Autor Wątek: Wasze słowotwory  (Przeczytany 40202 razy)

Offline Kazimierz

Odp: Wasze słowotwory
« Odpowiedź #105 dnia: Czerwiec 18, 2020, 17:36:27 »
Oczywiście, że obeszte. Normalne słowo, nie wiem dlaczego normatywiści nie uznają istnienia tej chwormy.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2020, 17:40:56 wysłana przez Kazimierz »

Offline Siemoród

« Odpowiedź #106 dnia: Czerwiec 18, 2020, 18:32:35 »
No, jeszcze gorsze jest to, że rzekomy brak istnienia formy "obeszty" argumentują nieprzechodniością czasownika "obejść".
Ej Sluwioni jist ją nasa
sluwenska rec zîwa,
pukie nás truwe zîwåtak
za nás narod bėje!

« Odpowiedź #107 dnia: Czerwiec 19, 2020, 09:50:08 »
Problem stary jak świat i dość abstrakcyjny, ale już tak jest, że lubię gdybać.

Tyczy się na przykład takiej sytuacyji – skoro człowiek obszedł jezioro, to owo jezioro zostało przez człowieka...? Boję się rzucać pierwszymi koncepcjami. I nie, nie zadowala mnie stanowisko PWN, że nie ma takiej formy, bo się jej nie tworzy i trzeba się z tym pogodzić i można zawsze powiedzieć, że zostało na przykład okrążone. Gówno prawda. Takie przebyć ma normalnie formę przebyty, i to pomimo faktu, że jest pochodną być, które zdecydowanie takowej nie posiada. Skoro obejść jest przechodnie, to wymaga formy biernej i kropka.

Problem miałem z dojściem do tego, jak, jeśli już, by ona brzmiała. Pomyślałem w końcu, że można by do tego wykorzystać nieosobowe formy przeszłe typu gotowano, które genetycznie są utworzone właśnie od imiesłowu biernego typu gotowany. Jest to o tyle ciekawe, że o ile dzisiaj taka forma czasownika iść 'szło się, n ludzi szło' nie funkcjonuje, to dawniej miała się świetnie. Szto, a także jego warianty prefiksowe typu naszto czy przyszto. Odwracając więc proces tworzenia formy, wyszłoby, że jezioro zostało przez człowieka obeszte.

Co inni forumowicze o tem sądzą?
Po śląsku nie ma z tym problemu, jeźoro bůło uody mje uobyńdźůne. A inne cczasowniki z chodzeniem mają imiesłowy faktycznie uprzednie czynne: Jo już bůł půńdźůny.
Ślůnzok, uobrůńca sztojerowyj uortografije,

« Odpowiedź #108 dnia: Lipiec 15, 2020, 21:34:59 »
wykichy i wykasły – to co zostaje wykichane i wykasłane

Offline Ainigmos

« Odpowiedź #109 dnia: Lipiec 22, 2020, 13:26:18 »
niebuga (od nieby "niebieski" i staropolskiego przyrostka -uga) - wyraz o znaczeniu: "długo utrzymująca się słoneczna pogoda, przy której widać niebo" jako antonim szaruga
« Ostatnia zmiana: Lipiec 22, 2020, 13:29:11 wysłana przez Ainigmos »
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja