezpieczeństwo chrześcijaństwa na stepach to rzecz pewna, jeśli pozostawi się je w rękach Igurzyty. Dary, jakie otrzymał Aba na drogę powrotną były bardzo bogate - wśród nich miało być aż dziesięć pieczonych świń!

Kwiecień

- Medyk Artemios kończy swój okres nowicjatu i nareszcie zostaje mnichem w Gumirze Słowa, jako brat Ardamyä.
- Zaślubiny Slawimira Aszydy (wołg. Slavimïr Aşïd, orw. Slafamír Asíta), pierwszego ksiecia Orwatów z Ozlem Bułgarką (wołg. Äşlamca Bülcarca, orw. Iúslamca Búlcarícha). Pan młody otrzymuje w prezencie ślubnym zarząd nominalny nad Orwacją i Jaszjarem.

Maj

- Czywamir rozpoczyna podbój terenów dzisiejszego Rjagania (Chuvash, wołg. Ryacany). Przeciwko niemu stają zarówno wojska Użary, jak i całego mordwińskiego zjednoczonego państwa - Wielkiego Muromu pod wodzą Waraki.

Lipiec

- Na dworze w Czyfaniu pojawia się dowódca Pieczyngów imieniem Karaca (wołg. Caraçä), który obiecuje Legendarnemu Bożemu Wybrańcowi Śmierci Wydartemu, Wielkiemu Królowi Krystianowi, w osobie Czywamira walkę z niewiernymi, pogańskimi Mordwinami z Wielkiego Muromu. Pragnie on tylko - tak jak słynny wódz Aba - doświadczyć mnogości i bogactwa łupów z żbożnej wyprawy wojennej u boku władcy orwato-wołgarów, który to chętnie przystaje na taką propozycję.

Wrzesień

- Nadszedł dla Użyłki czas rozwiązania i ta powiła córkę, którą nazwano na cześć babki i czasu narodzin - Nócza (dosł. Noc, wołg. Nüça Çïvamïrävany). Świętowaniu i radości na dworze w Czyfaniu nie było końca.


Grudzień

- Trwają walki w Zachodniej Midii (Cheremisa). Siły Wielkiego Muromu zostają zwyciężone w jednej szarży przez wojsko dowodzone przez młodego, zdolnego, ambitnego szlachcica - Cyrusa Wołgara (wołg. Şïrä Vülcar). Młody chorążym mianowany był niedługo wcześniej, bo w maju tego roku. Choć na jedno oko ślepy - z powodu wypadku na polowaniu dzieckiem jeszcze będąc oko swe uszkodził - to jest wybornym strategiem i ma rękę do żołnierzy.
- W końcu grudnia pozostałości mordwińskich wojsk przegrupowują się i próbują nieudolnie i bez powodzenia oblegać Czyfań. Widok ich "oblężenia" miał przyprawiać wszystkich dworzan o bóle brzucha - od nadmiaru śmiechu.


I tak minęła wiosna i lato i jesień i zimy zaczątek i rok 773Co wydarzyło się w roku pańskim 774

Kwiecień

- Czywamir staje się znany w kręgach monastycznych Prawosławia, zwłaszcza w Cesarstwie Rzymskim. Powodem tego jest walka z niewiernymi i nawracanie ich oraz częściowo - stepowa legenda o Królu Krystianie, Śmierci Wydartym.

Maj

- Cyrus szturmuje gród Rjagań i zajmuje go.

Sierpień

- Podobno Czywamir zaszył się i nikt go nie widział od długiego czasu - podobno oddawał się on był ascezie i medytacjom nad treściami Pisma Świętego. Inni rozpuszczali plotki o rzekomej poważnej chorobie władcy.

Październik

- Wojna o Rjagań, pomiędzy Czywamirem Igurzytą a Waraką Muromidą kończy się zwycięstwem tego pierwszego. Władca Wielkiego Muromu w trakcie trwania wojny doznał obrażeń, które go - tak jak Czywamira - zmusiły do ukrywania się za maską. Wojna ta przeszła z tego powodu do historii jako Wojna Masek (wołg. Çïvamïrï Büyca Maşcav)
- Slawimir Aszyda  (wołg. Slavimïr Aşïd, orw. Slafamír Asíta), osiedla sie wraz ze swoją bułgarską żoną i swoim nowopowołanym dworem w południowym Jaszjarze. Jako władca Jaszjaru i Orwacji jest wasalem Czywamira.


Listopad

- Jak powiadają źródła z Gumiru Słowa - w nocy 28 listopada 774 roku miał Czywamir odbywać swoje medytacje nad Pismem Świętym i odmawiać modlitwy. W trakcie przemyśleń miał jednak doznać przypływu niekontrolowanej chuci. Udał się więc w te pędy - mimo, że wybiła północ - do alkowy swej żony, gdzie zaspokoił żądze w lędźwiach się kryjące. Wydarzenie to często przytacza Kościół Wołgarski za przykład, iż życie zbożne nie wymaga od człowieka całkowitego odrzucenia pragnień i pełnej ascezy, a liczy się we wszystkim przede wszystkim umiar.

I tak minęła wiosna i lato i jesień i zimy zaczątek i rok 774Co wydarzyło się w roku pańskim 775

Kwiecień

- Jak powiadają źródła z Gumiru Słowa - o poranku 12 kwietnia 775 roku miał Czywamir zgłębiać tajemnice Pisma Świętego. Natrafił jednak w swych medytacjach na moment, który wzbudził w nim frustrację. Nie mógł bowiem władca zrozumieć treści i przekazu pewnego fragmentu Ewangelii. Udał się zatem do Czywaga Iulianosa (wołg. Çïvac Äcanyï Yüyany), który mu to prędko wszystko dobrze objaśnił. Wydarzenie to często przytacza Kosciół Wołgarski za przykład, iż nigdy nie jest ujmą dla zbożnego człowieka prosić innych o pomoc.
- W końcu kwietnia zmarł pisarz Organ Bułgar (wołg. Ärcany Bülcar). Nowym kanclerzem przysłanym przez Dulów jest Sandilch (wołg. Şanydïl Bülcar).
OD KFH:
Czy są jakieś uwagi odnośnie serii? Jak się do tego momentu podoba?

3
Premierowy odcinek

Witam serdecznie w AARze (After-Action Report) z gry Crusader Kings 2 (CK2) studia Paradox. W Crusader Kings 2 gracz wciela się w członka dynastii rządzącej jedną z europejskich krain. Rozgrywka trwa od czasów Karola Wielkiego aż do końca średniowiecza.

Za pomocą rozgrywki przytoczę najważniejszych władców orwato-Wołgarskich, ich dokonania a także inne elementa alternatywno-historycznego świata Wołgarii.

Zacznijmy od początku...

Pochodzenie Orwatów i Wołgarów

Po upadku Wielkiego Świętego Imperium Lechitów powstało wiele państw-następców próbujących zapełnić powstałą pustkę. Wiadomo, że Słowianie - wtedy jeszcze nie tak zróżnicowani jak dziś - pełnili różnorakie ważne funkcje wojskowe w Kaganacie Awarów. W wiekach późniejszych coraz to różne plemiona rozprzestrzeniały się we wszystkich kierunkach - stając się znani jako Wenedowie, Sklawini, Antowie.

Powszechnie uważa się tych ostatnich - Antów za nie-słowian, zeslawizowanych scytów bądź sarmatów. Jednakże spekuluje się również, iż nazwa Antów pochodzi od niepoprawnie odczytanej nazwy Slavanti - Sławni. Antowie mieli przede wszystkim zamieszkiwać tereny ukraińskiego lasostepu - spekulowanej prakolebki nie tylko Słowian, ale też wszystkich ludów indoeuropejskich.

Gdy pozostałe plemiona rozpierzchły się, to zaczela się zmieniać ich mowa, obyczaje, sposób myślenia. Dziś mówi się o trzech grupach: zachodniosłowiańskiej, wschodniosłowiańskiej i południowosłowiańskiej. Najczęsciej zapomina się o czwartej grupie: słowianach środkowych, centro-słowianach.

Grupa ta zachowała jak najdłużej pierwotny język, obyczaje i genetyczną czystość, nie mieszając się nazbyt - pomijając wchłonięcie niedobitków scyto-sarmatów. Są to zatem - prawdziwi i jedyni spatkobiercy Wielkiego Świętego Imperium Lechitów. Nic nie zmieniło nawet przybycie silnej grupy narodowości protobułgarskiej, która osiedliła się na terenach zajmowanych przez centro-słowian.

 Po śmierci Kubrata około 660 roku jego państwo rozpadło się pod uderzeniem Chazarów. Część Protobułgarów przyjęła zwierzchnictwo chazarskie, a część wywędrowała na północ w rejon środkowej Wołgi, gdzie utworzyła z czasem Bułgarię Kamską,  a część pod wodzą Asparucha utworzyła nad Dunajem państwo bułgarskie.
 
 Nad rzekę Wołgę (wołg. Ryaca Vülca) wyruszył średni z braci - Kotrag, a wraz z nim jego wierni centro-słowiańscy poddani: orwato-wołgarzy skupieni w luźnym związku plemion, zwanym Trzema Rodami. Byli to przodkowie współczesnych wołgarskich grup etnicznych: orwatów, midyjczyków i wołgarów właściwych. W trakcie podróży do wołgaro-orwatów przyłączały się i pomniejsze ludy (zarówno słowiańskie jak i obce), chcące uciec przed chazarskim uściskiem. Również w trakcie tej wędrówki orwato-wołgarzy zostali nawróceni przez wędrujących mnichów prawosławnych: Izydora (wołg. Şvany Işïdür), Jordana (wołg. Şvany Yürdany), Nazaresa (wołg. Şvany Naşar). Współcześnie każdy z tych mnichów uważany jest za patrona jednej z trzech najstarszych wołgarskich prowincji: Izydor - Midii, Jordan - Orwacji, Nazares - Błotobrzeża. Również wszyscy trzej przywódcy swoich rodów, którzy ochrzcili się wraz rodzinami są dziś w Autokefalicznym Kościele Wołgarskim uważani za świętych. Są to: Św. Waldamierz (dosł. bogaty w pale do nabijania wrogów wołg. Şvany Väldamïr), Św. Mikołaj (wołg. Şvany Nicäl) i Św. Burzymierz (dosł pełen burzy wołg. Şvany Bürimïr). Kolektywnie władców tych na poły mitycznych nazywa się Aszydami (wołg. Aşïdï) na pamiątkę i cześć przyjęcia chrześcijaństwa i wyplenienia pogaństwa - tak jak wyplenił je był Aza, biblijny król żydowski.
 
 Zaraz po osiadnięciu w Bułgarii Kamskiej, Väldamïr (znany także jako Igur, wołg. Icür) rozpoczął budowę siedziby, klasztoru dla mnichów, ustanawiając go niedaleko swojego obozu, który z czasem rozwinął się w dzisiejsze miasto Czyfań (dosł. Bożów wołg. Çïvany). Gdy nowy monastyr, nazwany Gumirem Słowa (wołg. Cümir Şlüvi) powstał, nastapił rozwój cywilizacyjny i państwowy orwato-wołgarów. Kolejnymi mnichami-apostołami, którzy przybyli na tereny wołgarskie byli: Laskaris (wołg. Şvany Laşcar), Pamphilos (wołg. Şvany Bamvïl), Zenon (wołg. Şvany Şïnyä). Chrześcijaństwo wśród orwato-wołgarów rozkwitło, a ich panowie z bułgarskiego rodu Dulo - mimo że sami byli tęgrzynami a nie krześcjanami - przymykali na to oko widząc jak bardzo wpływa to na posłuszność orwato-wołgarskich przywódców.
 
 Nie wiadomo co się działo później, po lokacji Gumiru Słowa. Okres od tego momentu aż do roku 769 pozostaje w większości nieznany. Zachowały się jedynie zapiski odnośnie utworzenia w Aganjafie (dosł. Jagniątków, wołg. Äcanyäva) przez rzekomą zbiegłą rzymską księżniczkę Epiphanię (wołg. Şvany Abivanya) żeńskiego klasztoru, gdzie miała ona oddawać się w odosobnieniu medytacji i ascezie wraz z dwórkami: Eudoksią (wołg. Şvany Avdäcşa) i Theodorą (wołg. Şvany Düdüra).
 
Współczesnie postuluje się, że nawet ten okres nie jest pewny w kwestii prawdziwości istniejących źródeł. Ale dosyć tego. Przejdźmy do roku 769 po narodzinach Naszego Pana, Jezus Chrystusa.Dzieje rodu Igurzytów 
na podstawie zapisków średniowiecznego mnicha Joela z Gumiru Słowa w Czyfaniu

Oto kronika Igurzytów, najwspanialszej dawry wołgarskiej, z której to Użył I Kadur wywodzi się.

Jest rok 769. Wołgarzy są grupą plemion podległych suzerennemu chanowi Bułgarów, Toktu Dulo. Największym i najsilniejszym władcą wśród wszystkich jest wódz rodu Igurzytów: Czywamir (dosł. Bożymir, wołg. Çïvamïr Icürïd), będący w wieku około 30 lat. Jest on pierwszym znanym władcą od czasów chrztu orwato-wołgarów.Wśród jego najważniejszych dworzan, towarzyszy i doradców znajdowali się między innymi:

- Pisarz (kanclerz), Organ Bułgar (wołg. Ärcany Bülcar), przybyły z nadania chana Bułgarów
- Marszałek, Cometas Nikalida (wołg. Cämdä Nicälïd), którego ród wywodzi się od twórcy państwa
- Zarządca, Konstanty Adamida (wołg. Cänysidany Adamïd)
- Mistrzyni Szeptaczy, Użyłka (wołg. Uşirca, şany Çïvamïrï), żona Czywamira
- Patriarcha, Iulianos (wołg. Yüyany) - czwarty z kolei Çïvac Äcanyï, najwyższy kapłan Chrystusa-Baranka
Co wydarzyło się w roku pańskim 769

Styczeń

- trwa wojna Dulów z Żydo-Chazarami z rodu Ashina
- orwato-wołgarzy nie żydzą pomocy chanowi bułgarskiemu Toktu Dulo


Kwiecień

- Czywamir zostaje przez swojego suwerena, Toktu Dulo uhonorowany poprzez zaliczenie w poczet Iszadów - najmężniejszych wojów w krainie.


Maj

- Czywamirowi podarowano pieknego konia - klacz, którą nazwał on Nóba (dosł. Chmura wołg. Nüba). Od tej pory aż do jej śmierci klacz towarzyszyła swojemu panu w każdej bitwie i nie dała się dosiąść nikomu innemu, o czym boleśnie przekonało sie kilku dworzan.
- początek najazdu Mordwinów, którzy wypowiadają wojnę Dulom, chcąc przejąć dla siebie Syrt (środkowo-południową Midię)


Lipiec

- Czywamir Igurzyta zostaje mianowany jedynym z dowódców armii państwa bułgarskiego przez swego suwerena, Toktu Dulo.
- rozpoczęto budowę palisad i wzmocnienie obronności Czyfania, siedziby Igurzytów

Grudzień

- rozniosła się po stepie opowieść o prawosławnym królu Krystianie (Kristo-chan), uosobieniu wszelkich cnót rycerza i wojownika, który to walczy przeciwko niewiernym, ogniem i mieczem nawraca pokonanych na prawdziwą wiarę
- na początku miesąca na dwór Czywamira przybywa prawosławny wódz Pieczyngów, Kugel (wołg. Cucïl) wraz ze swoją drużyną, zwabiony opowieściami o mężnym chrześcijańskim władcy
- Kugel upatrując w Czywamirze zbożnego bohatera z opowieści i widząc z jaką zaciętością ten walczy przeciw Chazarom - których to Pieczyngowe nienawidzą - dołącza do wojny po stronie Wołgarów, jeden tylko mając warunek - zostawienie mu łupów które jego własna armia zdobędzie
I tak minęła wiosna i lato i jesień i zimy zaczątek i rok 769

5
Cześć, tu Czywamir. Czywamir Igurzyta. Niedługo uzyskacie odpowiedzi na poniższe kwestie:

Co zrobisz, gdy okaże się, że Chazarowie to Krypto-żydzi?
Czy wojna z Chazarami to antysemityzm? Co jeśli sami najeżdżają?
Czy prawosławni Pieczyngowie jedzą pieczenie?
Ile kosztuje outsourcing militarny i komu najlepiej zapłacić?
Czy od uderzenia w głowę można złagodnieć?
Człowiek w żelaznej masce a sprawa orwato-wołgarska.
Dlaczego Mari są tacy mali?
Czy Wielki Murom runą, runą i zostawią nam Rjagań?
Czy pierwszy książe orwacki rządzil z Rjagania czy z Jaszjaru?


Konkurs dalej aktualny.

Zadania konkursowe (odpowiedzi szukaj np. w treści zapowiedzi)
- w jakim oprogramowaniu odbywać się będzie symulacja
- dlaczego jest tyle turbo
- w którym wieku mniej więcej rozpoczyna się serial (można się pomylić o 150 lat)
- co to za śmieszny kocur w tle

6
Nie, nie z Krakowa. Moja rodzina oryginalnie pochodziła spod Zamościa, potem pradziadek dostał za zasługi ziemię koło Równego (dzisiejsze Rivne, Ukraina). Musieli stamtąd uchodzić przez UPAińców. Obecnie mój odłam rodziny mieszka na Dolnym Śląsku, a pozostałe gałęzie dalej okolice Zamościa i Lublina.

Wczoraj juz zapuszczałem symulację i przeszła rok, więc dziś powinienem mieć co wrzucić jak jeszcze z rok posymuluję :)

7

Zapowiedź #1

Jest to historia wołgarska opowiadana z użyciem metodyki wspomaganej rozbudowaną interaktywną symulacją wieków średnich (od wczesnego średniowiecza, do jego jesieni). Dla osoby która odpowie poprawnie na pytania konkursowe przewidziana jest nagroda - otrzyma ona honorową i ważną rolę w fabule serialu..

Zadania konkursowe (odpowiedzi szukaj np. w treści zapowiedzi)
- w jakim oprogramowaniu odbywać się będzie symulacja
- dlaczego jest tyle turbo
- w którym wieku mniej więcej rozpoczyna się serial (można się pomylić o 150 lat)
- co to za śmieszny kocur w tle

8
Conlangi: a posteriori / Odp: Kontinuum conlangowe C.F. Hawkmana
« dnia: Styczeń 26, 2018, 21:28:59 »
Obrazki za cały bieżący tydzień, hurtowoponiedziałek 22.01Snayca / znajga / - śnieg (od ać. znaīgam)wtorek 23.01Rïba / ryba / - rybaśroda 24.01Almas / almaz / - diament (z ros.)czwartek 25.01Crïşdal / kryszdal / - kryształpiątek 26.01Nüça / nócza / - nocsobota 27.01Nüba / nóba / - chmura, niebo (vide pers. nebah - chmury)niedziela 28.01Çany / czań / - dzień


9
Tłumaczenia / Odp: Przetłumacz słowo osoby powyżej
« dnia: Styczeń 25, 2018, 08:05:38 »
a-germ. ðer Harsten (Harsten jest to imię mieszanego pochodzenia laryngijsko-leńchszańskiego, które ze względu na podobieństwo fonetyczne nabrało nowego znaczenia)
ist. Krist
chat. Hārsten

jazgarz
herm.
a-germ. mistbärt (< leńchsz. ['mɵh̪͆ɐ̆t̺] + < a-germ. bärt (okoń) < *bærʃ)
ist. ještica
chat. smiest (< leńchsz. ['mɵh̪͆ɐ̆t̺])

wołg. rïba-cramila / ryba gramila / (od fr. Grémille); äcanyïc / akanjik / (mały okoń); w dialekcie medyjskim işïca / iszyga /
orw. iacanhíc / jakańik /  (mały okoń); iasíca / jaziga / (od tego samego rdzenia co jażdż, czeskie jeżdik, litewskie eżgys i pruskie azegis)

żona
wołg. şany / szań /
orw. sínha / sińja /

10
Tłumaczenia / Odp: Przetłumacz słowo osoby powyżej
« dnia: Styczeń 22, 2018, 06:23:32 »
lutr. mesan /ˈmesan/
im. már /maːɾ/

kryształ
(lutr. qūron /ˈquːron/
im. ramhadh /ˈɾavað/ [ˈɾawað] [ˈɾaw(ə)ð])

wołg. Crïşdal / kryszdal /
orw. Crístal / kristal /

Słowo "Crïşdal" jest w j. wołgarskim podobne do "Chrystus" (Crïşd). Z tego powodu w ciągu ostatnich 100 lat strasznie popularne stały się domowe, małe figurki Chrystusa z kryształu. Zasięg i siła tego zjawiska jest większa niż polskie umiłowanie kryształowych naczyń ozdobnych, a nawet większa niż moda na figurki Matki Boskiej na wodę święconą.

Jezus Chrystus (lub jesli nie masz konceptu Chrystusa, to nazwa osoby spełniającej kryteria bycia mesjaszem, saoszjantem, wszechzbawcą)
wołg. Yaşacrïşd / jaszakryszt /
orw. Iísucrist / jisukrist /

11
Kazimierz ma racje. Hipoteza nostratycka ma w sobie dużo z prawdy. Znakomicie pokazuje to co obecnie się sugeruje e antropologii -  ludzkość wyszła z kolebki niejako w dwóch falach: Na-dene kaukaskiej (ergatywnej) i drugiej, nostratyckiej (nom.-akuzatywnej). Proszę sobie nie robić jaj z nostracyzmu.

12
Tłumaczenia / Odp: Przetłumacz słowo osoby powyżej
« dnia: Styczeń 21, 2018, 23:56:24 »
lutr. turoħaŝe /tuˈroχɑˌʃɛ/

figowiec
(lutr. mulqopādin /mulˈqoˌpaːdin/)

wołg. Vicus / figuz /
orw. Fíca / fika /

Król
wółg. Başïl / bażył /

13
Opowiadania / Odp: Poezja (niekonieczne po polsku)
« dnia: Styczeń 21, 2018, 23:12:32 »
Moja poetycka wariacja na temat Herr Manneliga, w odcieniu wołgarskim.

Bay Müşany

Pewnego ranka, zanim słońce wstało
Nim śpiewać poczał ptak.
Chcąc, co czarami by się nie udało,
rzekła Ksieciu Jaszyca tak:

Bay Müşany, Bay Müşany, za żonę weź mnie w mig
Bo która inna jest taka hojna?
Swoją wolę Ukochany, wyznaj prędko mi:
Czy miłość nam, czy wojna?

Dwanaście pięknych koni, ja Tobie dam,
co się pasą przy gaju cienistym.
Szybszych Ty nie znajdziesz, niż te co są tam
Tylko Tobie konie dam.

Bay Müşany, Bay Müşany, za żonę weź mnie w mig
Bo która inna jest taka hojna?
Swoją wolę Ukochany, wyznaj prędko mi:
Czy miłość nam, czy wojna?

Dwanaście murowanych dworów ja Tobie dam,
co stoją w Jaszjarze wzdłuż rzeki.
Warowniejszych nigdzie nie ma, niż te co ja je mam.
Tylko Tobie zamki dam.

Bay Müşany, Bay Müşany, za żonę weź mnie w mig
Bo która inna jest taka hojna?
Swoją wolę Ukochany, wyznaj prędko mi:
Czy miłość nam, czy wojna?

I jeszcze miecz bogaty ja Tobie tylko dam
Z nim wrogów swoich przestraszysz.
Lepszej broni nie ma, wróg sczeźnie sam
Tylko Tobie broń tę dam.

Bay Müşany, Bay Müşany, za żonę weź mnie w mig
Bo która inna jest taka hojna?
Swoją wolę Ukochany, wyznaj prędko mi:
Czy miłość nam, czy wojna?

Dodam więc i szatę - przebogatą dam,
co Ci będzie jej każdy zazdrościł.
Piękniejszej nie znajdziesz u cesarza dam.
Tylko Tobie szatę dam.

Bay Müşany, Bay Müşany, za żonę weź mnie w mig
Bo która inna jest taka hojna?
Swoją wolę Ukochany, wyznaj prędko mi:
Czy miłość nam, czy wojna?

Na próżno żeś z darami do mnie przybyła.
Boś Ty Jezusowi duszy nie zawierzyła.
Tyś jest córka Diabła, z Jaszów jest Twój ród
Nie licz więc Ty na to, nie licz na ten cud.

Bay Müşany, Bay Müşany, za żonę weź mnie w mig
Bo która inna jest taka hojna?
Swoją wolę Ukochany, wyznaj prędko mi:
Czy miłość nam, czy wojna?

Precz uciekła wzgardzona Jaszyca.
Pośród lasów skargi swe kwili
Gdyby była żoną, ta z Jaszów dziewica,
jej smutki by się skończyli.

Bay Müşany, Bay Müşany, za żonę weź mnie w mig
Bo która inna jest taka hojna?
Swoją wolę Ukochany, wyznaj prędko mi:
Czy miłość nam, czy wojna?

14
Opowiadania / Wołgarskie przyśpiewki i piosenki ludowe
« dnia: Styczeń 21, 2018, 23:10:32 »
Kultura Wołgarii jest szalenie bogata i zawiera różnorakie przyśpiewki ludowe. Tematyka jest różna - od śmiesznych przyśpiewek związanych z rytuałami okołoweselnymi do piosenek chwalących urodę dziewcząt z sąsiedniego regionu. Jest nawet wołgarska wariacja w temacie Herr Manneliga.

Cytat: Przyspiewka o wołgarskich obyczajach przedweselnych
Pole, pole, moje pole!
Polem idzie dziewczę gołe.
Zewsząd słychać chłopców gwizdy.
Rosa sięga jej do kostek.

Cytat: Midyjska przyśpiewka na dziewczę z Czyfania
Dziewczyno z Czyfania,
Jagniąteczko!
Ty będziesz moja,
Słoneczko!

Siebie mi Skarbie, podaruj!
Rumieńcem swoim oczaruj.
Jagniąteczko, co mi dasz?
Jagniąteczko, odsłoń twarz.

Czemu z Tobą być tak chcę?
Choć tę chwilę, choć ten dzień.

(całość 2x)

Cytat: Orwacka piosenka o jaszy-północnicy
O północy zobaczyłem ją,
i zrozumiałem - będzie tylko mą.
Słyszę Twój szept, w wietrze słyszę oddech Twój,
Mówisz bym szedł i prowadzisz mnie,

Bażyłą mą, tylko mą.
Nie odchodź, nie znikaj, bądź ze mną
Chociaż w tę jedną noc.
Bażyłą mą...

Bażyłą mą, tylko mą.
Ja Twym kawalerem, a Ty damą mą.
Chociaż w tę jedną noc.
Bażyłą mą...

I w Jaszjarze, zamieszkamy my
Pośród czarów będę służył Ci.
Słyszę Twój szept, w wietrze słyszę oddech Twój,
Mówisz bym szedł i prowadzisz mnie,

Bażyłą mą, tylko mą.
Nie odchodź, nie znikaj, bądź ze mną
Chociaż w tę jedną noc.
Bażyłą mą...

Bażyłą mą, tylko mą.
Ja Twym kawalerem, a Ty damą mą.
Chociaż w tę jedną noc.
Bażyłą mą...

Bażyłą mą, tylko mą.
Chociaż w tę jedną noc.
Bażyłą mą... (2x)

Bażyłą mą bądź!

Cytat: Piosenka o Jaszycy, z Jaszjaru, która chciała za męża wziąć wołgarskiego księcia
Pewnego ranka, zanim słońce wstało
Nim śpiewać poczał ptak.
Chcąc, co czarami by się nie udało,
rzekła Ksieciu Jaszyca tak:

Bay Müşany, Bay Müşany, za żonę weź mnie w mig
Bo która inna jest taka hojna?
Swoją wolę Ukochany, wyznaj prędko mi:
Czy miłość nam, czy wojna?

Dwanaście pięknych koni, ja Tobie dam,
co się pasą przy gaju cienistym.
Szybszych Ty nie znajdziesz, niż te co są tam
Tylko Tobie konie dam.

Bay Müşany, Bay Müşany, za żonę weź mnie w mig
Bo która inna jest taka hojna?
Swoją wolę Ukochany, wyznaj prędko mi:
Czy miłość nam, czy wojna?

Dwanaście murowanych dworów ja Tobie dam,
co stoją w Jaszjarze wzdłuż rzeki.
Warowniejszych nigdzie nie ma, niż te co ja je mam.
Tylko Tobie zamki dam.

Bay Müşany, Bay Müşany, za żonę weź mnie w mig
Bo która inna jest taka hojna?
Swoją wolę Ukochany, wyznaj prędko mi:
Czy miłość nam, czy wojna?

I jeszcze miecz bogaty ja Tobie tylko dam
Z nim wrogów swoich przestraszysz.
Lepszej broni nie ma, wróg sczeźnie sam
Tylko Tobie broń tę dam.

Bay Müşany, Bay Müşany, za żonę weź mnie w mig
Bo która inna jest taka hojna?
Swoją wolę Ukochany, wyznaj prędko mi:
Czy miłość nam, czy wojna?

Dodam więc i szatę - przebogatą dam,
co Ci będzie jej każdy zazdrościł.
Piękniejszej nie znajdziesz u cesarza* dam.
Tylko Tobie szatę dam.

Bay Müşany, Bay Müşany, za żonę weź mnie w mig
Bo która inna jest taka hojna?
Swoją wolę Ukochany, wyznaj prędko mi:
Czy miłość nam, czy wojna?

Na próżno żeś z darami do mnie przybyła.
Boś Ty Jezusowi duszy nie zawierzyła.
Tyś jest córka Diabła, z Jaszów jest Twój ród
Nie licz więc Ty na to, nie licz na ten cud.

Bay Müşany, Bay Müşany, za żonę weź mnie w mig
Bo która inna jest taka hojna?
Swoją wolę Ukochany, wyznaj prędko mi:
Czy miłość nam, czy wojna?

Precz uciekła wzgardzona Jaszyca.
Pośród lasów skargi swe kwili
Gdyby była żoną, ta z Jaszów dziewica,
jej smutki by się skończyli.

Bay Müşany, Bay Müşany, za żonę weź mnie w mig
Bo która inna jest taka hojna?
Swoją wolę Ukochany, wyznaj prędko mi:
Czy miłość nam, czy wojna?


