Konstrukcje, których chcielibyście w polskim

Zaczęty przez Ghoster, Grudzień 22, 2013, 23:23:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dynozaur

To, że norma nie uznaje "słońszego" to tylko dowód na spierdolenie RJP.

Słońszy i gorczejszy - chociaż z tym drugim można się nie zgadzać, bo to trochę mój twór, ale oparty na SCSie.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Feles

Cytatgorczejszy
Po prostu: gorszy. A jak ktoś lubi gorzki, to niech się sam martwi...
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

spitygniew

Wydaje mi się, że może być to dowodem na zanik produktywności stopniowania syntetycznego - stopnie wyższe od słony czy chory są ogólnie tak rzadko używane, że za każdym użyciem są chyba pod względem kognitywnym tworzone na podstawie paradygmatu, w przeciwieństwie do takich jak wyższy czy fajniejszy które umysł ma, wydaje mi się, "zakodowane". Ciężko stwierdzić to na pewno, bo wszystkie nowe przymiotniki to chyba derywaty na -owy, a one nie dość że są parusylabowe, to jeszcze głównie niestopniowalne z przyczyn semantycznych (modowy itp.).
P.S. To prawda.
  •  

Toszczyk

Sprawdziłem, jak ze stopniowaniem gorzkości poradzili sobie bratni Słowianie. Poradzili sobie, o dziwo, całkiem nieźle, lepiej niż my.
Czesi mają horzczejszy, Słowacy horkejszy, a Dolni Serbowie gorcejszy - już w spolszczonej pisowni.

Natomiast zauważyłem, że w polszczyźnie sufiksowe -k- z przymiotnika odpada przy stopniowaniu, vide: prędki - prędszy, szybki - szybszy, wązki - węższy. I tutaj pasuje gorzki - gorszy, co zresztą potwierdza Krystyna Długosz-Kurczabowa. http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/;8858
biotechnolog, chórzysta, miłośnik oper i muzyki baroku
  •  

Dynozaur

#124
Ja znam raczej wersję, wywodzącą "gorszego" od rzeczownika *gorje - bieda, nędza, smutek. Ale być może to i tak spokrewnione.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Todsmer

Gorszy wywodzi się od gorszenia, czy gorszenie od gorszego?
  •  

Obcy

#126
Cytat: Todsmer w Maj 04, 2016, 22:09:40
Gorszy wywodzi się od gorszenia, czy gorszenie od gorszego?

Na moje wyczucie to raczej gorszenie od gorszyć (chociaż rzadko istnieją nieprefiksowane czasowniki niezakończone na -ować, -nąć czy -eć z tematem -eje-, tworzone od innych części mowy), a to od gorszy, a to od jakiegoś tam *gorьjь, skoro mamy polepszyć od lepszy. Swoją drogą, dlaczego współcześnie nie mamy lepszyć ~ lepszeć, skoro mamy gorszyć (też dawniej gorszeć (się))...

Chociaż też mamy np. upiększać, co dowodzi faktu, że piękniejszy to jest już innowacja, ale z drugiej strony daje to ,,zielone światło" formie gorczejszy / gorzczejszy / gorzciejszy (które kiedyś istniały!).

BTW jeśli gorzki > gorszy, to gimbaza zacznie mówić zły > gorsiejszy xDDDDDD
BTW2 trochę mię smuci beka gimbazy z pisowni wyszszy, nieświadomej tego, że to jedyna poprawnie historyczna pisownia (ob. wysszy), a wyż jako ewentualny argument jest innowacją, a na domiar złego wyuczona reguła wymiany ż : s jest całkowicie błędna z punktu widzenia ,,prawdziwej" pisowni.
  •  

Dynozaur

Nie, "upiększyć" etymologicznie powinno się pisać upiękrzyć - pochodzi od piękry (< piekry - nosówka jest tu intruzywna), starszej formy przymiotnika "piękny".

Nigdy nie było **piększego.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Obcy

Cytat: Dynozaur w Maj 04, 2016, 23:19:42
Nie, "upiększyć" etymologicznie powinno się pisać upiękrzyć - pochodzi od piękry (< piekry - nosówka jest tu intruzywna), starszej formy przymiotnika "piękny".

Nigdy nie było **piększego.

To ci dopiero podpucha  :-P 
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatCiężko stwierdzić to na pewno, bo wszystkie nowe przymiotniki to chyba derywaty na -owy, a one nie dość że są parusylabowe, to jeszcze głównie niestopniowalne z przyczyn semantycznych (modowy itp.).
Nowinki na -ny poddają się całkiem zgrabnie stopniowaniu i tylko preskryptywizm każe je dyskryminować za wielosylabowość: profesjonalny - profesjonalniejszy - najprofesjonalniejszy, konfesjonalny - konfesjonalniejszy - najkonfesjonalniejszy, okulocentryczny - okulocentryczniejszy - najokulocentryczniejszy
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Obcy

Cytat: Towarzysz Mauzer w Maj 05, 2016, 12:55:50
CytatCiężko stwierdzić to na pewno, bo wszystkie nowe przymiotniki to chyba derywaty na -owy, a one nie dość że są parusylabowe, to jeszcze głównie niestopniowalne z przyczyn semantycznych (modowy itp.).
Nowinki na -ny poddają się całkiem zgrabnie stopniowaniu i tylko preskryptywizm każe je dyskryminować za wielosylabowość: profesjonalny - profesjonalniejszy - najprofesjonalniejszy, konfesjonalny - konfesjonalniejszy - najkonfesjonalniejszy, okulocentryczny - okulocentryczniejszy - najokulocentryczniejszy

Niemiecki, czeski i słowacki nawet nie mają wyjścia – muszą tak stopniować :D
  •  

Todsmer

Ja z kolei mam tendencję do opuszczania -niej- w tego typu wyrazach w wyższych stopniach.
  •  

Siemoród

Dwie proste konstrukcye z rosyjska:

1. а я такой ...
Przychodzę tam, on mi pokazuje, co zrobił и я такой: co to do cholery?

2. [ktoś] молодец
Większość języków słowiańskich utraciła dz. Chyba tylko Polacy, молодцы je zachowali.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Wedyowisz

Cytat: Siemoród w Maj 13, 2016, 22:47:12
Dwie proste konstrukcye z rosyjska:

1. а я такой ...
Przychodzę tam, on mi pokazuje, co zrobił и я такой: co to do cholery?

Podobne do and I was like

Cytat
2. [ktoś] молодец
Większość języków słowiańskich utraciła dz. Chyba tylko Polacy, молодцы je zachowali.


Zuchy.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Obcy

Cytat: Siemoród w Maj 13, 2016, 22:47:12
Większość języków słowiańskich utraciła dz. Chyba tylko Polacy, молодцы je zachowali.

Foch forever od Słowaków xDDDDD

BTW brakuje mi trafnego i niesztywniackiego tłumaczenia niemieckiej partykuły denn.
  •