Autor Wątek: Derywacja od odmienionych form  (Przeczytany 5870 razy)

Offline Widsið

Odp: Derywacja od odmienionych form
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 14, 2013, 20:50:53 »
Nie rozumiem tej pokrętnej argumentacji, mente zdecydowanie nie jest formą podstawową, tylko odmienioną, która później uzyskała odrębny byt - jako sufiks, a o to chyba chodzi w tym temacie.
Chodzi o to, że diachronicznie te przysłówki to przykłady kompozycji, a nie derywacji, a synchronicznie nie są przykładem na to, czego Toivo szuka, bo sufiks -ment(e) nie jest semantycznie związany już ze swoim etymonem, a nawet gdyby był, to kontynuanty tego etymonu mają taką samą formę (ment(e)) wszędzie, gdzie ów sufiks wszedł do użycia.

Edit: w sumie nawet nie kompozycji, bo pisano to oddzielnie.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 14, 2013, 21:00:20 wysłana przez Widsið »
 

Offline Toivo

Odp: Derywacja od odmienionych form
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 19, 2013, 23:39:40 »
Nie, większość tutaj podanych przykładów, to nie to, o co mi chodzi. Chodzi mi o słowa powstałe z pojedynczego rdzenia (żadne złożenia, ani zleksykalizowane frazy), który najpierw otrzymuje wyznaczniki fleksyjne, a potem derywacyjne (najlepiej wg ciągle  produktywnych reguł języka). Tak jak wigierski przykład w pierwszym poście.

Z natlangów przykładem mogłoby być angielskie relate > related > relatedness, ale wielu ludzi (w tym ja) uważa, że to zły przykład, bo -ed jest tutaj formantem derywacyjnym.

Lingwistyczna dyskusja na ten temat, to jedno (temat na pewno ciekawy), ale ponieważ to dział "Inspiracje", chodziło mi raczej o przykłady z conlangów - uważam, że taka derywacja, to ciekawy sposób na wzbogacenie słownictwa.
 

Offline Feles

Odp: Derywacja od odmienionych form
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 20, 2013, 00:13:41 »
No dobra, tylko czy takie cóś jest zaświadczone w natlangach w wystarczającym stopniu, by stosować to ekstensywnie w konlangach?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
 

Offline Toivo

Odp: Derywacja od odmienionych form
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 20, 2013, 12:51:19 »
Myślę, że tak, chociaż ogólnie w lingwistyce to dyskusyjny temat, wg niektórych to jest niemożliwe (punkt 28). Możemy też szukać dalszych przykładów z natlangów, żeby się przekonać.
 

Offline Dynozaur

  • Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Wiadomości: 3 830
  • Pochwalisze: 434 razy
  • Wiecznie obserwowany
Odp: Derywacja od odmienionych form
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 14, 2014, 11:12:42 »
Hmmm, bardzo ciekawe.
СЛАВА РОССІИ! ГЕРОЯМЪ СЛАВА!