Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - 커래얟쓰

Strony: [1]
1
Conlangi: a priori / A
« dnia: Kwiecień 01, 2019, 04:28:46 »
        Chyba najwyższy czas by opisać mój flagowy konlang. Bo do tej pory opublikowałem tylko jednego aprioryka do którego aktualnie się nie przyznaję, a prace nad tym trwają już od prawie roku i jeszcze potrwają. Aż tyle głównie przez mój chory perfekcjonizm i jeszcze bardziej chore niezdecydowanie. Ten język już był wszystkim. Fleksyjnym, alternacyjnym, izolującym aż przeszedł do aglutynacyjnego polisyntetyzmu. Który ostatecznie zanikł pozostawiając jako taką aglutynację. Głównym powodem uproszczenia był fakt że mam bardzo bogate plany z tym językiem. Chcę na niego tłumaczyć teksty czy pisać je, a zbytnia syntetyczność języka skutkowała by siedzeniem z tabelkami zamiast pisania, stety niestety musiale zrezygnować z niej. Zastąpiłem ją za to dbałością o szczeguły. Wielekrotnie zastanawiam się jak ugryść dane słowo. Czy jest ono na tyle podstawowe by miało niezależny rdzeń czy złożenie. Czy w ogóle niezbędne jest wyrażenie takiej treści czy można ją z czymś zlać. Jak złożenie to z czego, jakie nieregularności i przemiany mogły w nim zajść etc. Tak samo tworzenie struktur gramatycznych wyglądało tak że nie kopiowałem nic z polskiego ale się zastanawiałem jak wyrazić daną treść oraz szukalam jak analogiczna treść wyrażana jest w różnych językach, trzymając się przy tym silnej aprioryczności i antyindouropejskości jako iż chciałem by wszystko lub tyle ile jestem w stanie tak zrobić było stworzone świadomie. Przybliżę później na przykładach na czym polega owy mój sposób tworzenia słownictwa czy szerzej języka. Jest przede wszystkim językiem naturalistycznym. Oraz językiem który ma mi odpowiadać pod każdym względem. Ładnym i ciekawym dla mnie. Ale nie idealnym. Niejasności i dwuznaczności są uważam rzeczą ciekawą i naturalną, stąd ich obecność. Najogólniej rzecz biorąc jest to konlang subiektywnie idealny, takim jakim chciałbym mówić gdybym sam miał ten luksus samemu stworzyć sobie język ojczysty. Ale przejdźmy to konkretów. Będą się pojawiać kolejne etapy opisu języka mniej lub bardziej regularnie. Na razie ogólniki.

Nazwa, pochodzenie:

Miał już kilka nazw. Pierwsza to lemuriański która została zastąpiona przez krótką „A”, a następnie przez „annaicki”. Póki co nazwy nie mam, więc znów wykorzystuję proste „A”. I oficjalnie aktualnie taką nazwę forsuję. Może kiedyś zmienię. Czemu taka ? Bo konlangi z nazwą na „a” kojarzą mi się z lekkością, chłodem, śniegiem (nie pytajcie czemu, jakoś tak) a właśnie z tym powinien A się kojarzyć. Pozatym to minimalizm a minimalizm to piękno.
Jak już wcześniej mówiłem cel stworzenia to po prostu język personalny. Umieszczam go też w swoim conworldzie ale sam conworld jest bardzo dziurawy i niedopracowany (taki mi się podoba, nie mam zamiaru go publikować więc nie dbam o kompletne dopracowanie) więc o nim nie usłyszycie. Sam A jest językiem z dalekiej mroźnej północy. Bo takie lokalizacje uważam za najładniejsze :P

Fonetyka:

W tworzeniu fonetyki strasznie imponował mi kiedyś sanskryt. W przeszłości liczba fonemów była dosć wysoka i oscylowała w okolicach 40-45. Z czasem system uległ uproszczeniu w raz ze zmianą mojego gustu. Aktualnie np. najciekawszymi, najbardziej fascynującymi czy imponującymi fonologiami z języków naturalnych dla mnie są ta ainuska czy hawajska. Nawalić fonemów każdy potrafi ale zgrabnie wycisnąć tyle ile się da z niewielu już mam wrażenie nie. Z konlangów za to najbardziej w tym względzie imponuje mi ayu albo pekseile (oba 11 spółgłosek, 5 samogłosek, nie licząc długich bo nie pamiętam czy je mają).

A posiada skromny zasób fonemów. 12 spółgłosek i 10 samogłosek (5 krótkich, 5 długich). Siłą rzeczy przy tak skromnym zestawie spółgłosek zachodzi dość silna alofonia.

System samogłoskowy jest bez większej filozofi. Wygląda następująco:
- a i u e̞ o̞    (a i u e o)
- aː iː uː e̞ː o̞ː   (aa ii uu ee oo)

A spółgłoskowy:m n    (m n)
p t k q ʔ     (p t k q ‘)
j w h     (y w h)
ɾ l    (r l)

(Uwaga, z pojęcia głoski zwartej wyłączone zostają głoski nosowe)

Jak widać stosunek głosek zwartych (5) do szczelinowych (0) jest całkiem wysoki. Zwarte nie posiadają fonemicznego rozróżnienia na podstawie dźwięczności czy przydechu. Mamy też mimo skromnego zestawu dość mało popularną języczkówkę.

Struktura sylaby jest dość prosta i typowa (C)(H)(V)(C), gdzie C oznacza spółgłoskę, H półsamogłoskę, V samogłoskę lub dyftong. W nagłosie sylaby może wystąpić dowolna ze spółgłosek. Wyjątkiem jest tutaj niejako zwarcie krtaniowe którym domyślnie zaczyna się wyraz zaczynający się od samej samogłoski (ayu - ʔaju).

Głoski zwarte realizowane są z przydechem gdy znajdują się na początku wyrazu. Często jednak przydech pojawia się również gdy występują na początku drugiej sylaby a pierwsza rozpoczyna się samogłoską. Udźwięcznienie na ogół nie występuje wcale, choć jego ewentualne pojawienie nie ma żadnego wpływu na znaczenie wyrazu.

W wyglosie może samodzielnie wystąpić p t k q* m n l r h*. Głoska h występuje w wygłosie jedynie w złożeniach przed inną spółgłoską, nigdy jako coda ostatniej sylaby wyrazu (ahtalo - ah). Głoska q występuje w codzie jako alofon k przed q (ak + qa -> aqqa) nigdy samodzielnie. Zwarcie krtaniowe w wgłosie nie występuje wcale. Pojawia się co prawda jako coda niektórych prefiksów natomiast pojawia się jedynie przed samogłoskami stając się ich nagłosem. Przykładowo prefiks rozkazujący „ii” przed samogłoskami przyjmuje formę „ ii’ ”. Do tego pojawia się ono samoistnie gdy długa samogłoska łączy się z taką samą samogłoską – naa + ake -> naa’ake.

Zbitki spółgłosek zwartych realizowane są w dość charakterystyczny sposób. Pierwsza z tych głosek realizowana jest jako zatrzymana (k̚) a druga jako naprężona (tense consonant- moje osobiste tłumaczenie jakie staram się przepchać z racji braku innego sensownego ospowiednika po polsku) czyli [ k͈ ] znane chociażby z koreańskiego. Siłą rzeczy przykładowo przy zbitce kk najpierw zatrzymany zostaje przepływ powietrza przy k i po krótkiej wyraźnie zauważalnej przerwie usłyszymy silną plozję przypominającą troszkę ejektyw.

Alofonia:

Głoska k w zbitkach z nosówkami jako pierwszy element ilega nazalizacji do ŋ. Do tego n przed k czy q asymiluje się do odpowiednio ŋ i ɴ (zapisywane ng). Wygłosowe n kiedy jest realizowane jako ostatnia spółgłoska wyrazu w sylabie zaczynającej się od q przechodzi w ŋ. Czasami dzieje się podobnie w przypadku sylab rozpoczynajacych się od k natomiast jest to raczej wyjątek aniżeli reguła.

Głoska r realizowana jako uderzeniowa, czasami w różnych zbitkach, a obligatoryjnie jako pierwszy element zbitki rr przechodzi w ɹ.

Głoska l w wygłosie może być realizowana jako retrofleksyjna.

Głoska p przed m przechodzi nazalizuje się. Tak samo t przed n jak i m.

Alofonia może okazac się znacznie szersza jak i asymilacja. Samą asymilację opiszę później jak już się w pełni wykrystalizuje. Póki co jest mocno nieregularna i tworzona moją ulubioną metodą na czuja. Jak już odkryję konkretne jej regóły, opiszę dokładniej

Akcent:

Jest dynamiczny. Standardowo jest regularny padający na 2 sylabę (pierwszą morę 2 sylaby) wyrazu. Niekiedy dialektalnie dopuszczalne jest przeniesienie go na 1 sylabę jeśli zawiera ona długą samogłoskę.

Mora:

A ma bardzo silne cechy moraiczne. Tak jak w japońskim podstawowym podziałem „czasowym” wyrazu jest nie tyle sama sylaba co mora czyli mniejszy od sylaby „element” słowa. Czas trwania każdej mory jest równy i sama ona jest zdecydowanie bardziej istotnym pojęciem niż sylaba. Na morę składa się:
-nagłos z krótkim nukleusem- to jest spółgłoska+półsamogłoska+samogłoska
-dyftong/przedłużenie samogłoski
-wygłos- jednakże z tym haczykiem, że tylko jeśli znajduje się wewnątrz wyrazu. Wygłos ostatniej sylaby wyrazu jest wliczany do poprzedniej mory

Najłatwiej opisać to na przykładzie- wyraz naappan składa się z 2 sylan i 4 mor. Wypowiadany jest z podziałem, czyli niejako „na 4 uderzenia” na-a-p-pan.

Jest późno więc póki co tyle. Tak wiem niewiele. Niedługo ogólna charakterystyka i szczegółowe konstrukcje. Fonetykę w osobnym poście albo na wiki opiszę dla porządku z dokładną realizacją każdego fonemu.

2
Cyrylica / Rakowica
« dnia: Luty 05, 2019, 00:37:35 »
Jako że każdy tutaj ma własną... Niniejszym z dumą wam prezentuję własną. Nazwa taka nie inna ponieważ jeszcze w fazie przedpremierowej określona została mianem rakowicy. I się nie dziwię, bo to co wyniknie z tego było wiadomo gdy tylko się zabrałem za cyrylicowanie. Alternatywne nazwy to cancerlica lub rakżdanka. Tak czy inaczej zaczynamy !

Oczywiście poprzez IPA:

m- М
p-  П
b-  Б
f-   Ф
v-  В

n- Н
t-  Т
d-  Д
ts-  Ц
dz- Дз
s-  С
z- З
 
ʈʂ - Ч
ɖʐ - Дж
ʂ - Ш
ʐ - Ж

ɲ - Нь
tɕ - Чь
dʑ - Джь
ɕ  -  Шь
ʑ  -  Жь

k - К
g -  Г
x -  Х

r - Р
l - Ль
w - Л
j -  Й

a  -  А
i  -  И
ɨ  -  Ы
u  -  У
ɛ  -  Е
ɔ  -  О
ɔ̃w̃  -  Оъ
ɛ̃w̃  -  ЕЪ

Zapraszam do hejtów !

3
Lingwistyka ogólna / Najciekawsze lingwobzdury
« dnia: Styczeń 26, 2019, 17:00:56 »
Czyli zasłyszane lub znalezione w internecie niezaprzeczalne fakty o językach najróżniejszej maści anonimowych "snafcóf"

Moje ulubione typy:

- Rodzina sinojapońska- hipotetyczna rodzina językowa pochodząca z Azji. Jednym z języków do niej należących jest mongolski. [komentarz z YT]
- Węgierski to staromongolski [komentarz z YT]
- Japoński jest polisyntetyczny- bo 目覚まし時計 (mezamashidokei) [znawczyni z jakiegoś fora]
- Fiński też [to nawet nie wiem skąd]
- Tajski ma mlaski [zasłyszane gdzieś u mnie w rodzinie]
- Polski/Chiński najtrudniejszymi językami świata- bo 7 przypadków albo 4 tony. Ja wiem że łatwe nie są, ale litości... [dowolny ranking trudności języków]
- Niemiecki ładnym językiem- tego nawet nie skomentuję [anonim w necie]

4
Pisma i ortografie / Abeugida
« dnia: Grudzień 01, 2018, 02:07:29 »
Niniejszym mam zaszczyt zaprezentować wam moje dzieło! Jedyne pismo jakie mi dotąd wyszło! Marty i panowie, prezentuję wam abeugidę.Nazwa pisma jest dość przypadkowa. Jak się domyślacie abeugida - /abɯgida/ jest pismem alfabetyczno-sylabicznym (stąd też nazwa jest istną grą na słowie abugida jak się pewnie część z was domyśla...). Nie mając w gruncie rzeczy lepszych pomysłów na nazwę gdy powyższa wpadła mi do głowy bardzo szybko się przyzwyczaiłem. Abeugida była tworzona przez bardzo długi czas- mniej więcej od marca tego roku i przybierała najróżniejsze formy które konsekwentnie lądowały w śmietniku. Więc dopiero teraz ujrzała światło dzienne. Co więcej mimo tego że nie do końca spełnia wszystkie moje oczekiwania (tzn. nie pisze się nią z góry na dół) i tak jestem bardzo zadowolony z efektów.

W althiście jest pismem stworzonym w celu zastąpienia nie przystającego do języka ex-zańskiego (tak znów musiał z kilku powodów zmienić nazwę) pisma chińskiego. Wzorowana jak łatwo się domyślić na abugidach indyjskich- moim zdaniem najbliżej jej do tych południowych jak tamilijskie, kannada czy malayam. Główną różnicą jest mała ilość spółgłosek co ma odzwierciedlenie w języku do zapisu którego została stworzona. Jednakże i nad tym pracuje by rozszerzyć ją więcej liter żeby nadawała się do zapisów innych języków czy conlangów.

Kontynuacja już wkrótce! Dajcie znać jak się podoba jakie macie uwagi i przede wszystkim z czym wam się kojarzy bo tego najbardziej jestem ciekaw!

5
Conlangi: a priori / Ngamski
« dnia: Listopad 21, 2018, 00:09:59 »
Wstępny projekt języka ngamskiego wyprowadzonego z gammajskiego w ramach naszego projektu.

Przemiany samogłosek:
i -> i - /i/
u -> u – /u/
a -> a  -  /a/
ii -> e -  /e/
uu -> ô   - /o/
aa -> ā   -  /aː/
au - ơ    -   /ɤ/
ay - ē   -   /eː/
+ powstałe na skutek wykształcenia się nowej harmonii samogłoskowej:
ō̂  -  /oː/
o  -   /ɒ/
ō   -   /ɒː/
ư   -   /ɯ/

Co daje nam:

                       Przednie       Tylne     
Zamknięte            i                ɯ u
Półotwarte         e  eː            ɤ  o oː
Otwarte             a  aː             ɒ  ɒː

Podstawowe przemiany spółgłosek:
- ɣ  ->  ŋ
- ħt, ht -> tʰ
-  (vː) na początku wyrazu  ->  m̥(v)
-  θ  ->  n̥
-  ð  ->  nː
-  q  ->  k͈
-  ħ  ->  ŋ̥
-  r na końcu wyrazu ->  l
- rr  ->  lw
- rr na końcu wyrazu -> ʒ
- zr  ->  ʒ
- rɣ  ->  zŋ
- mm i samogłoska na końcu wyrazu  ->  m̄∅
- mf  ->  mb
- br ->   bʒ
1- hazru - hazhư
2- pharu -  ṇarư
3- dhinnu  - n̄in̄ư
4- aasau  -  ṃasơ
5- kargha  - kaznga
6- niirra  -  nelwa
7- saugh  -  sơng
8- wayr  -  wēl
9- baallan  -  bāllan
10-  abaaghan  -  bāngan

Ja -  ghau  -  ngơ
Ty -  lii   -  le
On -  pay  - pay
My -  zifa  -  zifa
Wy -  uur  -  ṃôl
Oni  -  qa-  kka

Być  -  kandas  -  kandas
Mieć  -  ħauhtas  - ṇgơthas
Aby  -  tugi  -  tugu
Człowiek  -  ghamma  -  ngam̄
Góra  - kiridu  -  kiridư
Kazać  -  ghayr  -  ngēl
Modlić się  -  daur  -  dơl
Mówić  -  iigh  -  ṃing
Niebo  -  phannif  -  ṇan̄if
Szybko  - sayyasah  -  sēysah
Wełna  -  qaħti  -  kkathi
Wielki  -  ħahtasas  -  ṇgathasas
Niechaj  -  kammi  -  kam̄
Wozić  -  yaghawwar  -  yangưwal
Ziemia  -  aab  -  ṃab
Dół  -  amfa  -  amba
Żona  -  limmi  - lim̄
Tamto  -  asuuk  - asơk
Król -  qabrii  -  kkabzhē
Dziecko  - pautu  -  pơtư
Urodzić się  - parr  -  pazh

Ogólnie mamy więc 25 spółgłosek. Gammajski miał 21.
m̥  n̥  ŋ̥
m  mː  n  nː ŋ 
p  t  k
tʰ   

b  d  g
f  s  h
z  ʒ
r  l 
j  w

Jako że nie mamy mapy ani prawie nic wstępny rys historyczny:  Ngamski (lub staro-ngamski) używany był przez lud ngammów którzy po wędrówce na południowy wschód po czym osiedlili się w delcie rzeki, a następnie rozwinęli swoje imperium. Aktualnie jest językiem wymarłym choć wciąż znanym przez elity państw-spadkobierców imperium którzy aktualnie zamieszkują jego ruiny i tereny podbite. Jest także protoplastą wszystkich ważniejszych języków ngamskich dalekiego wschodu.

Gramatyka trochę mi zajmie czasu bo ciężko mi się ją wyprowadza. Pozatym mam jeszcze inne projekty na głowie. Czekam więc na resztę i powoli rozwijam moją podrodzinę.
A szyk zdania to es oł wi będzie!

Nieistniejący pochwalisz dla tego kto rozgryzie harmonię samogłoskową!

Jak wrażenia?

6
Inspiracje / Dobry słownik
« dnia: Październik 26, 2018, 15:47:40 »
Właśnie zabieram się powoli za tworzenie słownika na wiki. I tutaj moje pytanie czym powinien się według was charakteryzować, jak wyglądać, co zawierać. Pierwszy raz coś takiego tworzę i liczę na jakąś małą radę. Może macie własne jakieś dobre słowniki zrobione to podeślijcie linki etc.
Od razu zaznaczam że będą prawdopodobnie dwa. Jeden będzie polegał na transkrypcji łacińskiej, drugi (jeśli to dojdzie do skutku) będzie się bardziej skupiał na odczytach poszczególnych znaków i ich złożeniach, Ale póki co pytanie kieruje w sprawie tego pierwszego chyba że ktoś ma doświadczenie z drugim systemem pisma to też będę wdzięczny za rady.  :-)

7
Conlangi: a posteriori / Północny
« dnia: Październik 01, 2018, 15:20:37 »
No to mamy już drugi conlang na nasze germańskie październikowe wyzwanie!
Coś wstawiam żeby bana(na) nie było :P. Bo konkurencja nie próżnuje. Opis zmian fonetycznych opiszę jak go uporządkuję, zresztą na liście zmian za wiele nie widać, lepiej przykłady podać. Bądź co bądź już je zrobiłem choć nie wykluczam modyfikacji. Mam też zarys gramatyki.
Nie dopracowuję często historii conlangów więc i tak jest w tym wypadku. Koncepcja za to jest następująca- wyprowadzony z proto germańskiego język będący izolantem w stosunku do pozostałych języków zwłaszcza niegermańskich. Więc najbardziej prawdopodobne miejsce jego egzystencji to daleka północ Skandynawii jeśli nie Islandia.

Wstawiam kilka słów. Od strony fonetycznej można już poznać i polubić bądź nie jego charakter. Najpierw czasowniki z tego zbioru co Henryk dał na początku i parę innych wybranych przeze mnie:
wītaną – ìtań
keusaną – keusań
leudaną – leuðań
kleubaną – kleuvań
dūbaną –  ðūvań
drinkaną – ðringań 
swimmaną – sìmań
helpaną – helpań
brekaną – vrekań
bōkōną – vōkoń
brukkōną – vrukhoń
dabaną – ðavań
hurskijaną – hurśkijań
kwelaną – kèlań

wulfaz – ùlvaz
askǭ – aśk
skēpą – śkēf
hwat – hat
andaswarjaną – anðasàrjań
hwilīkaz – hìlikaz
wullō – ùllo
ainaz – ēnaz
kwenǭ – kènoŋ

Krótki komentarz:
K T P - k t p
Kh Th Ph- kʰ tʰ pʰ
G D B - g d b
ǥ ð v - ɣ ð β
Ś & Ń -  ʃ & ɲ
eu- ɯ
oe - œ
Grawis - ˩ lub precyzyjniej akcent toniczny niski. W miejscu innym niż regularnie. Tak po północnemu akcentujemy obniżając głos. Reszta głosek już się każdy domyśli.

Wiem że to niewiele ale dobrze by było gdyby ktoś dał znać czy to idzie w dobrym czy złym kierunku. Obiecuje że w następnym poście będzie bardziej merytorycznie i fachowo i mam nadzieję z gramatyką :)

8
Conlangi: a priori / Język *******ński - beta testy
« dnia: Wrzesień 02, 2018, 01:48:15 »
Zakończyłem jeden projekt więc w sumie pomyślałem że w sumie może zrobię pokaz przedpremierowy. Bo mój twór zapowiada się interesująco, przynajmniej moim zdaniem.
Język *******ński czyli język tajemniczego ludu ********, pochodzącego z afryki, od pewnych zwierząt¹, które wyewoluowały wyjątkowo szybko przez wpływ pewnego tajemniczego obiektu², i który po wędrówce po świecie zamieszkał na wyspie ******* gdzieś na oceanie indyjskim. Pierwszy mój pomysł, dość stary i mocno roboczy. Może to i zmienię. ::-)

Język ten ma być językiem naturalistycznym, personalnym, moim sztandarowym (mam nadzieję) conlangiem który będzie miał jakieś tło fabularne czy literaturę. Właśnie przez te ambitne plany i to czego się nauczyłem z mojego poprzedniego conlangu wpadłem w pewien perfekcjonizm i próbuję dopracować wszystko tak by funkcjonowało i brzmiało idealnie. Należy do typu języków niezbyt popularnych na forum z tego co widzę. A dlaczego to:
https://youtu.be/PuJkM5X8BIo?t=23s

Więc na dobry początek spółgłoski:

WargoweDziąsłowePalatalneWelarne
Nosowem [m]n [n]
Zwartep [pʰ]t [tʰ]c [cʰ] k [kʰ]
Iniektywneb [ɓ]d [ɗ]
Szczelinowev [v]s [s] x [ʃ] h
Aproksymantyr [ɹ] y [j]
Boczne aproksymantyl [l]

I pierwsze zdanie:
Makan anoti [ makʰan ʔanɔtʰi ]
Co w wolnym tłumaczeniu znaczy:
Spoiler
[close]
Kontynuacja mam nadzieję niebawem.