* chodzi o Bizancjum


Wszelkie podobieństwo do Herr Mannelig zamieżone
 

15
Conlangi: a posteriori / Odp: Kontinuum conlangowe C.F. Hawkmana
« dnia: Styczeń 21, 2018, 12:59:05 »
Dziś trochę o orwatach - grupie  najbardziej wyróżniającej się spośród grup etnicznych Wołgarii. Na początek przypomnienie:

Cytat:  Artykuł o języku wołgarskim na starym forum (http://www.conlanger.fora.pl/blokowisko,13/jezyk-wolgarski,1697.html)
Wółgarzy dosyć długo nie ruszali się z terenów prasłowiańskiego urheimatu ( kolebki ). Zapewne tłumaczy to zachowanie pewnych form zapożyczonych, jak «miczag» ( z języków indoaryjskich, «mżawka» ). Orwato-wółgarzy ( gr. «horvatos» ) będący słowianami stepowymi, za czasów chana protbułgarskiego Asparucha przekwalifikowali się z rolnictwa, koncentrując się głównie na hodowli owiec i w mniejszym stopniu – bydła.

Dotychczas uważano Orwatów za grupę etniczną wywodzącą się od Wołgarów, posługującą się dialektem języka wołgarskiego. Sama nazwa, którą się określali miała zostać wtórnie przez nich przejęta od wymarłej i wchłoniętej przez wołgarską kulturę społeczności pierwotnych Orwatów.

Jednakże coraz częściej postuluje się, iż Orwaci są tak naprawdę tym, za co się podają - potomkami drugiej grupy plemion, która z Wołgarami wyprawiła się w podróż z Kotragiem na tereny dzisiejszej Wołgarii. Czyni to zatem dialekt orwacki języka wołgarskiego pełnoprawnym językiem - drugim z żywych języków centrosłowiańskich.

Garść informacji o orwatach:
- są centusiowaci jak poznańskie pyrki
- są chciwi jak górale, a mają jak zdzierać dutki bo utrzymują się z turystyki wielkiego rozlewiska rzeki Wólki
- potwornie mazurzą
- kombinują ciągle żeby uzyskać pełną autonomię i zbudować własne państwo-w-państwie niczem Ślązaki
- też podobnie do Ślązaków - swój dialekt / język zapisują na złość Wołgarom zupełnie inną ortografią jak j. wołgarski
- po upadku przemysłu metalurgicznego największe miasto regionu to taki Wałbrzycho-Bytomio-Rzeszowo-Sosnowiec
- ich ulubione kolory to niebieski (cyna), szary (srebro) i złoty (złoto), co niektórzy poczytują za źródło poglądu o ich chciwości skąpstwie
- gdybym nie był humanitarny to dorzuciłbym info, że mieszkało tam sporo cyganów
- szlachta orwacka nie jest tak bogata jak wołgarska i  bardzo rozdrobniona - z reguły mieli po jednej wsi, nie mieli zamków, jedynie swoje ufortyfikowane zagrody które pełniły funkcje mieszkalno-obronne
- szlachta orwacka w znaczącej częsci twierdzi, że nie wywodzi się jak wołgarzy - od scytów, persów i scytosarmatów - ale od mitycznych jaszów np.  Cúrití, którzy wywodzą się od Pana Kra i trzepią kasę na wycieczkach po swojej posiadłości rodowej - Cúritaf Cárt
- ta część orwackiej szlachty która zmiarkowała, że to niepoważne, żałosne, beka i wstyd upatrywać w mitycznych duszkach swojego pochodzenia, twierdzi zaś że wywodzi się od Awarów

Äcanyäva / aganjawa / - miasto Jagniątków pod Czyfaniem

i po orwacku:Iacanhafa / jagańafa / - miasto Jagniątków pod CzyfaniemInny przykład na przykładzie rodowego zawołania Domu Dulów

Męża w zlęknioną niewiastę. Burzę w dżdzę. Ogień w żarzące się węgle. Taka to jest ścieżka Domu Dulów.

wołg. oryginalny
Müş any şany. Vürya any miçac. Äcnya any şvarca. Av aşd vädyau Davrï Dülï!
/ Móż ań szań. Wórja ań miczag. Agńa ań szwarga. Aw aszd wadjał Dawri Dóli. / (wymowa aproks. polska)

orwacki, ortografia orw.
Más ianh sínha, Búria ianh micha. Iacnhia ianh sfarca. Af ast fatia Tári Túlaf.
/ Maz jań sińja. Bórja jań mica, Jagńa jań szfarka. Af ast fatja Dari Dólaf / (wymowa aproks. polska)

orwacki, ortografia wołg.
Mäs yany sïnya, Bürya yany midsa. Yacnya yany svarca. Av asd vadya Däri Dülav
/ Maz jań sińja. Bórja jań mica, Jagńa jań szfarka. Af ast fatja Dari Dólaf / (wymowa aproks. polska)

Strony: [1] 2 3 4