Spoiler
[close]

9
Conlangi: a priori / Język Ysański
« dnia: Marzec 18, 2018, 13:33:06 »
Dobra, chyba jestem gotów by przedstawić swój pierwszy język (albo nooblang), a właściwie to na razie jego podstawy. Tworzony był w zrębach już od dawien dawna, jako język bogów i stworzeń "pozaziemskich".  Z czasem uznałem że i śmiertelnicy się nim będą posługiwać- język kapłanów, dawnych kronikarzy, a nawet język używany na co dzień w niektórych częściach kontynentu. 
Pierwotnie był izolujący, miał być prosty, pozbawiony tych „niepotrzebnych” i „demonicznych” przypadków. Po jakimś czasie pojawiły się przypadki i się rozmnożyły najpierw do 12 potem do 31, żeby ostatecznie zamknąć się w liczbie 25. Kładłem tu nacisk na 2 rzeczy. Przede wszystkim mój język miał mi odpowiadać. Być pozbawionym elementów które zauważyłem w wielu językach naturalnych a które mi się nie podobają np. czasowników posiłkowych. Drugą rzeczą jest oryginalność, nie chciałem żeby był kalką istniejących języków. W konsekwencji część struktur, a przynajmniej tak mi się wydaje zbudowałem sam od podstaw. Wspominałem już o mojej inspiracji językami ugrofińskimi. Co faktycznie miało miejsce natomiast nie wiem na ile będzie to widoczne, bo ten język został nie raz i nie dwa zmielony przez nowe pomysły.
Jest to mój pierwszy język więc prosiłbym o podanie z czym wam się on właściwie kojarzy i czy faktycznie wyszedł a priori. Jestem bardzo nowy w tej branży i niedoświadczony, więc zdaje sobie sprawę że może okazać się niewypałem wymagającym gruntownych zmian ale się okaże ;)

Teraz merytorycznie:

PODSTAWY:

5 podstawowych słów:
Kel- tak/jasne.   Gek- nie.  Haru- ojciec.  Hare- matka.   Hnyxu/hnyxe- Odpowiednio dla mężczyzny/kobiety. Takie słówko którego się używa kiedy się walnie przypadkowo młotkiem w palec ;)

Ysański od „Ysa” [ɨzɐ]- mowa. Inna nazwa to Ysa hfatierg- „mowa z niebios” lub Ysa hfatiena czyli „mowa niebios”

-Szyk zdania: Poprawność zależy od obecności orzeczenia na początku zdania- VSO i VOS. Może się zdarzyć że w niektórych wypadkach będzie modyfikowany.
-Brak przedimków, rodzajników, spójników, przyimków.
-Budowa sylab- w swoich notatkach mam następujący schemat (C)(C)V(C)(C). Nie wiem czy on się utrzyma natomiast zdaje się że póki co jest aktualny.
-Wszystkie czasowniki i przymiotniki wywodzą się z rzeczowników.
-Nominatywno-akuzatywny
-Aglutynacyjno-fleksyjny? Sami ocenicie. Przeszedł już trochę modyfikacji więc nie skupiałem się na klasyfikacji.
-Akcent pada na drugą sylabę od końca. 99,9% przypadków. Zdarza się że pada na pierwszą lub ostatnią. Taki zdradziecki element dający gram nieregularności.
-Jedna koniugacja, dwie deklinacje. Regularne
-3 rodzaje- męski, żeński, nieokreślony. 4 liczby- pojedyncza, mnoga, zerowa, niezliczona. 3 osoby
-25(24?) przypadków
-Pismo- jeszcze nie opracowane. Znaczy było częściowo zrobione ale ja kretyn zrobiłem to przed opracowaniem fonologii, więc wylądowało w śmietniku. Alfabet będzie stworzony na zasadzie „jedna głoska-jedna litera”. Aktualnie posługuję się transkrypcją łacińską

FONOLOGIA:

Spółgłoski:
C-  [ s ]
S-  [z]
K-  [k]
G-  [g]
T-  [t]
D-  [d]
Z-  [ts]
Ż-  [dz]
X-  [ks]
Ẋ-  [gz]
F-  [f]
V-  [v]
P-  [p]
B-  [ b ]
Ćh-  [ ʂ ]*   jak w tureckim „şah”
Ch-  [ ʃ ]*   jak w angielskim „shame”
M-  [m]
N-  [n]/[ŋ] (tylko przed „g”)
L-  [l]
R-  [r]
Ĥ- 

H-  [χ]
Samogłoski:
A-  [ɐ]
U-  [ø]
E-  [ɛ]
Y-  [ɨ]
O-  [ɒ]
I-   [ i ]/[j]  (jako „J” tylko w dyftongach)
Dyftongi:
ia, iu, ie, io, ai

Dodatkowo każda samogłoska i dyftong mają swoje długie (podwojone) odpowiedniki: aa, uu, ee, yy, oo, ii, iaa, iuu, iee, ioo, aai.
Geminaty- cc ss kk gg tt dd ff vv chch mm nn ll rr  ĥĥ

Jak widać system jest dość bogaty
Kontynuacja w najbliższej przyszłości

10
Przywitalnia - dla nowych / Nowy przybysz
« dnia: Marzec 14, 2018, 01:49:08 »
Witajcie. Odkryłem to forum wczoraj i do teraz nie mogę wyjść z podziwu, że takie niszowe hobby jak tworzenie światów, a zwłaszcza języków dorobiło się własnego w dodatku polskojęzycznego forum. Zatem bardzo się cieszę iż ja osobnik płci męskiej, w wieku dwudziestu paru lat z polski centralnej mogę tutaj dołączyć i liczę iż pozostanę tu na długo :)

Własne światy czy historyjki tworzę odkąd pamiętam, a jakiś czas temu odkryłem, że tworzenie języka może zapewniać nie mniej frajdy niż innych elementów świata. Do tej pory nie dzieliłem się tym z nikim, ale znajdując to forum i widząc jaką pasją pałają tutejsi forumowicze, stwierdziłem że chyba podzielę się moim językiem. Myślę że to jest dobra okazja poddać go ocenie osób bardziej zorientowanych w temacie oraz posiadających doświadczenie.


Na oficjalną publikację przynajmniej podstaw gramatyki i pierwszej porcji słownictwa, będziecie musieli jeszcze troszkę poczekać, aż wszystko zacznie mieć ręce i nogi.  Nie przypuszczałem że tak szybko przyjdzie mi się nim dzielić, więc wszystko co mam jest na papierze w formie chaotycznych notatek i trochę to potrwa zanim uporządkuję, porobię tabelki na komputerze itp.

W skrócie mój język (do tej pory nie ma nazwy) jest raczej silnie aglutynacyjny z elementami fleksji. Tak mi się wydaje, ale już to wy rozstrzygniecie. Miłośników języków izolujących, albo o bardzo rozbudowanej fonetyce skrajnie różnej od naszej raczej rozczaruję. Ale wielbiciele rozbudowanej gramatyki będą mieli nie lada smaczek- około 25 przypadków, 2 deklinacje, 4 liczby, 3 rodzaje, dość zawiły system trybów czasownika, brak spójników i przyimków.

Jeśli ktoś na tym etapie miałby pytania, może śmiało zadawać czy to o język czy coś innego. Postaram się odpowiedzieć.


Pozdrawiam
Mr. V

Strony: [1]